Χρειάζονται εκατοντάδες ευρώ για να περάσουν από τα ΚΕΠΑ που τους κόβουν παροχές και δικαιώματα
Από παλιότερη αναπηρική κινητοποίηση |
«Ολα τα άτομα με αναπηρία εκτός του νησιού της Ρόδου είναι υποχρεωμένα να πηγαίνουν δύο και τρεις φορές στο ΚΕΠΑ της Ρόδου προκειμένου να πάρουν ιατρικές βεβαιώσεις, να τις καταθέσουν, να εξετασθούν από τις επιτροπές, να παραλάβουν το αποτέλεσμα», σημειώνει η Περιφερειακή Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία Νοτίου Αιγαίου. Στο ΚΕΠΑ της Ρόδου εξετάζονται οι ανάπηροι και χρόνια πάσχοντες όλων των Δωδεκανήσων, δηλαδή τουλάχιστον 2.500 - 3.000 άνθρωποι σύμφωνα με την Ομοσπονδία.
Ακόμη και για μη αναστρέψιμες αναπηρίες και ασθένειες περνούν από τα ΚΕΠΑ και περιμένουν 8-9 μήνες ή και ένα χρόνο. Για όλο αυτό το διάστημα κόβονται: Το επίδομα, π.χ. των παραπληγικών (700 ευρώ το μήνα), η αναπηρική σύνταξη, οι ευνοϊκές ρυθμίσεις για φορολογικά κ.λπ., και αν λήξει εκείνο το διάστημα η ασφάλισή τους, μένουν χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
«Μιλάμε για άτομα με βαριές αναπηρίες που έχουν ανάγκη να αγοράσουν καθετήρες, πάνες, αναλώσιμα, φάρμακα. Τους "εκτελούν" με αυτό τον τρόπο. Πιο μεγάλο πρόβλημα είναι στις νευρολογικές παθήσεις, όπου είναι περισσότερες οι ανάγκες και οι παροχές και γι' αυτό τους καθυστερούν περισσότερο. Υπάρχουν περιπτώσεις που περιμένουν από το 2011 να επανεξεταστούν», είπε στο «Ρ» ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας, Μ. Ζηδιανάκης.
Αν έχουν επιβιώσει από την εξαθλίωση που τους καταδικάζει η αντιαναπηρική πολιτική και έρθει η ώρα να επανεξεταστούν, «θέλουν τουλάχιστον 350 - 500 ευρώ για ακτοπλοϊκά, για δωμάτιο διαμορφωμένο για κινητικά ανάπηρους, για ταξί, τροφή κ.λπ. Κι αν τον πιάσει "καιρός" και χρειαστεί να μείνει μερικές μέρες παραπάνω, τότε αυξάνεται το ποσό αυτό. Ασε αν λείπει κανένα χαρτί και πρέπει να ξαναπάς...», εξηγεί ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας. Επιπλέον, από τα νησιά λείπουν αρκετές ειδικότητες, όπως νευρολόγος, ψυχίατρος κ.ά. και πρέπει να ταξιδέψει ο ανάπηρος στη Ρόδο για να πάρει τη γνωμάτευση.
Αλλά και αυτό το Γολγοθά να καταφέρουν να περάσουν, τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμη. Στη συντριπτική πλειοψηφία τα ποσοστά αναπηρίας που δίνονται από τα ΚΕΠΑ είναι κατά πολύ μειωμένα, ώστε να μειωθούν οι παροχές στο ελάχιστο ή και να κοπούν τελείως. Το πιο τραγικό είναι πως τα άτομα με αναπηρία έχουν ταλαιπωρηθεί και πληρώσει αδρά για φτάσουν στα σφαγεία που λέγονται ΚΕΠΑ...
