Με άλλα λόγια, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ υποσχέθηκε στους εφοπλιστές ό,τι ακριβώς κάνει και η σημερινή κυβέρνηση της ΝΔ. Με μια διαφορά: Ισχυρίστηκε ότι μια κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ θα τα εφαρμόσει περισσότερο αποτελεσματικά... Και δε γνωρίζουμε αν και πόσο έπεισε τους εφοπλιστές ακροατές του, αλλά οι εργαζόμενοι μπορούν να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.
ΥΓ: Για όσους τυχόν αμφιβάλλουν, παραθέτουμε ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα της ομιλίας: «Οσες χώρες πήγαν μπροστά, τα κατάφεραν γιατί δημιούργησαν ένα πλαίσιο συνεννόησης, κάτι που εδώ μέχρι και σήμερα δεν υφίσταται. Ξέρω ότι η κυβέρνηση σας ζητεί συνεχώς να επενδύσετε στη στεριά, κάτι που κι εγώ εύχομαι, όμως πιστεύω ότι είναι μέγα λάθος να σας δημιουργούμε αίσθημα ενοχής, λέγοντάς σας ότι αν δεν επενδύσετε δεν είστε πατριώτες. Αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί. Αν δεν επενδύσετε, ξέρω ότι έχει να κάνει με τις συνθήκες οι οποίες δεν υπάρχουν ή που πρέπει να αλλάξουν για να φέρετε την επένδυση».
Μαζεύονται, ξαναμαζεύονται, αλλάζουν ονόματα, μπερδεύοντας ακόμα και τους ελάχιστους οπαδούς τους (πότε ονομάζονται Χώρος Διαλόγου, πότε ΣΥΡΙΖΑ, πότε Πρωτοβουλία για τη Συσπείρωση της Αριστεράς και βάλε) τραβάνε και από μια διακήρυξη κάθε τόσο - όπως χτες, καλή ώρα - και... στανιάρουνε. Ο λόγος, για τους εγχώριους οπορτουνιστές, το Συνασπισμό και τις παραφυάδες του, που αγωνίζονται με πάθος να ρυμουλκήσουν την εργατική τάξη, τους Ελληνες αριστερούς, στα διαχειριστικά μονοπάτια της σοσιαλδημοκρατίας αλλά... φευ αυτοί κωφεύουν. Και αυτή η... κενή καρέκλα στο προεδρείο, δεν αποφασίζουν πια να τη βγάλουν; Αράχνες έπιασε...
Με «καλούς οιωνούς» ξεκίνησε και το 2005 για τις μεγάλες επιχειρήσεις, τα «αφεντικά» των οποίων είδαν τα κέρδη τους να «σκαρφαλώνουν» σε ακόμη πιο υψηλά επίπεδα από τα αντίστοιχα περσινά. Αυτό προκύπτει από την επεξεργασία των ισολογισμών που έκανε η εταιρία «Hellastat» με τα αποτελέσματα των 305 - εισηγμένων στο Χρηματιστήριο - επιχειρήσεων που δημοσίευσαν εμπρόθεσμα τις οικονομικές καταστάσεις του α` τριμήνου του 2005, σύμφωνα με τα Διεθνή Πρότυπα Χρηματοοικονομικής Πληροφόρησης.
Σύμφωνα με τα στοιχεία αυτά της «Hellastat», λοιπόν, τα συνολικά έσοδα των εν λόγω 305 επιχειρήσεων είναι αυξημένα κατά 8,1% και η καθαρή προ φόρων κερδοφορία κατά 13,7%. Αν, μάλιστα, συνυπολογιστούν και τα πολύ καλά αποτελέσματα των Τραπεζών, τότε η αύξηση της κερδοφορίας διαμορφώνεται στο 20,95%!
Από τα στοιχεία της παραπάνω έρευνας, επιβεβαιώνεται ένα πράγμα: Οτι η εφαρμοζόμενη από την κυβέρνηση της ΝΔ οικονομική πολιτική είναι εξίσου αποδοτική και κερδοφόρα για το μεγάλο κεφάλαιο, με εκείνη που εφάρμοζαν μέχρι τις 7 Μάρτη οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ. Κατά τα άλλα, οι «μονομάχοι» αρχηγοί του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ «σφάζονται» με ανούσιες φραστικές αντιπαραθέσεις εντός και εκτός Βουλής, ενώ οι πολιτικές τους υπηρετούν τα συμφέροντα του μεγάλου κεφαλαίου.
«Χαιρόμαστε ιδιαίτερα, που επιτέλους, συνειδητοποίησε (σ.σ. η ΝΔ) ότι, "οι κακοί κανονισμοί του ΠΑΣΟΚ", είναι τελικά επωφελείς για τη χώρα και τους αγρότες. Χαιρόμαστε ιδιαίτερα, που υιοθέτησε τις θέσεις που καταθέσαμε στο Εθνικό Συμβούλιο Αγροτικής Πολιτικής, ώστε σήμερα να επιχειρηματολογεί υπέρ των ρυθμίσεων που εμείς πετύχαμε το 2003...». Την παραπάνω, μνημειώδη δήλωση έκανε ο υπεύθυνος του Τομέα Αγροτικής Ανάπτυξης του ΠΑΣΟΚ, Ροβέρτος Σπυρόπουλος, σχετικά με τις αποφάσεις της κυβέρνησης για την εφαρμογή της καταστροφικής νέας Κοινής Αγροτικής Πολιτικής. Παραθέτουμε τη δήλωση απλώς για να γνωρίζουν οι μικρομεσαίοι αγρότες της χώρας ποιος ψήφισε και ποιος προσπαθεί να εφαρμόσει το μαζικό τους ξεκλήρισμα, όπως επίσης και για να ξέρουν ότι η... απόπειρα δολοφονίας τους έχει και συνεργούς. Οι οποίοι μάλιστα διεκδικούν «με νύχια και με δόντια» τον πρωταγωνιστικό τους ρόλο στο έγκλημα...