Ο Μάρτσενκο δουλεύει στο Ντάλλας των ΗΠΑ με τον άλλο παλιό γνωστό Σοβιετικό γυμναστή, Βαλέρι Λιούκιν, του οποίου μάλιστα η κόρη αποτελεί τη μεγάλη ελπίδα της Εθνικής ομάδας γυμναστικής των ΗΠΑ στους Ολυμπιακούς του Πεκίνου! Σύμφωνα με τη διαδικτυακή ρωσική εφημερίδα gazeta.ru, ακριβώς η μισή Εθνική ομάδα γυμναστικής ανδρών των ΗΠΑ έχει πρώην Σοβιετικούς προπονητές.
Αυτή τη στιγμή δουλεύουν εκτός Ρωσίας τουλάχιστον 500 προπονητές και ειδικοί σε διάφορα ήδη σπορ και το μεταξύ τους «αστείο» είναι ότι σε λίγο, στους Ολυμπιακούς και στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα, οι περισσότεροι πρωταθλητές, ανεξαρτήτως εθνόσημου, θα μιλούν «άπταιστον ρωσικήν». Ηδη, ο Αμερικανός ξιφομάχος Κιτ Σμαρτ ξεκίνησε από τις... βρισιές. Χάνοντας το χάλκινο μετάλλιο από τον Ρώσο, Στανισλάβ Ποσντνιακόφ, και περνώντας μπροστά από τους δημοσιογράφους, ο Σμαρτ εξέφρασε το θυμό του για την ήττα βρίζοντας στα ρώσικα. Τα οποία είχε μάθει από τον προπονητή του, Γιούρι Γκέλμαν...
Το ενδιαφέρον είναι ότι η εφημερίδα - μακράν μη προοδευτική - παραδέχεται, ότι όλο αυτό το αξιόλογο δυναμικό έφυγε μετά τη διάλυση της ΕΣΣΔ στο εξωτερικό, πολύ απλά επειδή δεν μπορούσε πλέον να καλύψει ακόμη και τα βασικά καθημερινά του έξοδα...
Κλιμακώνονται και, μάλιστα, κατακαλόκαιρα, οι εργατικές κινητοποιήσεις στη Γερμανία, ενάντια στις υποστηριζόμενες και από την αντιπολίτευση αντεργατικές μεταρρυθμίσεις, που προωθεί η κυβέρνηση σοσιαλδημοκρατών και πρασίνων του Γκ. Σρέντερ. Την περασμένη Δευτέρα περίπου 100.000 Ανατολικογερμανοί διαδήλωσαν ενάντια στα προωθούμενα μέτρα, ενώ, χτες, οι διαδηλώσεις και οι πορείες επεκτάθηκαν σε 140 πόλεις, σε ολόκληρη πλέον τη Γερμανία.
Την ίδια στιγμή και σύμφωνα με αποτελέσματα δημοσκόπησης, που δημοσιεύτηκαν χτες, το 76% των κατοίκων της ανατολικής Γερμανίας πιστεύει, ότι «ο κομμουνισμός ήταν μια καλή ιδέα, η οποία εφαρμόστηκε κακά από το καθεστώς της πρώην Γερμανικής Λαοκρατικής Δημοκρατίας». Το ίδιο πιστεύει - σύμφωνα με την ίδια έρευνα - και η πλειοψηφία των κατοίκων της δυτικής Γερμανίας (51%).
Και έπεται συνέχεια...
«Λαγούς με πετραχήλια» (πέραν του επικόμιστρου των τριών ευρώ) έταζε η κυβέρνηση στους επαγγελματίες αυτοκινητιστές ταξί για την περίοδο των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων. Ο λόγος; Ο κλάδος ήταν ανάστατος εξαιτίας του αποκλεισμού των ταξί από τις Ολυμπιακές Εγκαταστάσεις και τις Ολυμπιακές Λωρίδες, αλλά, κυρίως, επειδή το ολυμπιακό μεταφορικό έργο έχει εκχωρηθεί στους «αποκλειστικούς χορηγούς» και τα ΚΤΕΛ. Γι' αυτούς τους λόγους, μάλιστα, οι εκπρόσωποι του κλάδου είχαν προαναγγείλει κινητοποιήσεις διαρκείας κατά την περίοδο των Αγώνων, καταγγέλλοντας την κυβέρνηση ότι «θέτει υπό διωγμόν τα ταξί».
Κι όπως φανερώνει η καθημερινή πραγματικότητα, αυτό ακριβώς έγινε. Η δουλιά των επαγγελματιών αυτοκινητιστών ταξί έχει μειωθεί κατακόρυφα το τελευταίο διάστημα. Και πώς να μη μειωθεί, αφού όλα τα μέλη της «Ολυμπιακής Οικογένειας» διακινούνται αποκλειστικά με τα οχήματα της εταιρίας «Χιουντάι» (αποκλειστικός χορηγός) και λεωφορεία των ΚΤΕΛ, που έχει μισθώσει ο «Αθήνα 2004». Οσο για τους... απλούς επιβάτες, αν αποφασίσουν να εξυπηρετηθούν με ταξί, θα πρέπει να περπατήσουν κάποια χιλιόμετρα για να φτάσουν στις εγκαταστάσεις όπου διεξάγονται οι Αγώνες. Και βέβαια, ουδείς καταβάλλει και το επικόμιστρο των τριών ευρώ.
