Επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά ότι ο στόχος και της μετατροπής της Βόρειας Ελλάδας σε ΝΑΤΟικό ορμητήριο και ενεργειακό κόμβο εξυπηρετεί τις επιδιώξεις των ΗΠΑ για απεξάρτηση της ΕΕ από το φυσικό αέριο της Ρωσίας και ταυτόχρονα την αύξηση των αγορών για το αμερικανικό.
«Μακάρι οι άλλες ευρωπαϊκές κυβερνήσεις να έβλεπαν τόσο μπροστά όσο η Ελλάδα σε ό,τι αφορά τα βήματα που έχει κάνει πάνω από μια δεκαετία τώρα για να διαφοροποιηθεί από το ρωσικό φυσικό αέριο», είπε μιλώντας σε δημοσιογράφους. Και αναφέρθηκε σε έργα όπως ο TAP, ο σταθμός υγροποιημένου φυσικού αερίου (LNG) στη Ρεβυθούσα, ο IGB και ο σταθμός παραλαβής και αεριοποίησης LNG στην Αλεξανδρούπολη.
Οι Πάιατ στην πραγματικότητα μοιράζει τα εύσημα στις κυβερνήσεις ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ για την προώθηση της ευρωατλαντικής στρατηγικής και ειδικότερα των αμερικάνικων συμφερόντων, υπηρετώντας τους στόχους τις αστικής τάξης για αναβάθμιση της Ελλάδας σε ενεργειακό κόμβο.
«Η Ελλάδα βρίσκεται σε πολύ καλύτερη θέση από ορισμένες πολύ μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες που δεν έλαβαν την έγκαιρη απόφαση που πήρε η ελληνική κυβέρνηση για να τερματίσει την εξάρτηση και την ευαλωτότητα από τη Ρωσία», σημείωσε ο Αμερικανός πρέσβης και χαρακτήρισε απολύτως σωστή την ατζέντα του Ελληνα πρωθυπουργού για την ενεργειακή μετάβαση.
Οπως είπε, «η αγορά LNG είναι παγκόσμια. Το αέριο θα πάει εκεί που το στέλνει η αγορά. Από αυτή την άποψη, το ενδιαφέρον μας για την Ελλάδα δεν είναι πρωτίστως εμπορικό». Σχολίασε επίσης ότι «υπάρχουν μεγάλα τμήματα της ευρωπαϊκής οικονομίας όπου το βιομηχανικό μοντέλο οργανώνεται γύρω από τις εισαγωγές φυσικού αερίου από τη Ρωσία» και υπογράμμισε πως πολλές χώρες, όπως η Βουλγαρία και κράτη των Δυτικών Βαλκανίων, πλέον δεν θέλουν να έχουν τη Ρωσία ως μονοπωλιακό προμηθευτή τους.
Σε ό,τι αφορά το ενδεχόμενο αμερικανικές εταιρείες να μπουν στα νέα πρότζεκτ που προωθούνται για τους νέους πλωτούς σταθμούς αποθήκευσης και αεριοποίησης LNG (FSRU) ο Πάιατ, ως ο καλύτερος πλασιέ των αμερικανικών επιχειρηματικών ομίλων, υπενθύμισε πως «οι ΗΠΑ είναι ο κορυφαίος εξαγωγέας LNG στον κόσμο και οι αμερικανικές εταιρείες έχουν μεγάλη παράδοση στη συνεργασία με αντίστοιχες εταιρείες εδώ στην Ελλάδα».
Ο Τζ. Πάιατ αναφέρθηκε για άλλη μια φορά στον στρατηγικό ρόλο της Αλεξανδρούπολης και της ευρύτερης περιοχής, ενώ για τις διαδικασίες ιδιωτικοποίησης του λιμανιού της Καβάλας που βρίσκονται σε εξέλιξη (μεταξύ των πλειοδοτών βρίσκεται και η αμερικανική εταιρεία «BLACK SUMMIT») προέτρεψε να μην υπάρξουν καθυστερήσεις, για να μη χαθεί το ενδιαφέρον των επενδυτών.
