Χιλιάδες Ελληνες και μετανάστες συναντήθηκαν χτες και προχτές στο διήμερο του ΚΚΕ και της ΚΝΕ, μοιράστηκαν τις κοινές τους αγωνίες και τα κοινά τους όνειρα
Παίζοντας πλάι - πλάι Ελληνόπουλα και μεταναστόπουλα έμαθαν ότι πολλά τα ενώνουν, τίποτα δεν τα χωρίζει |
Οι διήμερες εκδηλώσεις για τη μετανάστευση συμπύκνωσαν και αποτύπωσαν με εικόνες, εκδηλώσεις, συζητήσεις, χορό και τραγούδια τη συνολική δράση του ΚΚΕ στους μετανάστες, την πολύμορφη και καθημερινή παρέμβαση εκεί όπου δουλεύουν και ζουν οι μετανάστες. Ανέδειξαν τις θέσεις του ΚΚΕ, αποτέλεσαν και οι ίδιες οι εκδηλώσεις μια παρέμβαση, κόντρα στο κλίμα που καλλιεργείται από την κυβέρνηση, την ΕΕ, το ΠΑΣΟΚ, το ΛΑ.Ο.Σ. και τα ΜΜΕ των επιχειρηματιών, κόντρα στο κυνηγητό των μεταναστών, το χτύπημα στα δικαιώματά τους, που είναι χτυπήματα συνολικά στην εργατική τάξη.
Τα περίπτερα των μεταναστευτικών συλλόγων και κοινοτήτων που στήθηκαν στο διήμερο του ΚΚΕ και της ΚΝΕ έδειχναν αυτό που οι άλλες πολιτικές δυνάμεις κρύβουν: Την αληθινή αιτία της μετανάστευσης. Τον ξεριζωμό, τα αδιέξοδα. Αλλά και την πάλη για μια καλύτερη ζωή.
«Το Κογκό δεν έχει μόνο διαμάντια, έχει και παιδιά», δήλωναν οι εργαζόμενοι από το Κογκό, εκφράζοντας με αυτά τα λόγια την καταλήστευση των πλουτοπαραγωγικών πηγών της χώρας τους από τα μονοπώλια την ώρα που ο λαός λιμοκτονεί.
Οι Μπαγκλαντέζοι εργάτες πρόβαλαν φωτογραφίες από την αγωνιστική δράση τους μαζί με τις ταξικές συνδικαλιστικές δυνάμεις της Ελλάδας, στο πλευρό του ΠΑΜΕ.
Με δικά τους περίπτερα και ταμπλό - κάποια γραμμένα στη γλώσσα τους - συμμετείχαν στο Φεστιβάλ οι μετανάστες από μια σειρά χώρες, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους έχουν συναντηθεί με τους κομμουνιστές και τα ταξικά συνδικάτα, όπως οι Σομαλοί, που μοιράζουν γραμμένη στα αγγλικά ανακοίνωση για τις αιτίες που τους έφεραν εδώ, όπως και το διεκδικητικό πλαίσιο του ΚΚΕ για τους μετανάστες.
Τα «παρών» έδωσαν μεταξύ άλλων η Γενική Ενωση Παλαιστινίων Εργατών, η Σουδανική Κοινότητα, Κούρδοι Συρίας, μετανάστες από την Μπουρκίνα Φάσο, την Τανζανία, το Πακιστάν, το Κέντρο Αγωνιστικής και Πολιτιστικής Αλληλεγγύης των λαών Ελλάδας - Τουρκίας.
Συζήτηση για τη μόρφωση των παιδιών των μεταναστών φιλοξένησε την Παρασκευή το πάρκο ΦΙΞ |
Για δυο μέρες στο πάρκο ΦΙΞ συνέβη αυτό που η πλουτοκρατία και τα κόμματά της φοβούνται και εμποδίζουν με χίλια τερτίπια:
Ανθρωποι του μόχθου, ντόπιοι και ξένοι, έσμιξαν, γιόρτασαν, χόρεψαν και τραγούδησαν μαζί ενωμένοι. Μίλησαν για όλα όσα τους απασχολούν, έκαναν ένα ακόμα βήμα στην οργάνωση της εργατικής αντεπίθεσης. Μετανάστες που μαθαίνουν ελληνικά στο Στέκι Εργαζομένων και Νεολαίας απήγγειλαν στα ελληνικά ποιήματα για τη ζωή, τη δουλειά, την ειρήνη. Τραγούδησαν ελληνικά τραγούδια, πολλοί μετανάστες κάθε ηλικίας, οικογένειες ολόκληρες, ένωσαν τα χέρια τους και τις φωνές τους κάτω από τη μουσική των Κούρδων Συρίας και του Πολιτιστικού Κέντρου Κουρδιστάν, γλέντησαν με δημοτικά τραγούδια από την Ελλάδα και την Αλβανία.