Κάθε μέρα και κάποια νέα ...κοτσάνα θα πει ο Πρόεδρος Τζ. Μπους. Η τελευταία, όμως, αποκαλύπτει και τη συνολική τρικυμία εν κρανίω που έχει και θέλει να τη μεταδώσει σε ολόκληρο τον κόσμο. Σε πρόσφατη, προεκλογική ομιλία του στο Χάντσον του Ουισκόνσιν, εφηύρε ένα νέο νόμισμα, το ...«σοβιετικό δηνάριο» το οποίο, περιέργως, χρησιμοποιείται στο ...Ιράκ. Ο Μπους αναφερόταν στη συνάντηση, που είχε πριν από λίγους μήνες στο Λευκό Οίκο με Ιρακινούς. Σύμφωνα με τα λεγόμενά του, ένας απ' αυτούς, κοσμηματοπώλης στο επάγγελμα, τιμωρήθηκε με ακρωτηριασμό, όταν κατηγορήθηκε για παράνομη αγοραπωλησία συναλλάγματος. «Εκείνη την ημέρα πούλησε δηνάρια για να αγοράσει άλλα νομίσματα, ευρώ ή δολάρια, ώστε να μπορέσει να συνεχίσει να κατασκευάζει τα προϊόντα του. Και καθώς το σοβιετικό δηνάριο(!!!) υποτιμήθηκε, ο Σαντάμ Χουσεΐν τον τιμώρησε», δήλωσε ο Μπους.
Και μπορεί οι αναπόφευκτοι συνειρμοί να αποκαλύπτουν τους εφιάλτες του Μπους, που φαίνεται να βλέπει παντού τη ...σοβιετική απειλή, ακόμα και με τη μορφή ...ιρακινών δηναρίων. Ομως, παραμένει το άλυτο πρόβλημα: Δε βρέθηκε τρόπος να αντιμετωπιστεί η βλακεία. Ούτε και αν ακόμα τον κάνεις Πρόεδρο μεγάλης ιμπεριαλιστικής δύναμης...
Περιχαρής η ελληνική κυβέρνηση θα υποδεχτεί τον άνθρωπο, που και τυπικά - εκτός πολλών άλλων - εμπλέκεται στην παραβίαση της «Ολυμπιακής Εκεχειρίας» σε πολλά σημεία του πλανήτη.
Οχι τίποτε άλλο, μα ...κάνουν και ουρά για να τον συναντήσουν. Τόσο ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, όσο και ο Γιώργος Παπανδρέου έχουν κανονίσει να συναντηθούν μαζί του.
ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ του αθλητισμού καταλογίζει στην κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ και κάνει λόγο για έλλειψη στοιχείων, προλαμβάνοντας κατηγορίες για ευθύνες περί ντόπινγκ που δεν έχουν καν διατυπωθεί. Προφανώς, παίρνουμε ένα καλό δείγμα της δικομματικής αντιπαράθεσης που θα ακολουθήσει.
Για τους «χορηγούς», τις εταιρίες - σπόνσορες και τα κυκλώματα εμπορευματοποίησης των Αγώνων, όπως και τη γενικότερη πολιτική υποταγής των πάντων στην καπιταλιστική εκμετάλλευση και κερδοσκοπία, που είναι και οι πραγματικοί ένοχοι, ούτε κουβέντα φυσικά. Αντιθέτως, θεωρείται «ένα το κρατούμενο» στις θέσεις και των δυο κομμάτων.
ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ κέρδισε η χώρα μας στα 20 χιλιόμετρα βάδην χτες. Μήπως μπορεί, με την ευκαιρία, να μας πει ο υφυπουργός Πολιτισμού πόσα χρήματα προτίθεται να διαθέσει στα ερασιτεχνικά σωματεία του στίβου την επόμενη χρονιά;
Ετσι, για να διαπιστώσουμε κι εμείς πόσο στηρίζεται ο ελληνικός αθλητισμός (εκτός από τις μεγάλες ΠΑΕ του ποδοσφαίρου και κάποια «επώνυμα» σωματεία του στίβου) και γιατί μας προκύπτουν τέτοιες επιτυχίες χάρη στις «συντονισμένες προσπάθειες αθλητών και πολιτείας», όπως μας λένε οι αρμόδιοι;
Αυτή είναι η αλήθεια. Και μπορεί να γίνει φανερή, σε οποιονδήποτε καλόπιστο άνθρωπο εξετάσει την πορεία των αθλητικών πραγμάτων τις τελευταίες έστω δεκαετίες, είτε στη χώρα μας, είτε σε οποιαδήποτε άλλη καπιταλιστική χώρα. Χαρακτηριστική απόδειξη αποτελεί το γεγονός πως η ανάληψη, η διοργάνωση και η πραγματοποίηση των Ολυμπιακών Αγώνων από την Ελλάδα συνοδεύτηκε από την παραπέρα υποβάθμιση του σχολικού αθλητισμού, ενώ η οικοδόμηση τόσων και τόσων πανάκριβων αθλητικών εγκαταστάσεων, συνδυάστηκε με την παραπέρα περιθωριοποίηση του ερασιτεχνικού αθλητισμού και το ξεφύτρωμα χιλιάδων ιδιωτικών γυμναστηρίων, όπου - εκτός των άλλων - κυκλοφορούν και διακινούνται και τα κάθε λογής... βοηθήματα και... συμπληρώματα διατροφής.
