Με εργαζόμενους στο εργοστάσιο της ΕΒΟ στη Μάνδρα και στο «Θριάσιο» Νοσοκομείο συζήτησαν χτες στελέχη του Κόμματος
απο την συζήτηση στην ΕΒΟ |
Στο «Θριάσιο» Νοσοκομείο περιόδευσε χτες το μέλος της ΚΕ και βουλευτής του ΚΚΕ, Γιάννης Γκιόκας. Συζήτησε με τις εργαζόμενες και τους εργαζόμενους στα πλυντήρια και τις τεχνικές υπηρεσίες, με τις τραπεζοκόμους που το προηγούμενο διάστημα κινητοποιήθηκαν για μια σειρά απαράδεκτες πρακτικές που ακολουθούσε ο εργολάβος, ενώ μίλησε σε σύσκεψη με νοσηλευτικό, ιατρικό και διοικητικό προσωπικό. Σημείωσε, ανάμεσα σε άλλα, την ανάγκη να απαντήσουν στην προσπάθεια της κυβέρνησης να καλλιεργηθεί στο λαό κλίμα αναμονής και προσδοκίες για «φως στο τούνελ» και ανάκαμψη της οικονομίας, με ένταση του αγώνα, με οργάνωση στα σωματεία και δράση μέσα από τις Λαϊκές Επιτροπές στις γειτονιές. Τόνισε πως το επόμενο διάστημα θα γίνει επιτακτική ανάγκη η οργάνωση της πάλης για φλέγοντα ζητήματα, ώστε να αντιμετωπιστούν ζητήματα επιβίωσης, ακόμα και διαδικασίες κατασχέσεων, για να μη βρεθεί κανένας μόνος του απέναντι στην Εφορία, στο δικαστικό κλητήρα. Κάλεσε τους εργαζόμενους με αγωνιστική αισιοδοξία να συσπειρωθούν δίπλα στο ΚΚΕ στον καθημερινό αγώνα.
Από τη συζήτηση με τις τραπεζοκόμους στο «Θριάσιο» νοσοκομείο |
Το πρόγραμμα δράσης συνεχίζεται με καθημερινές εξορμήσεις στα σχολεία, στα μικρομάγαζα, στις γειτονιές της περιοχής, με περιοδείες και ομιλίες σε εργασιακούς χώρους. Την Παρασκευή 7 Ιούνη στις 7 το πρωί στα συνεργεία της ΔΕΗ σε Ελευσίνα και Ασπρόπυργο θα περιοδεύσει ο Ηλίας Σταμέλος, στέλεχος του ΚΚΕ, ενώ με τους εργαζόμενους στην 1η ΕΜΑΚ Ασπροπύργου θα συζητήσει στις 9 το πρωί ο Γιάννης Πρωτούλης, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ. Επιπλέον, στις 7 το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί σύσκεψη νεολαίας στα γραφεία του ΚΚΕ στον Ασπρόπυργο.
Από τη χτεσινή κινητοποίηση |
Από την άλλη, εφοπλιστές και κυβέρνηση για να αντιμετωπίσουν αυτήν ακριβώς την αποφασιστικότητα των πληρωμάτων και να επιβάλουν το δόγμα «νόμος και τάξη», κατέφυγαν στην ωμή τρομοκρατία. Χτες το απόγευμα, «κατέβασαν» στο λιμάνι εισαγγελέα ενάντια στους για πάνω από 7 μήνες απλήρωτους ναυτεργάτες του επιβατηγού πλοίου «ΜΥΤΙΛΗΝΗ», της εταιρείας ΝΕΛ! Ο εισαγγελέας, επικαλούμενος την πολιτική επιστράτευση που παραμένει σε ισχύ στα επιβατηγά πλοία, απείλησε με αυτόφωρο το πλήρωμα, συνδικαλιστές και τους εργαζόμενους της στεριάς που ήταν αλληλέγγυοι στους ναυτεργάτες, αν δεν απέπλεε το πλοίο!
