Τα εκθέματα προέρχονται από δύο σημαντικές ελβετικές συλλογές: Την ιδιωτική συλλογή του Luigi Nessi από το Λουγκάνο του Τιτσίνο και τη δημόσια συλλογή του Μουσείου Ωρολογοποιίας της La Chaux-de-Fonds, στα Ουράλια όρη. Η έκθεση είναι οργανωμένη σε εννέα χρονολογικές και ειδολογικές ενότητες, οι οποίες παρουσιάζουν το θέμα «εργαλείο» από διαφορετικές πλευρές. Στις οκτώ πρώτες, τα εκθέματα αναφέρονται στην ξεχωριστή ευφυΐα του τεχνίτη - πρωταγωνιστή ενός πλούσιου παρελθόντος, ενώ η τελευταία ενότητα παρουσιάζει σπάνια και περίτεχνα ρολόγια του 17ου, 18ου και 19ου αιώνα, εφοδιασμένα με σύνθετους μηχανισμούς, τα οποία προέρχονται από το Διεθνές Μουσείο Ωρολογοποιίας. Πρόκειται για επισμαλτωμένα ή εγχάρακτα ρολόγια, ρολόγια με κουδούνισμα ή εξοπλισμένα με χρονογράφο. Παράλληλα με την έκθεση (διάρκεια έως 10/6), θα πραγματοποιηθούν εκπαιδευτικά προγράμματα για παιδιά. Τηλέφωνα επικοινωνίας 210.3671.043, 210.3671.044.