Δεν περιμένουμε, βέβαια, να παραδεχτούν αυτές τις αλήθειες και, πολύ περισσότερο, να τις ενστερνιστούν οι κυβερνώντες και οι κάθε λογής αρμόδιοι. Τα πλαίσια της λεγόμενης παγκοσμιοποίησης και του ευρωμονόδρομου δεν επιτρέπουν παρόμοιες... πολυτέλειες στις ηγεσίες της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, όπως και στους κάθε λογής οπαδούς των αντιλήψεων αυτών. Αλλωστε, γι' αυτό το λόγο και επιχειρούν να θολώσουν τα νερά, να συσκοτίσουν και να αποκρύψουν τις βαθύτερες και πραγματικές αιτίες, ρίχνοντας ο ένας τις ευθύνες στον άλλον και μιλώντας για οτιδήποτε άλλο, εκτός της... ταμπακέρας.
Εκτός από την Ολυμπιάδα, υπάρχει και... η Ελλάδα και δεν αντιλαμβανόμαστε γιατί η κυβέρνηση, η αξιωματική αντιπολίτευση και οι άλλοι αρμόδιοι συμπεριφέρονται λες και τους Ελληνες δεν τους απασχολεί τίποτε άλλο, παρά μόνο τι γίνεται μέσα στα στάδια και στα Ολυμπιακά πάρτι της Γιάννας. Διότι, την ώρα που κάποιοι τρέχουν, πηδούν, πετούν, παλεύουν για τα μετάλλια - και για το «μάνεϊ», που δεν είναι και λίγο - και κάποιοι άλλοι το γλεντούν, τα λαϊκά προβλήματα στη χώρα μας εξακολουθούν να υπάρχουν, πολλαπλασιάζονται και οξύνονται.
Η ακρίβεια «καλά κρατεί» με την τιμή των καυσίμων να πετυχαίνει καθημερινά νέα ρεκόρ. Η ανεργία «πετάει στα ύψη», τροφοδοτούμενη, συνεχώς, με νέες απολύσεις εργαζομένων και κλεισίματα μικροεπιχειρήσεων. Το ξεκλήρισμα της μικρομεσαίας αγροτιάς προχωράει με μεγάλα άλματα, ερημώνοντας και μαραζώνοντας την ελληνική ύπαιθρο. Η Παιδεία και η Υγεία μετατρέπονται σε πανάκριβα προϊόντα, προνόμια των λίγων πλουσίων, απλησίαστα για τους πολλούς- φτωχούς.
Τ' αστραφτερά φώτα της Ολυμπιάδας δεν μπορούν να κρύψουν το μέγεθος των λαϊκών προβλημάτων στη χώρα μας...
Ενα από τα ψευδεπίγραφα επιχειρήματα που προβλήθηκαν για να περάσει η παχυλή χρηματοδότηση των βιομηχάνων μέσα από τις διατάξεις του «αναπτυξιακού νόμου» ήταν και η ενίσχυση της απασχόλησης, καθώς οι χρηματοδοτήσεις αυτές συνδέονταν με την υποχρέωση δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας. Στην πράξη, βέβαια, οι μεγαλοβιομήχανοι είχαν τον τρόπο τους να αντιμετωπίζουν και αυτό το ζήτημα, είτε μέσα από διάφορα «παραθυράκια», είτε με άλλους τρόπους. Στο κάτω κάτω, τι να συζητάμε για απασχόληση με τις «ελαστικές» εργασιακές σχέσεις και τα μεροκάματα της πείνας, όπου δουλεύουν «καραβιές» ανασφάλιστων Ελλήνων και αλλοδαπών εργαζομένων.
Ωστόσο, τώρα ακόμη και αυτό το αδύναμο, στη θεωρία και στην πρακτική, επιχείρημα φαίνεται να εγκαταλείπεται. Το ζητούν επίμονα όλοι οι επιχειρηματικοί φορείς και φαίνεται ότι ο νέος νόμος που διαμορφώνεται αυτό το διάστημα θα τους ικανοποιεί, ώστε να μη προστρέχουν σε διάφορα «κόλπα» για να υπονομεύουν την εφαρμογή της διάταξης. Και φυσικά όλα αυτά γίνονται στο όνομα της ανάπτυξης που θα οδηγήσει στην απασχόληση και όλα αυτά τα αναμασήματα που επαναλαμβάνουν οι κυβερνώντες για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.