Καταγγέλλουν τη βίαιη καταστολή σε βάρος αγωνιστών στη Θεσσαλονίκη και τις συλλήψεις στελεχών του ΚΚΕ και της ΚΝΕ
Συνεχίζονται τα μηνύματα αλληλεγγύης από Κομμουνιστικά και Εργατικά Κόμματα και από Κομμουνιστικές Νεολαίες προς το ΚΚΕ, με αφορμή στην καταστολή της αντιπολεμικής κινητοποίησης στη Θεσσαλονίκη, όπου μεταξύ άλλων συνελήφθησαν και τραυματίστηκαν στελέχη του Κόμματος.
Το Κομμουνιστικό Κόμμα Πολωνίας σημειώνει ότι «οι κατασταλτικές ενέργειες των αστικών κρατών είναι αναπόσπαστο μέρος της μιλιταριστικής και ιμπεριαλιστικής πολιτικής». Οι Κομμουνιστές της Σερβίας επισημαίνουν: «Η τρομοκρατία που διαπράττει η αστική τάξη εναντίον των μελών σας αποδεικνύει για άλλη μια φορά την αδίστακτη στάση της καπιταλιστικής εξουσίας». Το Κομμουνιστικό Κόμμα Βελγίου και οι Νέοι Κομμουνιστές του Βελγίου τονίζουν: «Η τάξη μας χρειάζεται ενότητα στην αντίσταση ενάντια στον καπιταλισμό και οικοδόμηση ενός πλατιού διεθνούς εργατικού - λαϊκού κινήματος, για να περάσει στην αντεπίθεση».
Το Προοδευτικό Βήμα του Μπαχρέιν αναφέρει: «Δηλώνουμε τη διεθνιστική μας αλληλεγγύη στο Κόμμα σας, καταγγέλλουμε και καταδικάζουμε την επίθεση στους συντρόφους». Το Κομμουνιστικό Κόμμα (Ελβετία) τονίζει: «Αυτές οι βίαιες πράξεις είναι απόδειξη ότι οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις είναι πράγματι μέρος της κλιμάκωσης της σύγκρουσης στην ήπειρο, κλιμάκωση που οδήγησε στην τρέχουσα κρίση στην Ουκρανία».
Το Κόμμα των Κομμουνιστών των ΗΠΑ στο μήνυμά του απαιτεί «να αποσυρθούν οι κατηγορίες και για τους 8 αγωνιστές και να σταματήσει η Ελλάδα να εξοπλίζει τις συγκρούσεις του ΝΑΤΟ». Το Κομμουνιστικό Κόμμα Σουαζιλάνδης εκφράζει την αλληλεγγύη του στο ΚΚΕ και το Κόμμα του Λαού της Παλαιστίνης αναφέρει: «Είμαστε βέβαιοι ότι θα αποκρούσετε αυτήν την επίθεση και θα βγείτε νικητές. Ζήτω η διεθνιστική αλληλεγγύη των λαών».
Το Μέτωπο Νεολαίας του Κόμματος Εργασίας Αυστρίας τονίζει την «ανάγκη να δυναμώσουν η εργατική τάξη, η νεολαία και όλα τα εκμεταλλευόμενα λαϊκά στρώματα την πάλη τους σε αντιμονοπωλιακή και αντιιμπεριαλιστική κατεύθυνση». Η Ενωση Κομμουνιστικής Νεολαίας της Γαλλίας αναφέρει: «Υποστηρίζουμε τον δίκαιο αγώνα του ελληνικού λαού, του ΚΚΕ και της ΚΝΕ ενάντια στον ιμπεριαλισμό. Στεκόμαστε ενάντια στην αστυνομική βαρβαρότητα και αυθαιρεσία».
Η Νεολαία του Κομμουνιστικού Κόμματος Μεξικού αναφέρει ότι η πολιτική δραστηριότητα και το παράδειγμα του ΚΚΕ και της ΚΝΕ, «αποτελεί σημείο αναφοράς για την ενότητα και την οργάνωση της εργατικής πάλης και του κομμουνιστικού κινήματος παγκοσμίως». Η Ενωση Νεολαίας Μπαγκλαντές αντίστοιχα εκφράζει πλήρη ευγνωμοσύνη «στους συντρόφους μας στο ΚΚΕ και στην ΚΝΕ, που στέκονται σθεναρά ενάντια στην αμερικανοκίνητη ιμπεριαλιστική οργάνωση του ΝΑΤΟ».
