Την ίδια ώρα οι κουκουλοφόροι περίπου ανενόχλητοι κατεβαίνουν στη Σταδίου, όπου και ανασυγκροτούνται. Με πλήρη κάλυψη της αστυνομίας σπρώχνονται κυριολεκτικά πίσω στην Πανεπιστημίου και το Σύνταγμα, όπου και βρίσκονται ξανά να «ηγούνται» της πορείας που μόλις αποφάσιζε να συνεχίσει το δρόμο της από τη Βουλή προς την Πανεπιστημίου. Είναι η ώρα που στήνεται η σκηνή «διαδηλωτές απειλούν να κάψουν τη Βουλή»... Αρχίζει μια ξέφρενη εκτόξευση χημικών και μέρος της διαδήλωσης σπρώχνεται κυριολεκτικά προς τον «Αγνωστο Στρατιώτη». Εχει ήδη προηγηθεί η πυρπόληση του στεγάστρου του λοχία που επιβλέπει τους τσολιάδες. Το τηλεοπτικό πλάνο «δικαιολογεί» τα πάντα... Τα ΜΑΤ εξαπολύουν επιθέσεις απ' όλες τις μεριές, μόνο που τα θύματα της επίθεσης είναι πάντα και μόνο αυτοί που βρίσκονται στον κορμό της πορείας, ενώ οι κουκουλοφόροι συνεχίζουν ανενόχλητοι. Το κύριο μέρος της πορείας, συντεταγμένα, κατεβαίνει από την οδό Ξενοφώντος, φτάνει στην οδό Φιλελλήνων και από την κάτω πλευρά του Συντάγματος πορεύεται συγκροτημένα στην οδό Σταδίου, όπου βρίσκει φραγμό των ΜΑΤ και έτσι κατευθύνεται, από την οδό Αμερικής, στην Πανεπιστημίου και από εκεί μέσω της οδού Ομήρου, στην Ακαδημίας και πάλι, από την οδό Χ. Τρικούπη, στην Πανεπιστημίου. Ενα μικρό μέρος δεν ακολούθησε τον κύριο όγκο και προχώρησε από το Σύνταγμα στην Πανεπιστημίου.
Στα Προπύλαια οι δυνάμεις καταστολής κάνουν επιθέσεις «στο σωρό» σε φοιτητές και κουκουλοφόρους. Το σχέδιο ήταν τόσο καλά εκτελεσμένο, που οι κουκουλοφόροι δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Οι 61 προσαγωγές, εκ των οποίων 12 μετατράπηκαν σε συλλήψεις - σύμφωνα με πληροφορίες - ήταν κατά κύριο λόγο φοιτητές που πιάστηκαν στο... σωρό.
Το όλο σκηνικό αξιοποιήθηκε δεόντως από την κυβέρνηση, που διά του κυβερνητικού εκπροσώπου δήλωσε πως «όλοι οι δημοκράτες πολίτες καταδικάζουν την ιεροσυλία που διαπράχθηκε σήμερα στο μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη από ομάδες διαδηλωτών. Ντροπή σ' αυτούς τους θλιβερούς πρωταγωνιστές που την προκάλεσαν»... Από κοντά ο Π. Ευθυμίου από το ΠΑΣΟΚ, ζητά από την κυβέρνηση «να αναλάβει τις ευθύνες της για την προστασία της κοινωνικής ειρήνης», ενώ ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γ. Παπανδρέου, παρακολουθεί με «θλίψη και ανησυχία»...
Η ένταξη των ΤΕΙ σε ένα ενιαίο νομοθετικό πλαίσιο με τα πανεπιστήμια δεν αποτελεί ένα βήμα προς την αναβάθμισή τους;
-- Η ΚΟΒ Παιδείας Κατερίνης της ΝΕ Πιερίας του ΚΚΕ διοργανώνει εκδήλωση, σήμερα Παρασκευή, στις 7 μ.μ., στα γραφεία της Επιτροπής Ειρήνης Κατερίνης.
