Παρασκευή 13 Ιούλη 2018
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Ελληνικές επιτυχίες στο Ευρωπαϊκό Κ17

Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία σκαφών 420 του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας νέων - νεανίδων (Κ17) που έγινε στην Πορτογαλία κατέκτησε το ελληνικό πλήρωμα των Μελίνας Παππά και Μαρίας Τσαμοπούλου, προσφέροντας στην ελληνική ιστιοπλοΐα μία ακόμα σημαντική επιτυχία στο αγώνισμα. Στην αντίστοιχη κατηγορία σκαφών των νέων, το δίδυμο των Οδυσσέα Σπανάκη - Κωνσταντίνου Μιχαλόπουλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Στην κατηγορία Open, η Αριάδνη Σπανάκη με την Μυρτώ Παπαδοπούλου κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο.

Συγχαρητήρια από το ΚΚΕ

Συγχαρητήρια ανακοίνωση εξέδωσε το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ με αφορμή το χρυσό μετάλλιο των Ελληνίδων αθλητριών:

«Συγχαρητήρια στις νεαρές αθλήτριες της ιστιοπλοΐας Μελίνα Παππά και Μαρία Τσαμοπούλου, για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησαν στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17, στην κατηγορία 420, το οποίο διεξήχθη στην πόλη Σεσίμπρα της Πορτογαλίας. Καλή συνέχεια με πολλές επιτυχίες».