Οπως πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, η κυβέρνηση βάζει μπροστά το «τυρί» για να κρύψει τη φάκα... Το «τυρί» στην προκειμένη περίπτωση είναι η ένταξη κάποιων νέων επαγγελμάτων που έτσι και αλλιώς δεν μπορεί να το αποφύγει (π.χ. εργαζόμενοι στην καθαριότητα, ακτινολόγοι στα νοσοκομεία) και που αποτελεί πάγιο αίτημα των εργαζομένων. Πίσω όμως απ' αυτό - που έτσι και αλλιώς είναι άγνωστο ποια επαγγέλματα θα υιοθετήσει η κυβέρνηση και με ποιους όρους - έρχεται ο αποχαρακτηρισμός επαγγελμάτων ο οποίος αποτελεί εντολή και απαίτηση των βιομηχάνων. Μήπως υπάρχει αμφιβολία τίνος τελικά θα κάνει το χατίρι η κυβέρνηση;
Ως προστάτες των εργαζομένων εμφανίστηκαν, καθόλου τυχαία, δύο πρωτοκλασάτα στελέχη της ΝΔ στο χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και δήμαρχοι τις τελευταίες μέρες. Την προηγούμενη βδομάδα ο δήμαρχος Αθήνας, Ν. Κακλαμάνης και μόλις χτες ο πρόεδρος της Τοπικής Ενωσης Δήμων και Κοινοτήτων Νομού Αττικής και δήμαρχος Αιγάλεω, Δημ. Καλογερόπουλος, δήλωσαν ότι είναι δίκαιο οι εργαζόμενοι στην καθαριότητα να ενταχθούν στα Βαρέα και Ανθυγιεινά (ΒΑΕ).
Με αυτόν τον τρόπο τα δύο στελέχη της ΝΔ επιχειρούν να περιορίσουν τον αγώνα των εργαζομένων για τα ΒΑΕ σε μια μόνο ειδικότητα. Ενώ κουκουλώνουν το γεγονός ότι τα κυβερνητικά σχέδια για τα ΒΑΕ περιέχουν αποτρεπτικούς όρους για την ένταξη των εργαζομένων. Τα σχέδια αυτά βρίσκουν στήριξη στην πλειοψηφία της ΠΟΕ ΟΤΑ που τα αιτήματά της δε βάζουν εμπόδια στην προώθηση των αντεργατικών σχεδιασμών αλλά και ενσωματώνονται σε αυτούς. Ετσι λίγες μέρες πριν την απεργία του κλάδου που ξεκινά στις 2 Νοέμβρη, ξεδιπλώνεται μια συμμαχία που στόχο έχει να περιορίσει τις απαιτήσεις των εργαζομένων στο ελάχιστο.
Στην αντίπερα όχθη, οι ταξικές δυνάμεις καλούν τους εργαζόμενους να βγάλουν τα συμπεράσματά τους, να πάρουν την υπόθεση της απεργίας στα χέρια τους και να αγωνιστούν μεταξύ άλλων για ένταξη του κλάδου στα ΒΑΕ με βάση τις σύγχρονες ανάγκες τους. Ενας αγώνας που είναι ενταγμένος στη συνολικότερη πάλη που δίνεται για την κοινωνική ασφάλιση και απαιτεί όχι μόνο την κλιμάκωση αγώνων επιμέρους κλάδων αλλά και το συντονισμό της δράσης τους.
Συνάντηση με τον υπουργό Οικονομικών, Γιώργο Αλογοσκούφη, για τη Σχολή Τυφλών Θεσσαλονίκης «Ο Ηλιος», είχαν χτες η ηγεσία της Εθνικής Ομοσπονδίας Τυφλών (ΕΟΤ), η Περιφερειακή Ενωση Κεντρικής Μακεδονίας του Πανελλήνιου Συνδέσμου Τυφλών (ΠΣΤ), ο Σύλλογος Εργαζομένων και η Διοίκηση της Σχολής.
Από τη συνάντηση, όπως κατήγγειλε η εκπρόσωπος της «Ενωτικής Συνδικαλιστικής Κίνησης» Τυφλών (ΕΣΚ Τυφλών) και μέλος του ΔΣ της ΕΟΤ Κωστούλα Μπαλάσκα, αποκαλύφθηκε ότι η κυβέρνηση και οι συμβιβασμένες ηγεσίες σε ΠΣΤ και ΕΟΤ «τα βρήκαν», αφού από καμία πλευρά δε συζητήθηκαν τα κρίσιμα ζητήματα που αφορούν στο χαρακτήρα της Σχολής και το ουσιώδες, που είναι αν θα αναβαθμιστεί σε κέντρο για την ολόπλευρη στήριξη, εκπαίδευση και αποκατάσταση των τυφλών στη Βόρεια Ελλάδα. Ολη η συζήτηση επικεντρώθηκε στη νομική μορφή της σχολής και στο αν θα ενοποιηθεί ή όχι με το Κέντρο Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης Τυφλών (ΚΕΑΤ) της Αθήνας. Στο απυρόβλητο πέρασε και η πολιτική της κυβέρνησης για τη διάλυση των ειδικών σχολείων, αλλά και το περιουσιακό ζήτημα που αφορά τη Σχολή.
Τις διαδικασίες, που είναι πέρα και έξω απ' τις ανάγκες των τυφλών, κατήγγειλε η εκπρόσωπος της ΕΣΚ Τυφλών, επισημαίνοντας ότι το ζητούμενο είναι η δημιουργία δημόσιων κέντρων υψηλού επιπέδου με δωρεάν υπηρεσίες σε όλη τη χώρα, εξειδικευμένες, ώστε να στηρίζουν τους τυφλούς σε όλα τα στάδια της ζωής τους.