Eurokinissi |
Μαζικά υπερψηφίστηκαν οι προτάσεις για συνέχιση του αγώνα |
Αύριο, Πέμπτη, φοιτητές και σπουδαστές της Αθήνας κατεβαίνουν σε συλλαλητήριο στις 12 το μεσημέρι, στα Προπύλαια, ενώ αντίστοιχα σ' όλη τη χώρα προχωρούν σε κινητοποιήσεις, σε κάθε πόλη που έχει έστω και ένα Τμήμα πανεπιστημίου ή ΤΕΙ. Η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητικών και σπουδαστικών συλλόγων βρίσκονται σε κατάληψη και ενδεικτικό είναι ότι ακόμα και σύλλογοι που ποτέ μέχρι τώρα δεν είχαν κάνει ούτε καν μια γενική συνέλευση, τώρα μπαίνουν στο «χορό» των κινητοποιήσεων.
Καθολική απαίτηση, όπως εκφράζεται μέσα από τις γενικές συνελεύσεις των φοιτητικών και σπουδαστικών συλλόγων είναι:
Μέσα από αυτό το «πακέτο αιτημάτων», αλλά και τις προτάσεις τους για πραγματικά δημόσια και δωρεάν εκπαίδευση, εκπαίδευση ενιαία χωρίς κατατμήσεις και διαχωρισμούς, με γενναία αύξηση των δαπανών, υπεράσπιση και διεύρυνση του ακαδημαϊκού ασύλου, εξασφάλιση των όρων για δουλιά με δικαιώματα για όλους, φοιτητές και σπουδαστές έχουν επιτύχει πρωτοφανή μαζικότητα και ζωντάνια στις συλλογικές τους διεργασίες. Εχουν καταφέρει να «ζορίσουν» την κυβέρνηση και να την αναγκάσουν σε «ελιγμούς». Ομως, δεν παραπλανιούνται από αυτούς τους ελιγμούς και συνεχίζουν!
«Ακόμα πιο μαζικά, πιο δυναμικά, όλοι στο δρόμο!», βροντοφωνάζουν, επιμένοντας στη συστράτευση με τους εργαζόμενους, επιμένοντας να καλούν τη ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ να κηρύξουν 24ωρη απεργία.
Χτες, έγιναν δεκάδες γενικές συνελεύσεις φοιτητικών και σπουδαστικών συλλόγων στην Αθήνα, που αποφάσισαν συνέχιση των καταλήψεων και των κινητοποιήσεων και σήμερα έπεται συνέχεια. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η συνέλευση των φοιτητών στο Πανεπιστήμιο Πειραιά, όπου οι φοιτητές με αποφασιστικότητα και ενθουσιασμό υπερψήφισαν μαζικά το παραπάνω ενωτικό πλαίσιο αγώνα, ενώ χαιρέτισε τον αγώνα των φοιτητών ο Γ. Μανουσογιαννάκης (εκ μέρους του ΠΑΜΕ, υποψήφιος νομάρχης Πειραιά με τη ΝΑΣ) και αμέσως μετά την απόφαση, οι φοιτητές μαζικά προχώρησαν σε παράσταση στο υπουργείο Εμπορικής ναυτιλίας.
Σύμφωνα με το πλαίσιο κινητοποιήσεων που υπερψηφίζεται στις σχολές, σήμερα οι φοιτητές θα κάνουν παράσταση διαμαρτυρίας στα δικαστήρια της Ευελπίδων, με αίτημα την αθώωση των τεσσάρων συλληφθέντων φοιτητών στην πορεία της προηγούμενης Πέμπτης, ενώ μεθαύριο Παρασκευή θα διοργανώσουν συναυλία.
Motion Team |
Στη Θεσσαλονίκη συνεχίζονται οι καταλήψεις στο 100% των Συλλόγων και Τμημάτων του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου (ΑΠΘ), του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και του ΤΕΙ. Χτες έγιναν 13 Γενικές Συνελεύσεις στο ΑΠΘ και σε αρκετές από αυτές μίλησαν στελέχη του ΠΑΜΕ.
