"
Βέβαια, η εφημερίδα του εφοπλιστή Αλαφούζου δεν περιορίζεται στα παραπάνω. Με αφορμή την πανελλαδική καμπάνια ενημέρωσης του λαού για τη Συνθήκη του Μάαστριχτ, που ανακοίνωσε το ΚΚΕ, απευθύνοντας κάλεσμα προς τα αγωνιζόμενα κοινωνικά στρώματα, ώστε να διευρυνθεί το μέτωπο διεκδίκησης δημοψηφίσματος για τη Συνθήκη, η "Καθημερινή" διαπιστώνει: "Είναι πρόδηλη η προσπάθεια του ΚΚΕ να διαστρεβλώσει τις πραγματικές αιτίες της κοινωνικής αναταραχής, ώστε να εξυπηρετηθούν προπαγανδιστικά οι στενές κομματικές του επιδιώξεις... και να παρουσιάσει έτσι τεχνηέντως ανύπαρκτη αύξηση της πολιτικής του επιρροής...". Και η "Καθημερινή", για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, αισθάνεται την ανάγκη να θυμίσει ότι "όπως είχε τονίσει ο Κ. Καραμανλής, πολιτικοί είναι κατ' εξοχήν οι λόγοι της εντάξεως της χώρας μας στην Ενωμένη Ευρώπη".
***
***
***
Η αφύπνιση, λοιπόν, του λαού, η ενημέρωσή του και η οργάνωσή του ενάντια στο Μάαστριχτ - δηλαδή ενάντια στους σχεδιασμούς αναδιάρθρωσης του καπιταλισμού, όπως εκφράζονται σε ευρωπαϊκό επίπεδο, και που ισοδυναμούν με την επιβολή της κοινωνικής βαρβαρότητας τόσο στην Ελλάδα όσο και στις άλλες χώρες - τους τρομοκρατεί. Ταυτόχρονα, αυτή η κοινωνική αφύπνιση αναπόφευκτα οδηγεί ευρύτατα κοινωνικά στρώματα στην πολιτική χειραφέτηση από την πολιτική επιρροή του μεγάλου κεφαλαίου και τη συνειδητοποίηση της ανάγκης για μια πολιτική που θα προάγει τα συμφέροντα της εργατικής τάξης και των εκμεταλλευόμενων λαϊκών στρωμάτων. Αυτή την πολιτική χειραφέτηση που ισοδυναμεί με την ευρύτερη απήχηση των κομμουνιστικών ιδεών στο λαό, θέλει να αποτρέψει η ολιγαρχία. Γιατί, για τον απλούστατο λόγο, σε αντίθετη περίπτωση διακυβεύεται η εξουσία της.
***
Νίκος ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ
Απόφαση της Κεντρικής Επιτροπής του ΑΚΕΛ
Το ΑΚΕΛ θεωρεί ότι η παθητικότητα της κυβέρνησης στον πολιτικό - διπλωματικό τομέα πρέπει να εγκαταλειφθεί και να παραχωρήσει τη θέση της στη χάραξη συγκεκριμένης επιθετικής γραμμής, πράγμα που προϋποθέτει την ορθή και συλλογική λειτουργία του Εθνικού Συμβουλίου. Ταυτόχρονα, τα θέματα άμυνας και εξοπλισμού έχουν μονοπωλήσει την προσοχή της κυβέρνησης σε μια περίοδο που αναμένονται σοβαρές διεργασίες στο Κυπριακό. Αναφορικά με το νέο πενταετές εξοπλιστικό πρόγραμμα, το ΑΚΕΛ πιστεύει ότι δε συμβάλει στο να σταλούν τα σωστά μηνύματα.
Αυτές είναι οι διαπιστώσεις της διήμερης συνεδρίας της Ολομέλειας της Κεντρικής Επιτροπής του ΑΚΕΛ - σύμφωνα με το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων - η οποία συζήτησε τις εξελίξεις στο Κυπριακό και το, προτεινόμενο, νέο πενταετές εξοπλιστικό πρόγραμμα της Εθνικής Φρουράς.
Η απόφαση της Κεντρικής Επιτροπής αναφέρει ότι διαπιστώνεται απουσία κάθε σοβαρής προόδου επί της ουσίας του Κυπριακού και εκφράζει την ιδιαίτερη ανησυχία της γιατί, όπως υποστηρίζει, "η στασιμότητα παγιώνει την παρούσα διχοτομική κατάσταση".
Οι συζητήσεις για το μορατόριουμ και το στρατιωτικό διάλογο, "έχουν μετατοπίσει το κέντρο βάρους των ζυμώσεων για το Κυπριακό στο στρατιωτικό πεδίο", αναφέρει το ΑΚΕΛ, τονίζοντας ότι η στρατικοποίηση αποτελεί "αρνητική εξέλιξη".
Η Ολομέλεια της ΚΕ διαπιστώνει επίσης μεγάλο βαθμό παραγκωνισμού του ΟΗΕ και του ΓΓ του ΟΗΕ στις διαδικασίες για επίλυση του Κυπριακού, πράγμα το οποίο εγκυμονεί κινδύνους να επιχειρηθεί λύση του προβλήματος έξω από τα πλαίσια του ΟΗΕ, σημειώνει.
Την ευθύνη γι' αυτό, συνεχίζει, φαίνεται να έχει η πολιτική της κυβέρνησης, η οποία φαίνεται ότι έχει επενδύσει όλες τις προσδοκίες της στην αμερικανική πρωτοβουλία και αναμένει παθητικά την εκδήλωση και τα αποτελέσματά της.
Το ΑΚΕΛ διαπιστώνει, επίσης, ότι ο ρωσικός παράγοντας επιδεικνύει πολιτική βούληση και προβαίνει σε συγκεκριμένες ενέργειες, για να εμπλακεί ενεργά στο Κυπριακό και να καταστεί μέρος των διαδικασιών επίλυσής του. Τονίζει, ότι ο ρωσικός παράγοντας μπορεί να διαδραματίσει ρόλο αποτρεπτικό, των προσπαθειών να εκτραπεί το Κυπριακό από τα πλαίσια του ΟΗΕ, και τάσσεται υπέρ της μεγαλύτερης αξιοποίησης του ρωσικού παράγοντα.
Ρεμπέτικη βραδιά διοργανώνουν το Πολιτιστικό Τμήμα της ΚΕ του ΚΚΕ και η Οργάνωση Αθήνας της ΚΝΕ.Η "Ανώνυμη Κομπανία" θα είναι εκεί για να σας διασκεδάσει την Κυριακή 16 Φλεβάρη στις 10.00 μ. μ. στο ΤΕΙ Αθήνας.
Είσοδος 1.000 δρχ.