Ο ημερήσιος Τύπος για την εκδήλωση τιμής της ΚΕ του ΚΚΕ στον Μάνο Χατζιδάκι
Στη συναυλία, τα τραγούδια του Μάνου Χατζιδάκι ερμήνευσε ο Βασίλης Λέκκας, συνοδευόμενος από τη Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Λευτέρη Καλκάνη και τη Μεικτή Χορωδία του Δήμου Αθηναίων σε διεύθυνση του Σταύρου Μπερή. Σολίστ ήταν ο Γιάννης Σπάθας και η Εύα Φάμπα. Ενορχήστρωση Μανώλης Ανδρουλιδάκης. Σκηνοθετική επιμέλεια Κώστας Καζάκος.
Το «Βήμα» στη σελίδα Α12 φιλοξενεί φωτογραφικό στιγμιότυπο απ' τη συναυλία και παραθέτει ρεπορτάζ με τίτλο: «Συναυλία με έργα Μάνου Χατζιδάκι για τα 90ά γενέθλια του ΚΚΕ». Ακολουθούν στοιχεία που αφορούν στις παρουσίες στη συναυλία, στους ερμηνευτές κι ένα μικρό απόσπασμα της ομιλίας του Θ. Τζιαντζή, μέλους του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.
«"Μια πόλη μαγική" στα 90 χρόνια του ΚΚΕ», ήταν ο τίτλος του θέματος στη σελίδα 12 του «Ελεύθερου Τύπου», με φωτογραφικά στιγμιότυπα απ' τη συναυλία και εκτενές ρεπορτάζ για το ποιοι παρευρέθηκαν, το κλίμα που επικρατούσε, ένα απόσπασμα απ' την ομιλία του Θ. Τζιαντζή.
Η «Ελευθεροτυπία» όλα κι όλα δύο σχόλια απ' τα οποία παρεμπιπτόντως πληροφορείται ο αναγνώστης για τη συναυλία. Το ένα με τίτλο «Ευχές Λιάπη για τα 90 χρόνια ΚΚΕ», στο οποίο παραθέτει τη δήλωση του υπουργού και το δεύτερο με τίτλο «Από τον Αλογοσκούφη στο ...ΚΚΕ», στο οποίο αναφέρεται «ποιο στέλεχος της κυβέρνησης της ΝΔ και μάλιστα κατ' εξοχήν καραμανλικό παρέστη χτες στις εορταστικές εκδηλώσεις για τα 90 χρόνια του ΚΚΕ;». Απαντά πως πρόκειται για τον Μ. Λιάπη ο οποίος νωρίτερα είχε συναντηθεί με τον Γ. Αλογοσκούφη.
Ολες οι υπόλοιπες δεν έγραψαν ούτε λέξη. Δεν είναι η πρώτη φορά και είμαστε βέβαιοι πως δεν είναι ούτε η τελευταία.
Αλήθεια τι τους πείραξε; Τι φοβήθηκαν και αποσιώπησαν μια τέτοια σημαντική πρωτοβουλία του ΚΚΕ; Μήπως επειδή τους ανατρέπει την πλασματική εικόνα που πασχίζουν να δώσουν στο λαό για το Κόμμα της εργατικής τάξης, χαρακτηρίζοντάς το κατά καιρούς κόμμα «συντηρητικό»; Μήπως επειδή τους χαλά τη γραμμή προβολής από τις σελίδες τους ενίοτε και της υποκουλτούρας ή των δικών τους καλλιτεχνικών αξιών, ξένων προς το ευρύ κοινό; `Η επειδή θα αναδείκνυαν το γεγονός ότι το ΚΚΕ πάντοτε στήριζε καλλιτέχνες που αντανακλούσαν στο έργο τους τα προβλήματα και τα όνειρα του λαού; Το γεγονός ότι η απόφαση να πραγματοποιηθεί η συναυλία είχε γίνει σε συνεννόηση μαζί του και εκκρεμούσε η υλοποίησή της; Τουλάχιστον, λίγος σεβασμός στον μεγάλο καλλιτέχνη, στο σπουδαίο έργο του, αλλά και στους συντελεστές της συναυλίας θα έπρεπε να τους ωθήσει έστω να γράψουν δυο λέξεις.
-- Η Αχτίδα Δημόσιας Διοίκησης της ΚΟΑ του ΚΚΕ διοργανώνει εκδήλωση για το δημοσιοϋπαλληλικό εργατικό κίνημα στην Κατοχή κάτω από την καθοδήγηση του ΚΚΕ και του Εργατικού ΕΑΜ, σήμερα, Τετάρτη, στις 6.30 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων της ΚΟΑ, Πανεπιστημίου και Θεμιστοκλέους. Θα μιλήσει ο Ν. Παπαγεωργάκης, μέλος του Τμήματος Ιστορίας της ΚΕ του ΚΚΕ.