-- Οι μαθητικές οργανώσεις Θεσσαλονίκης της ΚΝΕ διοργανώνουν εκδήλωση για το περιεχόμενο των σχολικών βιβλίων, αύριο Σάββατο, στις 6 μ.μ., στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.
-- Η Αχτιδική Επιτροπή Νοτιοδυτικών Συνοικιών της ΚΟΑ του ΚΚΕ διοργανώνει εκδήλωση στο Περιστέρι με θέμα «Οι αγώνες του ΚΚΕ για μια λαϊκή Παιδεία», την Κυριακή, 11 Μάρτη, στις 11 π.μ., στην αίθουσα ΚΥΒΕ (Εθνάρχου Μακαρίου 1).
-- Οι Κομματικές Οργανώσεις Αγίας Βαρβάρας του ΚΚΕ οργανώνουν συγκέντρωση, την Κυριακή 11 Μάρτη στις 11 π.μ., στο ωδείο «Μήτρος Σουλιμιώτης» (Σίφνου και Αγ. Γεωργίου).
-- Η ΚΟΒ Κορωπίου του ΚΚΕ διοργανώνει συζήτηση, τη Δευτέρα 12 Μάρτη, στις 6.30 μ.μ., στο Πνευματικό Κέντρο Κορωπίου (πεζόδρομος Παπασιδέρη).
Ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου του ΚΣ της Οργάνωσης
Σε ανακοίνωσή του, για το χτεσινό πανελλαδικό πανεκπαιδευτικό - παλλαϊκό συλλαλητήριο, το Γραφείο Τύπου του ΚΣ της ΚΝΕ, εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:
«Η ΚΝΕ χαιρετίζει το μεγαλειώδες πανελλαδικό πανεκπαιδευτικό - παλλαϊκό συλλαλητήριο που συγκλόνισε σήμερα (σ.σ. χτες) την Αθήνα. Πρόκειται, κατά γενική ομολογία, για το μεγαλύτερο συλλαλητήριο που έγινε από τον περσινό Μάη.
Την ώρα που η κυβέρνηση της ΝΔ, συνεχίζοντας την πολιτική του ΠΑΣΟΚ, ψήφιζε το νόμο - έκτρωμα για την ιδιωτικοποίηση των ΑΕΙ, οι χιλιάδες διαδηλωτές απ' όλη την Ελλάδα, με τη μαχητική και περιφρουρημένη κινητοποίησή τους, αποδείκνυαν ξανά ότι η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών, των σπουδαστών και του λαού δεν πρόκειται να συναινέσει στην πολιτική ΝΔ - ΠΑΣΟΚ και Ευρωπαϊκής Ενωσης.
Την ίδια ώρα και για ακόμα μια φορά μπήκε σε εφαρμογή το μεθοδευμένο κυβερνητικό σχέδιο για την τρομοκράτηση και συκοφάντηση του φοιτητικού κινήματος: Η Αθήνα έμοιαζε σιδερόφραχτη πόλη από την παρουσία των ΜΑΤ και της Αστυνομίας και τις επιθέσεις που ξεκίνησαν στα φοιτητικά μπλοκ, αξιοποιώντας και τους γνωστούς προβοκατόρικους μηχανισμούς, προκειμένου να σπιλωθεί ο αγώνας των φοιτητών και σπουδαστών.
Η ΚΝΕ καλεί τη νεολαία και τους φοιτητές να συνεχίσουν και να δυναμώσουν τον αγώνα τους, μαζί με όλο το λαό, για να μην εφαρμοστεί και να ανατραπεί ο νέος νόμος - πλαίσιο και συνολικά η αντιεκπαιδευτική πολιτική, για ανώτατη εκπαίδευση δημόσια και δωρεάν στην υπηρεσία των λαϊκών αναγκών. Να συνεχίσουν με όλες τις μορφές πάλης, σε όλες τις σχολές, να περιφρουρήσουν τα δίκαια αιτήματά τους, το περιεχόμενο του αγώνα και τις κινητοποιήσεις τους».