Το Συντονιστικό Γενικών Συνελεύσεων - Καταλήψεων Φοιτητικών Συλλόγων Θεσσαλονίκης καλεί σήμερα, Τετάρτη, σε συγκέντρωση στο Πολυτεχνείο, στις 12 μ., για κινητοποίηση με πορεία και κατάληψη του κτιρίου της Επιτροπής Ερευνών, και στις 6 μ.μ. στο Πολυτεχνείο πραγματοποιεί συνέλευση του Συντονιστικού Θεσσαλονίκης. Αύριο, Πέμπτη, στις 12 μ., καλεί μαζί με το ΕΚΘ και την ΕΔΟΘ σε συγκέντρωση στο Πολυτεχνείο και πορεία προς το υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης. Το Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης και η Ενωση Δημοσιοϋπαλληλικών Οργανώσεων Θεσσαλονίκης συμμετέχουν στην κινητοποίηση της Πέμπτης 15 του Ιούνη με τρίωρες στάσεις εργασίας (12 μ.μ. - 3 μ.μ.). Το ΠΑΜΕ συμμετέχει καλώντας σε προσυγκέντρωση στις 12 μ., στην εμπορική πύλη της Εκθεσης. Το Συντονιστικό Αγώνα Μαθητών καλεί τους μαθητές να συμμετάσχουν στην κινητοποίηση του ΠΑΜΕ, αύριο, Πέμπτη 15 του Ιούνη. Να δώσουν αγωνιστικό «παρών» και στην κινητοποίηση του ΠΑΜΕ αύριο, καλεί τους φοιτητές και τους σπουδαστές η ΠΚΣ.
Τη συμπαράσταση της «Νομαρχιακής Αγωνιστικής Συνεργασίας» στον αγώνα των φοιτητών και σπουδαστών εξέφρασε ο Γιάννης Ζιώγας, νομαρχιακός σύμβουλος και υποψήφιος νομάρχης Θεσσαλονίκης της ΝΑΣ, μιλώντας χτες στις Γενικές Συνελεύσεις που πραγματοποιήθηκαν σε μια σειρά σχολών.
Η Πανσπουδαστική ΚΣ καλεί σε κινητοποίηση σήμερα στην Καβάλα και αύριο το πρωί σε πανδημοκρίτεια κινητοποίηση στις 11.30 π.μ. στην Κομοτηνή και το απόγευμα στις τοπικές κινητοποιήσεις για το Ασφαλιστικό.
Το ΤΕΙ Σερρών συνεχίζει να είναι υπό κατάληψη ενώ διεργασίες γίνονται για συμμετοχή στην κινητοποίηση του ΠΑΜΕ, αύριο, Πέμπτη. Στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας η Πανσπουδαστική ΚΣ καλεί για αύριο, Πέμπτη 15 του Ιούνη, σε κοινό συλλαλητήριο με το ΠΑΜΕ στην Κοζάνη, στις 8 μ.μ. Χτες έγινε στο ΤΕΙ Κοζάνης σύσκεψη με εργατικά σωματεία.
Στην Κέρκυρα οι φοιτητές προχωρούν σήμερα το απόγευμα σε σύσκεψη με εργατικά σωματεία και το βράδυ διοργανώνουν συναυλία στη Σπιανάδα. Αύριο, Πέμπτη, προχωρούν σε πορεία στις 8 μ.μ. στη Νομαρχία.
Στο Αγρίνιο, μετά τις φοιτητικές Γενικές Συνελεύσεις - όπου μίλησε και ο πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου και στέλεχος του ΠΑΜΕ - έγινε συμβολικός αποκλεισμός της εθνικής οδού Αγρινίου - Αντιρρίου. Αύριο, Πέμπτη, στις 8 μ.μ., θα πραγματοποιηθεί πορεία από το Πανεπιστήμιο στην πλατεία Δημοκρατίας, όπου θα γίνει η συγκέντρωση του Εργατικού Κέντρου Αγρινίου.
Στα Γιάννενα θα γίνει πορεία αύριο, Πέμπτη, στις 5 το απόγευμα, που θα ξεκινήσει από τη Δόμπολη.
Οι σπουδαστές του ΤΕΙ Χαλκίδας πραγματοποίησαν χτες πορεία και προβολή ταινίας. Σήμερα προχωρούν σε αποκλεισμό του οδικού άξονα Ψαχνών - Χαλκίδας και σε μουσική εκδήλωση στο χώρο του ΤΕΙ. Αύριο, θα συμμετάσχουν μαζί με τους εργαζόμενους του ΠΑΜΕ και τα ταξικά συνδικάτα στο συλλαλητήριο για την Κοινωνική Ασφάλιση από τα Φανάρια Νεάπολης στη Χαλκίδα.
