Χωρίς αντίπαλο

Ο Κεντέρης «άνετος» οδεύει προς το χρυσό, στο σημερινό τελικό των 200μ.

Παρασκευή 9 Αυγούστου 2002

Στο σημερινό τελικό των 400μ. εμπόδια αγωνίζεται ο Περικλής Ιακωβάκης
Ολοταχώς προς το χρυσό μετάλλιο... τρέχει ο Κώστας Κεντέρης στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου και στην κούρσα του αυτή μάλλον δεν... έχει αντίπαλο. Ο Ελληνας πρωταθλητής πήρε άνετα την πρόκριση για το σημερινό τελικό του αγωνίσματος και μάλιστα χωρίς να... ιδρώσει και ιδιαίτερα. Παράλληλα οι κούρσες του στα προκριματικά και στα προημιτελικά ήταν και μια επίδειξη δύναμης επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός ότι θεωρείται ίσως ο καλύτερος 200άρης στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Σίδνεϊ και παγκόσμιος πρωταθλητής του Εντμοντον πέρασε εύκολα πρώτος στα προημιτελικά των 200 μέτρων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου, με χρόνο 20.55, ουσιαστικά... περπατώντας στα τελευταία 30 μέτρα. Το απόγευμα το ίδιο εύκολα επικράτησε και στον ημιτελικό βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο την επίδοσή του αφού σημείωσε χρόνο 20.29.

Την πρόκριση στο σημερινό τελικό των 400μ. με εμπόδια εξασφάλισε ο Περικλής Ιακωβάκης αφού στο χθεσινό ημιτελικό ήταν 4ος στη σειρά του με σπουδαίο χρόνο 4..99 που αποτελεί και καλύτερη φετινή του επίδοση. Ο Ελληνας σπρίντερ εφαρμόζοντας τη γνωστή του τακτική να «φορτσάρει» στο τέλος, άρχισε να ανεβαίνει μετά το βιράζ περνώντας καθαρά τέταρτος στα τελευταία μέτρα.

Στο τελικό του τριπλούν προκρίθηκε και η Χρυσοπηγή Δεβετζή. Η Ελληνίδα άλτρια έχοντας σαν καλύτερη επίδοση το πρώτο της άλμα που ήταν 14.6 εκ., κατάφερε να εκπροσωπήσει επάξια τη χώρα μας που σημειώνεται ότι στο συγκεκριμένο αγώνισμα είχε και δυο βασικές απουσίες, της Βασδέκη και της Τσιαμήτα.

Στον ημιτελικό των 100 μέτρων με εμπόδια προκρίθηκε η Τάνια Ταμπάκη, η οποία κατετάγη 4η στην 3η προκριματική σειρά με χρόνο 13.10 που ήταν 13ος στους 16 που πήραν την πρόκριση. Αντίθετα στο ίδιο αγώνισμα δεν τα κατάφερε η Φλώρα Ρεντούμη η οποία πέτυχε χρόνο 13.42 και κατετάγη 4η στη σειρά της.

Κάνοντας την καλύτερη φετινή της επίδοση η Ολγα Γκαϊδατζή κατάφερε να περάσει στον ημιτελικό των 200μ. αφού τερμάτισε 5η στην προκριματική της σειράς με χρόνο 23.37 ο οποίος ήταν 14ος από τους 16 που περνούσαν στα ημιτελικά.

Δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στον προκριματικό των 200 μέτρων των ανδρών ο Τάσος Γκούσης. Ο Ελληνας αθλητής έτρεξε στην πρώτη προκριματική σειρά, όπου και τερμάτισε τελευταίος με χρόνο 21.22 εκατοστά και αποκλείστηκε.

Πολύ καλή εμφάνιση όμως έκανε και ο Σπύρος Καστάνης ο οποίος πήρε την 14η θέση στα 50 χλμ. βάδην. Ο Ελληνας αθλητής μπορεί να έμεινε περίπου έξι λεπτά μακριά από το ρεκόρ του, όμως με χρόνο 4ώρες:00:31 κατάφερε να πλασαριστεί σε αρκετά καλή θέση στην τελική κατάταξη. Την παράσταση, βέβαια, έκλεψε ο Πολωνός Ρόμπερτ Κορζενιόφσκι, ο οποίος σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ με 3ώρες:36:39 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων είναι: Πρωί 10.15-14.00 ΕΤ-1. Απόγευμα: 16.15-22.45 ΕΤ-1.

«Ασημένια» επιτυχία για την Κατερίνα Στεφανίδη (2022-08-18 00:00:00.0)
Πορεία βάθρου από Κυρίδου - Μπούρμπου στην κωπηλασία (2021-07-29 00:00:00.0)
Σε μέτρια επίπεδα (2012-08-04 00:00:00.0)