Νωρίς το πρωί, στα υδροπτέρυγα και τα επιβατηγά της HSW που «πιάνουν» στα νησιά του Αργοσαρωνικού, στα πλοία της ΑΝΕΚ, «ΕΛΥΡΟΣ» και «ΟΛΥΜΠΙΚ ΤΣΑΜΠΙΟΝ» τα πληρώματα επέβαλαν την πληρωμή των δεδουλευμένων τους μέχρι και το Φλεβάρη, ενώ οι εταιρείες δεσμεύτηκαν για την πλήρη εξόφληση των μισθών έως το τέλος Ιούνη. Τα πλοία αυτά απέπλευσαν κανονικά.
Στο πλοίο «Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ» της ΛΑΝΕ (θυγατρική της ΑΝΕΚ), ναυτεργάτες του πληρώματος είναι απλήρωτοι από τον Αύγουστο! Εκπρόσωποι της εταιρείας προσπάθησαν με απειλές ή απομονώνοντας ναυτεργάτες και λέγοντας ότι «εσύ θα πληρωθείς, κανόνισε να μη σταματήσει το πλοίο», να τους αναγκάσουν να υποκύψουν. Παράλληλα η εταιρεία έκοβε εισιτήρια ακόμα και μετά τον προγραμματισμένο απόπλου του πλοίου επιδιώκοντας να μετατρέψει τους επιβάτες σε μοχλό πίεσης σε βάρος των ναυτεργατών. Η όλη επιχείρηση έπεσε στο κενό. Οι ναυτεργάτες δεν έκαναν πίσω. Η πλειοψηφία των επιβατών, με εξαίρεση κάποιους μεμονωμένους «αγανακτισμένους», στάθηκε στο πλευρό του πληρώματος γιατί όπως αναφέρθηκε από επιβάτη «είμαστε και εμείς στην ίδια θέση και οφείλουμε να συμπαρασταθούμε». Το πλοίο έμεινε ακινητοποιημένο.
Ιδιες σκηνές εκτυλίχθηκαν στο πλοίο «ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ» της εταιρείας ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ, το οποίο οι ναυτεργάτες ακινητοποίησαν. Η εταιρεία οφείλει μισθούς από τον Ιούλη του 2012! «Θαλασσοπνιγόμαστε με αυτό το σαράβαλο και το αποτέλεσμα είναι να έχουμε κομμένα ρεύματα και νερά, να μην μπορούμε να εξασφαλίσουμε στα παιδιά μας τα απαραίτητα», ανέφερε ναυτεργάτης.
Δυναμικές παρεμβάσεις έγιναν στο πλοίο «ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ» της ΝΕΛ στο λιμάνι του Λαυρίου και στο πλοίο «ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α» της εταιρείας «ΑΓΟΥΔΗΜΟΣ», στο λιμάνι της Ραφήνας.
Τα ταξικά ναυτεργατικά σωματεία με ανακοίνωσή τους προς τους επιβάτες καλούν «σε οργάνωση και αγώνα, να δυναμώσει η αλληλεγγύη για το σύνολο των προβλημάτων της εργατικής - λαϊκής οικογένειας, ενάντια στην πολιτική του κεφαλαίου και των εκπροσώπων του που μας οδηγούν καθημερινά και μαζικά στη φτώχεια και την εξαθλίωση».
Αργά το βράδυ συνεδρίαζε η ΕΕ της ΠΝΟ εξετάζοντας την κατάσταση που διαμορφώνεται κάτω και από το βάρος της πίεσης των ίδιων των αγωνιζόμενων ναυτεργατών.
Εάν δεν βρίσκετε τον «ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ» στο περίπτερο τηλεφωνήστε μας στο 210.3320.816
Το πρόγραμμα του ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Δημήτρη Κουτσούμπα για τις επόμενες μέρες, είναι το εξής: