Κι όμως. Η τροπολογία αυτή, στην κυριολεξία, δεν αποτελεί παρά μια «τρύπα στο νερό». Κι αυτό γιατί:
Ας μην το παίζει, λοιπόν, η κυβέρνηση και ως προστάτης των δασών και ας φροντίσει τουλάχιστον να αποσύρει όλους τους δασοκτόνους νόμους και να σταματήσει τη νέα καταστροφική αναθεώρηση του άρθρου 24.
Να διασκεδάσει τις εντυπώσεις, για τις αντιδράσεις που προκάλεσαν στην κοινή γνώμη τα δημοσιεύματα του Τύπου, σύμφωνα με τα οποία η κυβέρνηση ετοιμάζει νέα φορολογική επιδρομή στα λαϊκά νοικοκυριά, επιχειρεί η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών. Με αφορμή τις προαναγγελθείσες αλλαγές στο καθεστώς φορολογίας ακινήτων και την ενοποίηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα υγρά καύσιμα κ.λπ. - όπως αποτυπώνονται στο προσχέδιο του προϋπολογισμού για το 2008 - η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών έσπευσε χτες να ...διαβεβαιώσει πως κανένας συνεπής φορολογούμενος δε θα επιβαρυνθεί από το νέο σύστημα διακίνησης και διάθεσης του πετρελαίου.
Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση ...«η αποφασιστική αντιμετώπιση του λαθρεμπορίου και της φοροδιαφυγής είναι πράξη φορολογικής δικαιοσύνης, που συμβάλλει στην ενίσχυση του κοινωνικού κράτους και των οικονομικά ασθενέστερων συμπολιτών μας»! Η διαβεβαίωση αυτή μόνο ως κακόγουστο - χιλιοειπωμένο - ανέκδοτο μπορεί να εκληφθεί, καθώς η φοροδιαφυγή και το λαθρεμπόριο, που γίνεται κυρίως από το μεγάλο κεφάλαιο, δεν αντιμετωπίζεται με λόγια αλλά με έργα. Απαιτεί πολιτική βούληση για ρήξεις με το μεγάλο κεφάλαιο. Και τέτοια πολιτική βούληση δεν τη διαθέτουν τα κόμματα της δικομματικής εναλλαγής. Ετσι εξηγείται και το γεγονός ότι τα τελευταία 33 χρόνια αντί για περιορισμό η φοροδιαφυγή και το λαθρεμπόριο καλπάζουν στα ύψη διευρύνοντας παράλληλα τις φορολογικές και κοινωνικές ανισότητες.
Η φιλολογία των τελευταίων ημερών για τον ειδικό φόρο στο πετρέλαιο θέρμανσης είναι βέβαιο ότι ανάμεσα στις άλλες σκοπιμότητες, προσπαθεί να σιγοντάρει και την ασυδοσία των επιχειρηματικών ομίλων που ελέγχουν το κύκλωμα παραγωγής και διακίνησης των καυσίμων. Να κρύψει το γεγονός ότι θα πληρώσουμε το πετρέλαιο σε πολλαπλάσια τιμή, όχι μόνο επειδή η κυβέρνηση επινόησε το γνωστό μηχανισμό επιστροφής της διαφοράς φόρου, αλλά και επειδή οι εταιρείες πετρελαιοειδών έχουν οδηγήσει τις τιμές του πετρελαίου στα ύψη.
Πέρσι τον Οκτώβρη, τα 1.000 λίτρα πετρελαίου θέρμανσης πωλούνταν με 429 ευρώ. Αν στην τιμή αυτή προσθέσουμε τα 255 ευρώ του επιπλέον φόρου που θα πληρώσουμε φέτος και ο οποίος υποτίθεται πως θα μας επιστραφεί, τότε κανονικά η τιμή του χιλιόλιτρου θα πήγαινε περίπου στα 684 ευρώ.
Ε, λοιπόν, κάθε λεπτό που θα κληθούμε να πληρώσουμε πάνω από αυτά τα 684 ευρώ, θα είναι η αιμορραγία στην οποία θα επιβάλει η κυβέρνηση τα λαϊκά νοικοκυριά για να εξασφαλίσουν ακόμα μεγαλύτερα κέρδη οι Λάτσηδες και οι Βαρδινογιάννηδες.
Με αυτή την έννοια όσοι μιλούν για επικείμενη τιμή πετρελαίου στο 1 ευρώ, μόνο «παπαγαλάκια» και «βαποράκια» των εταιρειών μπορούν να χαρακτηριστούν και τίποτα παραπάνω. Γιατί μια τέτοια τιμή θα ισοδυναμεί με σχεδόν διπλασιασμό της τιμής του πετρελαίου, μέσα σε ένα χρόνο...
Μάλιστα, φαίνεται ότι του αρέσει να παίζει με τις λέξεις, υποστηρίζοντας πως είναι «συντηρητισμός» το να μη θέλει κανείς να υιοθετήσει τις προτάσεις που ετοιμάζει η κυβέρνησή του και να προτιμά την ακινησία.
Αφού, λοιπόν, θέλει «κινητικότητα» στο θέμα της Κοινωνικής Ασφάλισης, γιατί δεν υιοθετεί τη θέση για αύξηση των συντάξεων, ώστε να ζουν οι συνταξιούχοι αξιοπρεπώς; Αυτό δεν είναι αλλαγή και μάλιστα σοβαρή και επιβεβλημένη;
Μια και επιζητά τη «βιωσιμότητα» του ασφαλιστικού συστήματος, γιατί δεν εισπράττει τις εισφορές των μεγαλοεργοδοτών αντί να τις χαρίζει με διάφορες ρυθμίσεις κατά καιρούς; Γιατί δεν επιστρέφει τις απώλειες των Ταμείων από τα περίφημα ομόλογα των τελευταίων 10ετιών;
Δυστυχώς όμως, η κυβέρνηση θεωρεί «μεταρρύθμιση», «κίνηση» και «εκσυγχρονισμό» μονάχα ό,τι αποβαίνει σε βάρος των εργαζομένων και των συνταξιούχων. Οπότε, τέτοια μέτρα δεν έχουν θέση στη λογική της...
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ λίγο το θέμα του Ασφαλιστικού με τις εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ σάς υπενθυμίζουμε τι είπε ο υποψήφιος πρόεδρός του Ε. Βενιζέλος για το θέμα: Θα εμποδίσει, λέει, την κυβέρνηση να πάρει επαχθή μέτρα τα οποία ...δε θα διασφαλίζουν τη μακροπρόθεσμη βιωσιμότητα του όλου συστήματος.
Αν το διαβάσετε ανάποδα, σημαίνει ότι το ΠΑΣΟΚ θα βρει σωστά τα μέτρα που θα πάρει η κυβέρνηση, μόνο που θα υποστηρίξει ότι θα πρέπει να υλοποιηθούν μόνο εάν το ΠΑΣΟΚ γίνει κυβέρνηση, γιατί αυτοί θα είναι οι μόνοι αξιόπιστοι.
Τα ίδια πάνω - κάτω υποστηρίζουν φυσικά και ο Γ. Παπανδρέου και ο Κ. Σκανδαλίδης.
Καταλαβαίνετε, λοιπόν, τι ...φοβερός διάλογος έχει να γίνει για το Ασφαλιστικό και πόσο θα προσπαθήσουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να κοροϊδέψουν τον κόσμο, ενώ συμφωνούν με την ουσία των αντιλαϊκών μέτρων που σχεδιάζονται.