Το αγωνιστικό αναπηρικό κίνημα, η Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα Αναπήρων από την πρώτη στιγμή είχε αντιταχθεί στα ΚΕΠΑ, καταδεικνύοντας ότι αυτά θα λειτουργούν για να κατακρεουργήσουν δικαιώματα και παροχές. Ωστόσο, είναι ανεπίτρεπτο να βαραίνονται οι ίδιοι και γι' αυτό πρέπει να δοθούν άμεσες λύσεις που θα τους επιτρέπουν να επιβιώσουν: Να μην κόβεται καμία παροχή για το διάστημα μέχρι να επανεξεταστούν. Να έχουν όλοι ανεξαιρέτως δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Να πηγαίνουν επί τόπου οι επιτροπές στις περιοχές που δεν υπάρχει ΚΕΠΑ ή να καλύπτεται όλο το κόστος μετακίνησης και διαμονής του ανάπηρου και του συνοδού. Να στελεχωθούν τα κέντρα Υγείας με όλες τις ειδικότητες ή να περνάνε περιοδικά από τα νησιά να εξετάζουν.
«Το υπουργείο Υγείας και κάθε υπουργείο έχει υπογράψει Μνημόνιο με το υπουργείο Οικονομικών και εν συνεχεία οι διοικητές μας υπογράφουν ανάλογο Μνημόνιο Συνεργασίας με την ηγεσία του υπουργείου Υγείας» είπε ο Ανδρέας Λυκουρέντζος, ενώ ο Πελοπίδας Καλλίρης πρόσθεσε: «Κύρια αποστολή των διοικητών είναι η εκτέλεση των προϋπολογισμών και να αποτρέψουν τη συσσώρευση ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων. Εχουν να διαχειριστούν κρίσιμους διαθέσιμους πόρους».
Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρέθεσε η ηγεσία του υπουργείου Υγείας, οι λειτουργικές δαπάνες των νοσοκομείων θα περιοριστούν στα 2 δισ. ευρώ το 2013, έναντι 2,2 δισ. ευρώ το 2012 (μείωση 9%), τη στιγμή που λόγω των χρεών, προς τους προμηθευτές, τα νοσοκομεία έχουν στεγνώσει από υλικά αλλά και σε ορισμένες περιπτώσεις παρατηρούνται και ελλείψεις φαρμάκων.
Επίσης το 2013 οι εφημερίες θα περιοριστούν στα 241,4 εκατ. ευρώ όταν το 2012 είχαν εγγραφεί στον προϋπολογισμό 370 εκατ. ευρώ, που τελικά περικόπηκαν σε 320 εκατ. ευρώ. Κι όλα αυτά όταν το 2011 χρειάστηκαν τελικά 400 εκατ. ευρώ για τις εφημερίες.
Οι νέοι διοικητές θα κληθούν να ενισχύσουν τη λειτουργία των δημόσιων νοσοκομείων ως αυτόνομες επιχειρηματικές μονάδες. Ετσι, σύμφωνα με πληροφορίες, μελετάται η εξής διαδικασία πληρωμών των δημόσιων νοσοκομείων: Να διακριβωθεί τι Κλειστό Ενοποιημένο Νοσήλειο (ΚΕΝ) παράγει κάθε νοσοκομείο και στη συνέχεια να υπολογιστεί το κοστολόγιο του ΚΕΝ. Δηλαδή θα γίνεται με διαδικασία και όρους της ιδιωτικής αγοράς των υπηρεσιών υγείας.
Στα 87 ενοποιημένα νοσοκομεία θα επιλεγούν και 93 αναπληρωτές διοικητές, σύμφωνα με το νόμο 4052/2012, για να διοικήσουν ως παραρτήματα, τα συγχωνευμένα νοσοκομεία.
Απαντώντας σε ερώτηση για το τι θα γίνει με τους ανασφάλιστους -πέρα από το μέτρο για λεγόμενο «εισιτήριο ελεύθερης πρόσβασης» στα πλαίσια του ΕΣΠΑ- ο υπουργός Υγείας είπε ότι στα νοσοκομεία δίνονται λύσεις, αλλά, πρόσθεσε, δεν «μπορούμε και να φτάσουμε στο άλλο άκρο και να καλύψουμε τη ζήτηση χωρίς κάλυψη από τα ασφαλιστικά ταμεία».
Επίσης, απαντώντας στην ερώτηση τι θα γίνει με τις αποχωρήσεις, λόγω συνταξιοδότησης, των γιατρών, είπε ότι θα επιτραπούν οι προσλήψεις μέρους εκείνων των γιατρών για τους οποίους έχει περαιωθεί η διαδικασία επιλογής και οι προσλήψεις τους έχουν παγώσει.