Με δυο λόγια, δηλαδή, η κυβέρνηση Σημίτη ετοιμάζεται να «πρωταγωνιστήσει» σε μια ακόμη βρώμικη δουλιά και να παίξει το ρόλο του ...νεκροθάφτη μιας από τις θετικότερες κατακτήσεις των λαών του 20ού αιώνα.
«... Σύμφωνα με την ετερόκλητη "παρέα" ενός ιδιότυπου -καθεστωτικού - καθωσπρεπισμού, δεν είναι πρέπον, προοδευτικό και "ουμανιστικό" να λες άει σιχτίρ στους επιδρομείς, να καταριέσαι τους δολοφόνους και να τους ονοματίζεις γκάνγκστερ και συμμορίτες. Και πολύ περισσότερο: Συνιστά φρικώδη ρατσισμό, λέει η "παρέα", να είσαι παθιασμένος αντιαμερικανός και να κραυγάζεις στους δρόμους το σύνθημα "Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι".
Εδώ ο κόσμος καίγεται, θα πεις, η κακουργία των ιμπεριαλιστών μαίνεται και 'μείς εστιάζουμε στον μικρόκοσμο των εφημεριδογραφικών συγκρούσεων; Ναι! Διότι καμιά σύγκρουση -γύρω από έναν πόλεμο - δεν είναι χωρίς ουσία και ενδιαφέρον... Επί της ουσίας τι να πρωτοπείς; Οτι πρέπει να είσαι (ιδεολογικός) συγγενής ή τσιράκι του Ράμσφελντ για να παρακάμπτεις ελαφρά τη καρδία, και θρασύτατα, το πρόσημο του αντιαμερικανισμού; (πολιτική στάση, ενάντια στην ηγεσία της κοσμοκράτειρας και όχι εναντίωση στον αμερικανικό λαό, γενικώς και αορίστως)... Θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι όλες αυτές οι κακότεχνες φλυαρίες περί "απελευθέρωσης" του Ιράκ είναι προσβλητικές για τη νοημοσύνη; Κι αυτά τα ισοπεδωτικά περί δίδυμης κακουργίας (Μπους / Σαντάμ ή παλιότερα Κλίντον / Μιλόσεβιτς) πόσο αντέχουν σε μια στοιχειωδώς σοβαρή πολιτική προσέγγιση; (το ίδιο και τα περί... ίσων αποστάσεων από την προπαγάνδα των αντιμαχομένων)
Τέλος πάντων, αυτά είναι φυσιολογικό να εκπορεύονται από τους κατ' επάγγελμα ιδεολόγους του αμερικανισμού και από τους απολογητές του καπιταλισμού. Αλλά να τα διαβάζεις σε κείμενο του Δημοσθένη Κούρτοβικ είναι οδυνηρό. Και θλιβερό...». Του Γιάννη Τριάντη από τον χτεσινό «Τύπον των ήλων» της «Ελευθεροτυπίας».
«Ανάμεσα στον κυνισμό των ΗΠΑ και την υποκριτική ουδετερότητα της Ευρώπης, χίλιες φορές ο Μπους. Λεηλατεί, καταστρέφει και ξεκοιλιάζει με ...ειλικρίνεια. Εχει και το μαχαίρι και το πεπόνι και λογαριασμό δε δίνει σε κανέναν. Η Ευρώπη, βολεμένη κάτω από την οπλική ομπρέλα του big boss, παριστάνει την τεθλιμμένη χήρα. Σηκώνει το βέλο και τα μάτια της λάμπουν από άγρια χαρά. Βγάζει τα γάντια και τα χέρια της απλώνονται κατά Ιράκ μεριά. Σαν να εκλιπαρεί μερικά τούβλα από την ανοικοδόμηση της Βαγδάτης. Οπως ακριβώς συμβαίνει με κάθε μπάτλερ που σέβεται και τιμά τη βρετανική καταγωγή του. Ζεσταίνει την καρέκλα, σερβίρει το επιδόρπιο και το μόνο που τον χαροποιεί, η μοναδική στιγμή που τον επιβεβαιώνει, το μόνο πράγμα που τον κάνει να ονειρεύεται είναι όταν το αφεντικό του αποσυρθεί. Ορμάει με άγρια χαρά στο τραπέζι, καταβροχθίζει ό,τι απέμεινε από το μεγάλο φαγοπότι και βαυκαλίζεται με την ιδέα πως μια μέρα θα γίνει Μπους!». Του Δημήτρη Δανίκα από τη χτεσινή «στήλη άλατος» των «Νέων».
Δες τους μπόγιες του ντουνιά
πώς κρεμάνε στα σκοινιά,
πώς κρεμούν λαούς και κράτη
στην Καμπούλ ή τη Βαγδάτη!
*
Δες τους μπόγιες, τους σφαγείς,
τ' αποβράσματα της Γης
πώς ψυχές στέλνουν στον Αδη
στη Βοσνία, στο Βελιγράδι!
*
Δες τους μπόγιες, τα σκυλιά
πώς περνούν σ' όλους θηλιά
και πώς έχουν για κρεμάλα,
δυστυχώς, και κράτη άλλα!
*
Δες τους μπόγιες τους αισχρούς
πώς κρεμούν κατά σωρούς,
δες κι εμπόδισε τα κτήνη
που σκορπούν παντού οδύνη!