Εκτός, όμως, απ' τις δομές ένας στους δύο συνταξιούχους - χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι συνταξιούχοι του ΟΓΑ - ζουν με συντάξεις μικρότερες από 500 ευρώ το μήνα και υποβάλλονται στο μαρτύριο των ατέλειωτων αναμονών για να εισπράξουν τελικά υποβαθμισμένες υπηρεσίες Υγείας και Πρόνοιας. Τόσο ο εκφυλισμός των υπαρχουσών δομών, όσο και η πολιτική λιτότητας στις συντάξεις είναι μια πολιτική που εκπέμπεται απ' τις Βρυξέλλες και την εφάρμοσαν με συνέπεια τα κόμματα που κυβέρνησαν τα τελευταία χρόνια την Ελλάδα. Μάλιστα, τόσο η ΝΔ όσο και το ΠΑΣΟΚ θεσμοθέτησαν τους όρους και τις προϋποθέσεις λειτουργίας Μονάδων Φροντίδας Ηλικιωμένων, τόσο κερδοσκοπικού όσο και μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.
Κι ύστερα κυβέρνηση και Ευρωπαϊκή Ενωση έρχονται να δείξουν το «ενδιαφέρον» τους για την Τρίτη Ηλικία με κάποια προγράμματα - που έχουν ημερομηνία λήξης - και τη βοήθεια των εθελοντών. Ομως, οι ηλικιωμένοι της χώρας μας έχουν αποδείξει με τους αγώνες τους, πως μπορεί να είναι απόμαχοι της δουλιάς, αλλά δεν είναι και απόμαχοι της ζωής.
Ικανοποιημένοι δηλώνουν στην κυβέρνηση από την προχτεσινή δήλωση του εκπροσώπου του Στέιτ Ντιπάρτμεντ για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων, επειδή τάχα αναφέρθηκε στη βαρύνουσα σημασία που έχει η θέση της Ελλάδας σε ό,τι αφορά την ένταξη της ΠΓΔΜ στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ. Η ουσία, όμως, της δήλωσης βρισκόταν αλλού. Στην αναφορά ότι «αναγνωρίζουμε τη Μακεδονία με το συνταγματικό της όνομα», καθώς και στο ότι «αναγνωρίζουμε επίσης ότι υφίσταται ένα σοβαρό και πολύ συναισθηματικό(!) ζήτημα για την Ελλάδα και τη Μακεδονία σε σχέση με το όνομα». Η επισήμανση του «βαρύνοντος λόγου» της ελληνικής κυβέρνησης είναι μάλλον αυτονόητη, αφού η ένταξη στο ΝΑΤΟ ενός νέου κράτους - μέλους απαιτεί ομοφωνία των κρατών - μελών του ιμπεριαλιστικού οργανισμού. Το πλέον πιθανό είναι ότι η επισήμανση αυτή δίνεται ως αντάλλαγμα στην ελληνική κυβέρνηση για τη στήριξη της ανεξαρτησίας του Κοσσόβου που προωθεί με πάθος η κυβέρνηση των ΗΠΑ. «Λεπτομέρεια»: Το ζήτημα του Κοσσόβου θα κριθεί πριν από την ένταξη της ΠΓΔΜ στο ΝΑΤΟ...
Η καταγγελία έρχεται από την Κοζάνη. Κατάστημα δερμάτινων ειδών, το οποίο έκλεισε τον Αύγουστο για τις καλοκαιρινές διακοπές, δεν ξανάνοιξε. Οι ιδιοκτήτες είχαν στην κυριολεξία εξαφανιστεί, έχοντας πρώτα αδειάσει το κατάστημα, με την υπόσχεση, όπως είπαν, να το προμηθεύσουν με καινούριο εμπόρευμα! Η μοναδική εργαζόμενη και υπεύθυνη για τη λειτουργία του καταστήματος προσπάθησε να επικοινωνήσει με τους ιδιοκτήτες, οι οποίοι διαμένουν μόνιμα στη Θεσσαλονίκη. Ο κόπος αποδείχτηκε μάταιος.
Κατόπιν όλων αυτών, η υπάλληλος έκανε τη σχετική καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας. Για να πάρει την απάντηση από υπάλληλο της υπηρεσίας ότι εφόσον το κατάστημα παραμένει κλειστό και δε δουλεύει, ούτε λίγο - ούτε πολύ, είναι παράλογο να ζητάει να πληρωθεί! Δεν ξέρουμε πώς θα εξελιχθεί η υπόθεση και σε τι ενέργειες θα προβεί η Επιθεώρηση Εργασίας για να πάρει η εργαζόμενη ό,τι δικαιούται. Αυτό που σίγουρα ξέρουμε είναι πως, όταν πρόκειται για τους εργοδότες (όποιοι κι αν είναι αυτοί), το κράτος και οι υπηρεσίες του «σκίζονται» να προσφέρουν προνόμια και «εξυπηρετήσεις». Οταν, όμως, πρόκειται για τους εργάτες, ακόμα και το αυτονόητο, όπως η διεκδίκηση των δεδουλευμένων, θεωρείται «παραλογισμός»...