Μίλησαν για τα παιδιά τους, το σχολείο και τη μόρφωσή τους, για τα εμπόδια που ορθώνονται μπροστά στα παιδιά της εργατικής τάξης και πολύ περισσότερο των μεταναστών. Πίσω από τα στοιχεία και τους αριθμούς αναδείχτηκε η ταξική εκμετάλλευση, οι διακρίσεις και η «διαπολιτισμική εκπαίδευση» ως ο «φερετζές» για να κρυφτούν τα εμπόδια αυτά που βάζει η πλουτοκρατία. Στο ΦΙΞ οι εργάτες συζήτησαν και μετέφεραν πείρα από την οργάνωση στα συνδικάτα, την κοινή διεκδικητική πάλη σε αντιμονοπωλιακή κατεύθυνση με τους Ελληνες εργαζόμενους, για τα συνολικά δικαιώματα της τάξης τους, τόνισαν ότι πρέπει να ξεπεραστεί ο φόβος, ότι οι μετανάστες μόνο ενωμένοι και διεκδικώντας θα κατακτήσουν όλα όσα τους ανήκουν.
Μετανάστριες από την Τανζανία χορεύουν σε ρυθμούς της πατρίδας τους |
MotionTeam |
Το μήνυμα της ταξικής αλληλεγγύης ήχησε και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης |
Αυτό ανέδειξε με την ομιλία του κι ο εκπρόσωπος της Σουδανικής Κοινότητας, τονίζοντας ότι ένοχος για τα δεινά των μεταναστών, για τον ξεριζωμό τους, είναι οι ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις. Ο Αρσένης Τσιριγώτης, μέλος της ΝΕ της ΚΟΘ του ΚΚΕ, χαιρετίζοντας την εκδήλωση, κάλεσε την εργατική τάξη να δράσει από κοινού για την ανασύνταξη και αντεπίθεση του εργατικού κινήματος, να ισχυροποιήσει το ΚΚΕ.
Στο χώρο υπήρχε περίπτερο του ΠΑΜΕ για να έρθουν οι παρευρισκόμενοι σε επαφή με τα ταξικά συνδικάτα, αφού ο ενιαίος αγώνας Ελλήνων και μεταναστών μέσα από αυτά είναι μονόδρομος, όπως σημείωσε ο Κώστας Ψυχογιός, μέλος της Γραμματείας Θεσσαλονίκης του ΠΑΜΕ.
Η εκδήλωση έκλεισε με καλλιτεχνικό πρόγραμμα από το συγκρότημα της ΚΝΕ.
Πριν από το διήμερο του ΚΚΕ και της ΚΝΕ για τη μετανάστευση, στο πάρκο ΦΙΞ, πραγματοποιήθηκαν μικρότερες συγκεντρώσεις και εκδηλώσεις για το θέμα σε γειτονιές της Αθήνας. Συζητήθηκαν οι λόγοι που οδηγούν στη μετανάστευση, τα νέα κατασταλτικά μέτρα της κυβέρνησης, η ανάγκη κοινής δράσης Ελλήνων και μεταναστών, απέναντι στην αντιλαϊκή πολιτική που εφαρμόζεται. Οι κεντρικοί ομιλητές των συγκεντρώσεων ανέπτυξαν τις θέσεις και τις προτάσεις του ΚΚΕ.
Στην εκδήλωση αλληλεγγύης της Βορειοδυτικής Αχτίδας της ΚΟΑ στη Νέα Ιωνία, με ομιλητή τον Κώστα Ζιώγα, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ, μετά τη συζήτηση ακολούθησε και μουσικό πρόγραμμα με τραγούδια της ξενιτιάς και της προσφυγιάς από ένα κουρδικό και ένα ελληνικό συγκρότημα. Στο Γαλάτσι, η Βορειοανατολική Αχτίδα της ΚΟΑ οργάνωσε συγκέντρωση για τα προβλήματα των μεταναστών, με ομιλητή τον Γιάννη Τασιούλα, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ. Στο χώρο υπήρχαν ταμπλό με φωτογραφικό υλικό. Στη συγκέντρωση των ΚΟ της Καλλιθέας μίλησε ο Γιώργος Πέρρος, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ. Στο Περιστέρι, σε συγκέντρωση των ΚΟ, μίλησε ο Κώστας Μυτιληνιού, μέλος της ΕΠ της ΚΟΑ. Στο Αιγάλεω, με ομιλητή τον Γ. Πέρρο, Ιρακινοί μετανάστες εξέθεσαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, εστιάζοντας στην αντιμετώπιση τους από την αστυνομία και τις διαδικασίες νομιμοποίησης. Οι μετανάστες που συμμετείχαν σε όλες τις συγκεντρώσεις καλέστηκαν στο διήμερο στο ΦΙΞ.