Με τους εργαζόμενους στο γκαράζ του Δήμου Πειραιά συνομίλησε η βουλευτής του ΚΚΕ
Οι σοφάδες από την οροφή όπου στεγάζονται τα συνεργεία είναι ξεκολλημένοι, «πολλές φορές πέφτουν στα κεφάλια μας και όταν βρέχει βγαίνουμε έξω», κατήγγειλαν οι εργαζόμενοι. Οι χώροι ενδιαίτησης είναι τριτοκοσμικοί και οι ντουλάπες που οι εργαζόμενοι βάζουν τα ρούχα τους, είναι μαζεμένες από τα σκουπίδια. Ο χώρος επισκευής των απορριμματοφόρων, γεμάτος λακκούβες με νερά γεμάτα επικίνδυνα μικρόβια και με βουλωμένα φρεάτια που όταν βρέχει μετατρέπεται σε λίμνη.
Ενδεικτικό της αδιαφορίας των αρμοδίων είναι το γεγονός πως ακόμα και το καθηκοντολόγιο των τεχνικών στον τοίχο δεν έχει αλλάξει εδώ και ...30 χρόνια. Επιπλέον, αν και υπάρχει ανάγκη πρόσληψης μόνιμων οδηγών και μηχανικών, η δημοτική αρχή του Π. Φασούλα καλύπτει κατά διαστήματα τις ανάγκες με δίμηνες συμβάσεις. Παράλληλα, οι εργαζόμενοι εξέφρασαν και την αγανάκτησή τους για την επίθεση που δέχονται συνολικά από την πολιτική της κυβέρνησης.
Η Διαμάντω Μανωλάκου επισήμανε τη συνεχιζόμενη επίθεση που γίνεται στα ασφαλιστικά τους δικαιώματα, χαρακτηρίζοντας την πολιτική αυτή «απάνθρωπη» και «βάρβαρη». Ηδη, τόνισε, έχουμε 90 εργάτες νεκρούς μέσα στη χρονιά και μόλις πριν από λίγες μέρες σκοτώθηκε συνάδελφός σας στο Σταθμό Μεταφόρτωσης στο Σχιστό και ζητάνε την κατάργηση των Βαρέων και Ανθυγιεινών».
Παράλληλα, επισήμανε πως «απαιτείται και η δική σας συμμετοχή στον αγώνα μαζί με τα ταξικά συνδικάτα». Οι διαπραγματεύσεις τύπου ΓΣΕΕ, ανέφερε χαρακτηριστικά, έφεραν αυξήσεις 1 ευρώ την ημέρα. Τα ταξικά σωματεία στη Ζώνη Περάματος πέτυχαν αυξήσεις 15 ευρώ την ημέρα. Στη συνέχεια κάλεσε τους εργαζόμενους να ενισχύσουν «το Κόμμα που είναι δίπλα τους. Η ενίσχυση αυτή μετουσιώνεται σε ενίσχυση των συμφερόντων σας». Πάντως, και οι εργαζόμενοι επισήμαναν πως οι εκπρόσωποι του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ είναι διαρκώς δίπλα τους και συμπαραστάτες στους αγώνες τους, ενώ οι «άλλοι» τους θυμούνται μόνο στις εκλογές.