Οι σπουδαστές του ΤΕΙ στη Λαμία, που βρίσκεται υπό κατάληψη, προχώρησαν χτες στο συμβολικό αποκλεισμό του δρόμου. Να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά στον κύκλο των κινητοποιήσεων μπήκε και το Πανεπιστήμιο Λαμίας.
Παγκρήτιο συλλαλητήριο αύριο, Πέμπτη, στις 12 το μεσημέρι, με πορεία που θα ξεκινήσει από τα Λιοντάρια, αποφάσισαν οι φοιτητές και οι σπουδαστές.
Συμβολικό κλείσιμο του κεντρικού δρόμου της Μυτιλήνης πραγματοποίησαν χτες εκατοντάδες φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου, όπου τελούν υπό κατάληψη και οι 6 σχολές του νησιού. Σήμερα στη 1 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί συμβολική περικύκλωση της Νομαρχίας και συμβολικό χτίσιμο του Γραφείου Διασύνδεσης στο κτίριο της Πρυτανείας. Αύριο το απόγευμα θα διαδηλώσουν μαζί με τους εργαζόμενους.
Οι γενικές συνελεύσεις που έγιναν χτες και στις τέσσερις σχολές του ΤΕΙ Λάρισας, ήταν οι μαζικότερες των τελευταίων χρόνων, καθώς συμμετείχαν πάνω από 1.000 σπουδαστές.
Η μαζική συμμετοχή στις συνελεύσεις και οι αποφάσεις συνέχισης του αγώνα που πάρθηκαν από τη μεγάλη πλειοψηφία των σπουδαστών, ήταν και η πρέπουσα απάντηση που δόθηκε στην τραμπούκικη εισβολή στο ΤΕΙ Λάρισας που έκαναν χτες το πρωί στελέχη της ΔΑΠ, επιχειρώντας να «σπάσουν» την κατάληψη του Ιδρύματος, στην οποία προχώρησαν από την περασμένη βδομάδα οι σπουδαστές. Βεβαίως, οι ΔΑΠίτες, το μόνο που κατάφεραν ήταν να «σπάσουν» τα μούτρα τους μπροστά στην αποφασιστικότητα των σπουδαστών να εντείνουν την πάλη τους.
Ηταν 7.30 π.μ., όταν οι εκπρόσωποι της ΔΑΠ επιχείρησαν να σπάσουν την κατάληψη εισβάλλοντας μέσα στο κτίριο με απειλές και εκβιασμούς προς την ομάδα περιφρούρησης, σκίζοντας πανό και ισχυριζόμενοι ότι «η κατάληψη σταματάει, γιατί η κυβέρνηση πήρε πίσω το νόμο - πλαίσιο». Στη συνέχεια, «άνοιξαν» τις αίθουσες για να γίνει μάθημα, προκαλώντας την κατακραυγή των σπουδαστών, οι οποίοι λίγο αργότερα έδωσαν την πρέπουσα απάντηση, αποφασίζοντας, με μεγάλη πλειοψηφία τη συνέχιση του αγώνα τους.
Στις συνελεύσεις, οι σπουδαστές, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Πανελλαδικού Συντονιστικού ΤΕΙ και το διεκδικητικό του πλαίσιο, αποφάσισαν, συνέχιση της κατάληψης, νέα συγκέντρωση σήμερα, στις 12 το μεσημέρι, στην πλατεία Ταχυδρομείου, μαζί με τους φοιτητές και συμβολικούς αποκλεισμούς δρόμων. Επίσης, οι συνελεύσεις αποφάσισαν συμμετοχή στην αυριανή συγκέντρωση του ΠΑΜΕ για το Ασφαλιστικό, στις 8 μ.μ. στην πλατεία Ταχυδρομείου.
Και στο Βόλο, οι φοιτητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ορίζουν νέο αγωνιστικό ραντεβού, για αύριο, στις 8 μ.μ., στη συγκέντρωση που διοργανώνει στην πλατεία Ελευθερίας, η Γραμματεία Μαγνησίας του ΠΑΜΕ.