Ποιος, ή, μάλλον, ποια τα λέει αυτά; Η «πρώτη κυρία» των ΗΠΑ, η Λόρα Μπους, η οποία αποφάσισε και μαζί με τη σύζυγο του Τ. Μπλερ αρχίζουν εκστρατεία για τα δικαιώματα των γυναικών στο Αφγανιστάν.
Τώρα, πώς η εκστρατεία αυτή συμβιβάζεται με τους φονικούς βομβαρδισμούς - λέτε, να 'χουν τόσο ...έξυπνες βόμβες, που δε σκοτώνουν γυναίκες και παιδιά..; Πώς συμβιβάζεται, με την ιμπεριαλιστική πολιτική, που καταδικάζει δισεκατομμύρια γυναικών και παιδιών στον κόσμο σε ανείπωτη φτώχεια, πείνα και εξαθλίωση, αυτό μόνον οι δύο «πρώτες κυρίες» το γνωρίζουν. Αλλωστε, πριν τους Ταλιμπάν και τους μουτζαχεντίν του Ραμπανί - δηλαδή, πριν το 1992 - όταν στο Αφγανιστάν υπήρχε λαϊκή κυβέρνηση, η γυναίκα είχε πάρει τη θέση της στην αφγανική κοινωνία. Ακόμη και γυναίκα υπουργός Παιδείας υπήρχε. Ολ' αυτά, όμως, έγιναν συντρίμμια και θρύψαλα από τους αμερικανοκινούμενους «ιερούς πολεμιστές» του Κάρτερ και του Ρίγκαν. Αραγε, δε γνωρίζει η κ. Μπους σε ποια χώρα ήταν πρόεδροι οι τελευταίοι..;
Δεν είναι ο μόνος. Αλλωστε, μόλις προχτές, οι «πράσινοι» Γερμανοί ομοϊδεάτες του, στο συνέδριό τους, είπαν πολλά και διάφορα ενάντια στον πόλεμο, αλλά, στο τέλος, κατέληξαν να στηρίξουν την κυβέρνηση Σρέντερ, όπως και την αποστολή Γερμανών στρατιωτών στο Αφγανιστάν, χάνοντας και το τελευταίο φύλλο συκής, που τους είχε απομείνει...
Ο λόγος γίνεται για τον πρώην υφυπουργό ΠΕΧΩΔΕ, ο οποίος, απαλλαγμένος πλέον από τις κυβερνητικές ευθύνες, επιχειρεί και πάλι να παραστήσει τον... οικολογικά ευαίσθητο. Εύστοχα σημειώνει για την τελευταία περίπτωση ο Στάθης, στη χτεσινή «Ελευθεροτυπία»: «Ο κ. Ευθυμιόπουλος, οικολόγος στο επάγγελμα, στην προ χαλκού εποχή, αν ενθυμείσθε, ντυνόταν ντομάτα και διαδήλωνε μπροστά απ' την πόρτα του ΥΠΕΧΩΔΕ! Κατόπιν ο κ. Λαλιώτης τον έκανε υφυπουργό του και ο κ. Ευθυμιόπουλος "ντυνόταν πατάτα" - απ' αυτές που έκανε το υπουργείο του εν σχέσει με το περιβάλλον.
Τώρα που ο κ. Ευθυμιόπουλος δεν είναι πια υφύπ., στρέφεται κατά του κ. Λαλιώτη και τον καρφώνει ότι: "το περιβάλλον δεν ήταν ποτέ στο κέντρο της προσοχής του κ. Υπουργού"! Να πω τώρα ότι ο άνθρωπος που ντυνότανε ντομάτα και διατέλεσε πατάτα ντύνεται "στυμμένη και πεταμένη λεμονόκουπα", θα 'ναι λίγο...».
Μόνον η υπεράσπιση της εθνικής ανεξαρτησίας και της εδαφικής ακεραιότητας δεν αποτελούν πλέον την αποστολή των Ενόπλων Δυνάμεων (ΕΔ). Αυτό προκύπτει αβίαστα από τη συνέντευξη (στο «Βήμα») του Γ. Παπαντωνίου. Ο υπουργός Αμυνας προσδιορίζει σε τρεις τις εθνικές απειλές: Τουρκία, βόρεια σύνορα(!) και διεθνής τρομοκρατία, από τις οποίες προκύπτουν και οι αντίστοιχες αποστολές των ενόπλων δυνάμεων. Στην πραγματικότητα, βασική αποστολή των ΕΔ είναι η συμμετοχή τους στην «αντιτρομοκρατική συμμαχία». Ο υπουργός είναι κάτι παραπάνω από σαφής: «Ο πρώτος άξονας είναι η καλή φύλαξη των συνόρων... Το δεύτερο θέμα (σ.σ. το ψητό) είναι η ενίσχυση των ειδικών δυνάμεων, που επιτρέπουν παρεμβάσεις όταν πραγματοποιούνται τρομοκρατικά γεγονότα. Οι κλασικές δυνάμεις των Ενόπλων Δυνάμεων δεν ανταποκρίνονται σε αυτή τη συγκεκριμένη πρόκληση». Με άλλα λόγια, βασικός στόχος είναι η αναδιάταξη των ΕΔ, ώστε να είναι έτοιμες να συμμετέχουν σε «αντιτρομοκρατικές επιχειρήσεις», εννοείται εκεί που θα διατάξουν τα υπερατλαντικά αφεντικά. Συμπερασματικά, δεν υπάρχει τίποτα το «αμυντικό» στο νέο «δόγμα» των ΕΔ, οι οποίες ανοιχτά και επίσημα επιστρατεύονται για την αντιμετώπιση της «τρομοκρατικής απειλής», η οποία βέβαια θα ορίζεται όπως και όπου βολεύει το καθεστώς της νέας τάξης.
Ε, κούνια
που τους κούναγε
αν έχουνε
πιστέψει,
με το λαό
οι άρχοντες
πως έχουν
ξεμπερδέψει,
ε, άχυρα που έχουνε
στο άδειο τους
κεφάλι,
εάν τυχόν
πιστεύουνε
πως τέλειωσε
η πάλη.
* * *
Απλώς μια
νίκη κέρδισαν,
προσωρινά
μια μάχη,
μα ο πόλεμος
δεν έληξε
κι άλλες συγκρούσεις
θα 'χει,
η εργατιά δεν έβαλε
το ξίφος της
στη θήκη,
παλεύει
και πορεύεται
προς τη μεγάλη
νίκη!