Αφού πρώτα επιβλήθηκαν εξευτελιστικές τιμές στα τεύτλα και τη ζάχαρη και δόθηκαν κίνητρα για να κλείσουν τα ζαχαρουργεία και να αποσυρθούν οι ποσοστώσεις, στη συνέχεια αποφασίστηκε, πριν από λίγες μέρες, να δοθούν επιπλέον κίνητρα - επιδοτήσεις στους τευτλοπαραγωγούς (συν 237,5 ευρώ τον τόνο) για να φύγουν μια ώρα αρχύτερα από τη μέση. Δόθηκε, επίσης, η δυνατότητα να μπορούν πλέον και οι ίδιοι οι παραγωγοί να ζητούν απόσυρση ποσόστωσης σε ποσοστό 10%. Η πολιτική που ακολουθεί σχετικά η ΕΕ και η κυβέρνηση της ΝΔ θα έχει ως αποτέλεσμα την εξαφάνιση της τευτλοκαλλιέργειας και το κλείσιμο των εναπομεινάντων εργοστασίων της Ελληνικής Βιομηχανίας Ζάχαρης. Αφού ξεπουλήθηκε από την κυβέρνηση η μισή ποσόστωση, φέτος, δεύτερη χρονιά εφαρμογής του καταστροφικού κανονισμού για τη ζάχαρη, καλλιεργήθηκαν μόλις 145.000 στρέμματα από 270.000 που είχαν καλλιεργηθεί πέρσι και 418.000 πρόπερσι και το κακό θα συνεχιστεί. Η ΕΕ, χρησιμοποιώντας το μαστίγιο και το καρότο, θα οδηγήσει πολύ σύντομα στην εξαφάνιση την τευτλοκαλλιέργεια και στο ξεκλήρισμα τους τευτλοπαραγωγούς.
Οπως είναι φυσικό, η ευρωβουλευτής του κυβερνώντος κόμματος δεν είπε κουβέντα για τις συνθήκες δουλιάς στις ελληνικές τουριστικές επιχειρήσεις. Οπως, για παράδειγμα, ότι οι εργαζόμενοι του κλάδου στη Σκιάθο, σε ποσοστό 65%, δουλεύουν ανασφάλιστοι. Οτι η υπερεκμετάλλευση και η πολυειδικότητα τσακίζουν κόκαλα. Οτι η μαύρη και απλήρωτη εργασία κάνει θραύση, με συμβάσεις μιας μέρας, «εξτρατζήδες» και φτηνή εργατική δύναμη από «γραφεία» που λειτουργούν σαν δουλεμπορικά. Για τις επαγγελματικές ασθένειες και τη φθορά της γυναικείας υγείας. Ολα αυτά είναι «ψιλά γράμματα» για την εκπρόσωπο ενός κόμματος, το οποίο, συνεχίζοντας την πολιτική του ΠΑΣΟΚ, κατάφερε να εξασφαλίσει σε 160 ξενοδοχειακές μονάδες αύξηση κερδών 199%! Γι' αυτό και οι εκπρόσωποί του καταφεύγουν σε «φούμαρα» και επετειακή δημαγωγία.
Διαβάσαμε και ξαναδιαβάσαμε την προχτεσινή συνέντευξη του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ Αλέκου Αλαβάνου στη ΝΕΤ, αλλά δυστυχώς δεν καταλάβαμε από ποιο ακριβώς σημείο της άντλησε τον χτεσινό της πρωτοσέλιδο τίτλο η «Αυγή». «Δεν πάμε στον προκάτ διάλογο για το ασφαλιστικό» έγραφε η εφημερίδα μέσα σε εισαγωγικά, αποδίδοντας τη φράση στον Αλέκο Αλαβάνο. Και δυο αράδες πιο κάτω εξηγούσε: «Ο ΣΥΡΙΖΑ δε θα συμμετέχει στον "διάλογο" που μεθοδεύει η κυβέρνηση με στόχο την ανατροπή του κοινωνικού ασφαλιστικού συστήματος. Αυτό ξεκαθάρισε χτες ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλ. Αλαβάνος (συνέντευξη στη ΝΕΤ), τονίζοντας ειδικότερα ότι οι κυοφορούμενες αλλαγές είναι εις βάρος των γυναικών και των νέων, ενώ στοχεύουν στην παράταση του εργάσιμου χρόνου και τελικά τη μείωση των συντάξιμων αποδοχών».
Στο σχετικό θέμα στις μέσα σελίδες το επίμαχο σημείο της συνέντευξης (η απομαγνητοφώνηση της οποίας μάλιστα μοιράστηκε από τον ίδιο τον ΣΥΝ προχτές το μεσημέρι) έλειπε και η είδηση είχε αλλάξει ως εξής: «Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πρέπει να καθίσει στο τραπέζι του διαλόγου για το ασφαλιστικό, υποστήριξε ο Αλέκος Αλαβάνος, καθώς, όπως σημείωσε επικαλούμενος τις προτάσεις Αναλυτή (...)» κλπ.
Αφού η «Αυγή» φαίνεται πως έχασε την πραγματική απομαγνητοφώνηση της συνέντευξης, της θυμίζουμε εμείς τι απάντησε ο Αλ. Αλαβάνος στους δημοσιογράφους της ΝΕΤ που ρώτησαν αν ο ΣΥΡΙΖΑ θα καθίσει στο τραπέζι του «διαλόγου»: «Θα συζητηθεί αυτό. Η δικιά μου άποψη είναι όχι. Σε διάλογο ο οποίος έχει κύρια κατεύθυνση την αύξηση του χρόνου συνταξιοδότησης των γυναικών, την κατάργηση της πρόωρης συνταξιοδότησης, τον περιορισμό των βαρέων και ανθυγιεινών».
Αυτή η καταγεγραμμένη απάντηση, «θα συζητηθεί αυτό», μετατράπηκε στο πρωτοσέλιδο της «Αυγής» στο «Δεν πάμε στον προκάτ διάλογο» και στις μέσα σελίδες στο «Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πρέπει να καθίσει στο τραπέζι του διαλόγου». Να υποθέσουμε ότι η εφημερίδα του ΣΥΝ χρειαζόταν μερικές σελίδες ακόμα για να καταγράψει το τι ακριβώς είπε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ; Μάλλον όχι. Είναι, άλλωστε, βασικό σύμπτωμα του οπορτουνισμού άλλα να λες, αλλιώς να τα ερμηνεύεις και, τελικά, ανάλογα με το πώς σε βολεύει, άλλα να γράφεις και άλλα να κάνεις.
Σε πάρα πολλούς δήμους της χώρας, το εκλογικό ποσοστό του ΚΚΕ σημείωσε σημαντική άνοδο. Σε προηγούμενα δημοσιεύματά μας έχουμε καταγράψει αρκετούς, κυρίως αυτούς όπου το ποσοστό ήταν μεγαλύτερο του πανελλαδικού. Δικαίως, έμειναν «παραπονεμένοι» φίλοι του Κόμματος από δήμους όπου μπορεί το ποσοστό να μην ήταν τόσο μεγάλο, ήταν όμως πολύ μεγαλύτερο απ' αυτό που είχε λάβει το ΚΚΕ στις εκλογές του 2004. Ανάμεσά τους και η ευγενέστατη φίλη - όπως η ίδια δήλωσε - του Κόμματος, που μας τηλεφώνησε χτες, ζητώντας μας να αναφερθούμε στο Δήμο Ανθεμούντας Χαλκιδικής, όπου το ποσοστό του ΚΚΕ εκτινάχτηκε στο 7,43% από 4,18%! Είναι σίγουρα πάρα πολλοί οι δήμοι όπου συνέβη κάτι ανάλογο και περισσότεροι οι φίλοι του Κόμματος που νιώθουν ικανοποίηση και περηφάνια. Οσο για το «αίτημα» της φίλης που μας τηλεφώνησε να κάνουμε κάτι για να βρούμε όλους αυτούς τους ανθρώπους που έριξαν στην κάλπη το ψηφοδέλτιο του ΚΚΕ, δεσμευόμαστε ότι θα κάνουμε ό,τι περνά απ' το χέρι μας για να συναντηθούμε μαζί τους και εκτός της κάλπης, σε άλλα πεδία μαχών.
Τη χρησιμότητά του ως κόμμα δεκανίκι της κυβέρνησης έσπευσε να αποδείξει από την πρώτη κιόλας ψηφοφορία στη Βουλή ο ΛΑ.Ο.Σ. Οι βουλευτές του ψήφισαν - και μάλιστα «μονοκούκι» όπως καυχόνταν - υπέρ της υποψηφιότητας του Δ. Σιούφα για πρόεδρο της Βουλής. Δεν προκαλεί έκπληξη, βέβαια, η στάση του ΛΑ.Ο.Σ., αφού και πριν από τις εκλογές το κόμμα είχε αφήσει ανοιχτό το να συνεργαστεί με την κυβέρνηση, είτε αυτή ήταν ΝΔ είτε ΠΑΣΟΚ. Αυτό που προκύπτει από τη χτεσινή ψηφοφορία είναι ότι η κυβέρνηση της ΝΔ μπορεί να υπολογίζει στις ψήφους του ΛΑ.Ο.Σ. (συν 10 βουλευτές) σε κρίσιμες ψηφοφορίες που αφορούν την ψήφιση αντιλαϊκών νομοσχεδίων ή τη θωράκιση του «αστυνομικού κράτους». Ακριβώς γιατί αυτά προβλέπονται και στο πρόγραμμα του ΛΑ.Ο.Σ. Συμπέρασμα; Η δυσαρέσκεια που διοχετεύτηκε προς το κόμμα αυτό είναι χαμένη, ακριβώς γιατί μετράει υπέρ της κυβέρνησης και της κυρίαρχης πολιτικής.