Υπόθεση Θεσσαλονίκης η κορυφή

ΠΑΟΚ και Αρης «συγκατοικούν» στην 1η θέση μετά την 8η αγωνιστική

Τρίτη 22 Οχτώβρη 2024

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι ΑΕΚ - ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια
Υπόθεση Θεσσαλονίκης έχει γίνει η κορυφή της βαθμολογίας της Super League μετά την 8η αγωνιστική, με ΠΑΟΚ και Αρη να «συγκατοικούν» στην 1η θέση. Στην αγωνιστική κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή σε όλους τους αγώνες, στη μνήμη του παίκτη του Παναθηναϊκού Τζορτζ Μπάλντοκ, ενώ όλες οι ομάδες έφεραν μαύρα περιβραχιόνια.

Στην «ΟPAP Arena» ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1, σε ένα ντέρμπι όπου το καλό θέαμα και οι αξιόλογες στιγμές ήταν κυρίως στο πρώτο μέρος, ενώ υπήρξε και αρκετή ένταση μετά τη λήξη του. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με το δοκάρι του Οζντόεφ (17') και σκόραραν αμέσως μετά με τον Μπάμπα, ενώ η «Ενωση» ισορρόπησε μετά το 30' και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, με τον Πιερό. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε, με αποτέλεσμα να υπάρξουν λιγοστές καλές φάσεις. Στην ΑΕΚ φωνάζουν για μη καταλογισμό πέναλτι.

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στην έκπληξη της αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στον Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι κάνοντας την ανατροπή.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Αρης, βρίσκοντας τις λύσεις στην επανάληψη, νίκησε 2-0 την Κallithea και «πάτησε» κορυφή, με την ομάδα της Αθήνας πάντως να δυσκολεύει αρκετά τους «κιτρινόμαυρους» στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Στην πρώτη εκτός έδρας επιτυχία του στη σεζόν έφτασε ο Παναθηναϊκός στο Ηράκλειο, επικρατώντας 1-0 του ΟΦΗ και παίρνοντας βαθμολογική ανάσα. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς και διαχειρίστηκαν το προβάδισμα απέναντι στους γηπεδούχους, που απείλησαν αλλά υστέρησαν στην τελική προσπάθεια.

Συνεχίζοντας εντυπωσιακά ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία νίκη στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου με 2-0, ενώ «διπλό» πήρε και ο Πανσερραϊκός στον Βόλο με σκορ 1-0. Τέλος, Λαμία και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0 στη Φθιώτιδα.

Φινάλε με ανακατατάξεις στην κορυφή (2024-03-05 00:00:00.0)
Αμετάβλητη η κορυφή, την έκπληξη ο Βόλος (2022-02-01 00:00:00.0)