Η Κομμουνιστική Ενωση Νεολαίας (Τσεχία) σημειώνει τέλος ότι «η κλιμάκωση του πολέμου στην Ουκρανία, με την αποστολή όπλων και μισθοφόρων, την αξιοποίηση οικονομικού πολέμου για τη στήριξη των νεοναζιστικών δυνάμεων στην Ουκρανία, συνδέεται άρρηκτα με την άνοδο της αντίδρασης, του φασισμού, του αντικομμουνισμού, του εθνικισμού».
Ολόκληρα τα μηνύματα δημοσιεύονται στο πόρταλ «902.gr», στη στήλη «Πολιτική».
Διακηρυγμένη πρόθεση της πλειοψηφίας είναι το άνοιγμα στο «κέντρο» και η επικράτηση στον χώρο της σοσιαλδημοκρατίας, ώστε από θέση ισχύος ο ΣΥΡΙΖΑ να διαπραγματευτεί μετεκλογικά μια σύμπραξη με το ΚΙΝΑΛ. Στην πραγματικότητα γίνεται προσπάθεια για προσαρμογή του ΣΥΡΙΖΑ ώστε να ανταποκριθεί καλύτερα στον ρόλο του στο αστικό πολιτικό σύστημα, εξ ου και οι αλλαγές - απομιμήσεις που προωθούν στον δρόμο της παραπέρα ενίσχυσης του «αρχηγικού κόμματος», ακολουθώντας τα πρότυπα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.
Η λογική άλλωστε των προτάσεων που υπερασπίζεται με ζήλο η πλειοψηφία περί τον Αλ. Τσίπρα είναι αυτή που έχουν υιοθετήσει τα περισσότερα αστικά κόμματα διεθνώς, δηλαδή ενός πολιτικού φορέα με οργανωτική δομή που θα του επιτρέπει να έχει πιο ευαίσθητα «αντανακλαστικά» στις ανάγκες του πολιτικού συστήματος, στα συμφέροντα των επιχειρηματικών ομίλων, και να παρεμβαίνει ακόμα πιο άμεσα στις ανάγκες της λαϊκής χειραγώγησης. Μοντέλο λειτουργίας δηλαδή που θυμίζει περισσότερο τα κόμματα των ΗΠΑ. Πρωτεργάτης αυτής της λογικής στην Ελλάδα, θυμίζουμε, υπήρξε ο Γ. Α. Παπανδρέου.
Σε αυτήν την κατεύθυνση εξάλλου «έσπρωχναν» επιμελώς μεγαλοεπιχειρηματίες και συγκροτήματα του Τύπου: Με «επισημάνσεις» όπως ότι «ο ΣΥΡΙΖΑ, χάνοντας το τρένο του μετασχηματισμού και της διεύρυνσης, κάνει το λάθος να παγιδευτεί σε εσωκομματικές διαδικασίες ενόψει του συνεδρίου, που αφορούν μηχανισμούς και φράξιες και όχι την κοινωνία. Οι πολίτες θέλουν λύσεις και απαντήσεις στα προβλήματά τους και αδιαφορούν για τα εσωκομματικά. Και πλέον ο χρόνος δεν είναι ο ίδιος για τον κ. Τσίπρα, με την έλευση νέου παίκτη στο γήπεδο της σοσιαλδημοκρατίας» («Βήμα», 19/12), καθώς και με υποδείξεις ότι για να ανταποκριθεί στον ρόλο του χρειάζεται «μεγάλες εσωοργανωτικές αλλαγές» και «έμπρακτη αυτοκριτική» για την κυβερνητική του θητεία, απαλλαγή από «βαρίδια» που το «βεβαρημένο» τους αντιλαϊκό παρελθόν και οι «διχαστικές» θέσεις τους δεν μπορούν να υπηρετήσουν στις σημερινές συνθήκες τον στόχο της κυβερνητικής εναλλαγής.
Σύμφωνα με τις προτάσεις του Αλ. Τσίπρα, οι εσωκομματικές εκλογές για πρόεδρο και Κεντρική Επιτροπή αναμένεται να πραγματοποιηθούν στις 15 Μάη. Δικαίωμα ψήφου στην κάλπη για εκλογή προέδρου θα έχουν όσοι εγγράφονται ακόμα και ανήμερα της ψηφοφορίας. Για την εκλογή Κεντρικής Επιτροπής, ωστόσο, θα ψηφίσουν όσοι είχαν εγγραφεί έως τις 21 Μάρτη, προκειμένου να αμβλυνθούν κάπως οι αντιρρήσεις της μειοψηφίας.