-- Η ΚΟΒ Ανατολικών - Ν. Αλικαρνασσού του ΚΚΕ, σήμερα, Τετάρτη, θα πραγματοποιήσει, στο χώρο έξω από τις φυλακές Ν. Αλικαρνασσού, εκδήλωση τιμής για τους κομμουνιστές και άλλους αγωνιστές πολιτικούς κρατούμενους που μαρτύρησαν στις φυλακές και στις εξορίες. Στο σημείο θα τοποθετηθεί τιμητική πλάκα.
-- Η Νοτιοδυτική Αχτίδα της ΚΟΑ του ΚΚΕ και οι Τομεακές Οργανώσεις της ΚΝΕ στο πλαίσιο των φεστιβαλικών εκδηλώσεων που πραγματοποιούνται φέτος για να γιορταστούν τα 90 χρόνια από την ίδρυση του ΚΚΕ (1918) και τα 40 χρόνια από την ίδρυση της ΚΝΕ (1968), διοργανώνουν εκδήλωση τιμής για τους αγωνιστές που στα χρόνια της φασιστικής κατοχής (1940-1944) βρέθηκαν κρατούμενοι και μαρτύρησαν στο στρατόπεδο του Χαϊδαρίου. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 13 του Σεπτέμβρη στο Παλατάκι Χαϊδαρίου στις 7.30 μ.μ. Θα μιλήσει η Ελένη Κατροδαύλη, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ. Θα υπάρχει έκθεση ντοκουμέντων και καλλιτεχνικό πρόγραμμα.
-- Οι Κομματικές Οργανώσεις Καλλιθέας του ΚΚΕ στο πλαίσιο του γιορτασμού των 90 χρόνων ζωής και δράσης του Κόμματος διοργανώνουν εκδήλωση τιμής και μνήμης για το ηρωικό σπίτι της οδού Μπιζανίου 10, την Κυριακή 14/9 και ώρα 7 μ.μ. Η εκδήλωση περιλαμβάνει: Αφήγηση του χρονικού για το «κάστρο της Μπιζανίου». Ομιλία από στέλεχος του ΚΚΕ. Ομιλία από στέλεχος της ΚΝΕ. Δρώμενο αφιερωμένο στα 90 χρόνια του ΚΚΕ.
-- Εκδήλωση - αφιέρωμα στα 90 χρόνια του ΚΚΕ και στη συμβολή του στο κίνημα των υγειονομικών την περίοδο της Κατοχής θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 15/9, στις 7 μ.μ., στο Νοσοκομείο «Σωτηρία», στο χώρο του κυλικείου (στάση ΜΕΤΡΟ «Κατεχάκη»). Θα περιλαμβάνει ομιλία, έκθεση φωτογραφικών - αρχειακών ντοκουμέντων, προβολή των θέσεων του ΚΚΕ για την Υγεία - Πρόνοια, κατάθεση στεφανιού στο μνημείο των εκτελεσμένων. Την εκδήλωση διοργανώνουν η Αχτίδα Υγείας - Πρόνοιας της ΚΟΑ του ΚΚΕ, ο Τομέας Υγείας - Πρόνοιας της Οργάνωσης Αθήνας της ΚΝΕ και οι τομείς Υγείας των ΤΕΙ - ΑΕΙ της ΚΝΕ.
Η Νομαρχιακή Επιτροπή Κέρκυρας του ΚΚΕ, το Νομαρχιακό Συμβούλιο της ΚΝΕ, τα Παραρτήματα Κέρκυρας της Πανελλήνιας Ενωσης Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης (ΠΕΑΕΑ) και του Συλλόγου Φίλων και Απογόνων του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας και η Επιτροπή Ειρήνης διοργανώνουν, την Κυριακή 14 του Σεπτέμβρη, στο Λαζαρέτο, εκδήλωση μνήμης και τιμής για τους εκτελεσμένους αγωνιστές του ελληνικού λαού. Οι 118 (καταμετρημένοι) εκτελεσμένοι της Εθνικής Αντίστασης και του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας, που στην πλειοψηφία τους ήταν νέα παιδιά, έπεσαν στο χώρο του Λαζαρέτου κατά την περίοδο 1947-1949.
Αναχώρηση ώρα 10 π.μ., από το νέο λιμάνι (Σε περίπτωση κακοκαιρίας, η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου).
Στην Τουρκία βρίσκεται αντιπροσωπεία του ΚΚΕ και του «Ριζοσπάστη» αποτελούμενη από τους Κώστα Παρασκευά, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και Αλεξάνδρα Φωτάκη, δημοσιογράφο του «Ριζοσπάστη», μετά από πρόσκληση του ΚΚ Τουρκίας.
Η αντιπροσωπεία του ΚΚΕ θα συμμετέχει και θα χαιρετίσει σε εκδήλωση για την 88η επέτειο της ίδρυσης του ΚΚ Τουρκίας που πραγματοποιείται σήμερα Τετάρτη 10 Σεπτέμβρη στην Κωνσταντινούπολη.
Η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα, θα επισκεφθεί, αύριο Πέμπτη 11/9, στις 9.30 το πρωί, το 1ο Γυμνάσιο και 1ο Λύκειο Νέας Ιωνίας (Παπαφλέσσα 2, Νέα Ιωνία), όπου θα συζητήσει με τους εκπαιδευτικούς και με μαθητές.