Αποφάσισαν ομόφωνα με Γενική Συνέλευση τη συνέχιση του δίκαιου αγώνα τους
Από τη μάχη της περιφρούρησης της χτεσινής απεργίας |
Κόντρα στις εργοδοτικές πιέσεις και την κλιμάκωσή τους τις τελευταίες μέρες, οι εργαζόμενοι έδωσαν από τα ξημερώματα με αποφασιστικότητα τη μάχη για την περιφρούρηση της απεργίας τους.
Η διοίκηση της PDS, από την άλλη, επέμεινε στην αδιαλλαξία της να μην καταθέτει την περιβόητη αντιπρόταση που «δεσμεύτηκε» να φέρει μετά από 7 μήνες διαπραγματεύσεων. Από την προηγούμενη μέρα της απεργίας, οι εργαζόμενοι δέχονταν πιέσεις και τηλεφωνήματα μέχρι και στο σπίτι τους προκειμένου να τσεκαριστεί ποιοι και πόσοι θα απεργήσουν. Χτες το πρωί διοικητικά στελέχη επιχείρησαν να μπουν στις κεντρικές υπηρεσίες της PDS, επικαλούμενοι το «δικαίωμα στην εργασία». Η διοίκηση ειδοποίησε την αστυνομία, ενώ επιχείρησε να στήσει απεργοσπαστικό μηχανισμό, μετατρέποντας σε σταθμούς εργασίας κτίρια που ανήκουν στον Ομιλο Πειραιώς και στέλνοντας έναν μικρό αριθμό «ενοικιαζόμενων» εργαζομένων για να βγάλουν τη δουλειά.
Η Σωματειακή Επιτροπή του κλαδικού Σωματείου Εργαζομένων Χρηματοπιστωτικού Αττικής αντέδρασε άμεσα, ενημερώνοντας την Επιθεώρηση Εργασίας. Μετά την επιμονή των απεργών, πραγματοποιήθηκε έλεγχος σε ένα παλιό κτίριο του Ομίλου στον Νέο Κόσμο, το οποίο είχε σφραγιστεί από το... 2015, θέτοντας σε άμεσο κίνδυνο όσους στάλθηκαν από την εργοδοσία εκεί.
Οι εργοδοτικές μεθοδεύσεις αντί να κάμψουν ενίσχυσαν την αποφασιστικότητα των εργαζομένων. Στη μαζική Γενική Συνέλευση που πραγματοποίησαν, αποφάσισαν ομόφωνα να συνεχίσουν τις κινητοποιήσεις τους το επόμενο διάστημα.
Μιλώντας στη Γενική Συνέλευση εκ μέρους του κλαδικού Σωματείου Εργαζομένων Χρηματοπιστωτικού Αττικής, η Ειρήνη Μπεκιάρη, γραμματέας του επιχειρησιακού σωματείου της «Mellon», μετέφερε την εμπειρία από τις αντίστοιχες κινητοποιήσεις που πραγματοποιούν και εκεί οι εργαζόμενοι, διεκδικώντας Συλλογική Σύμβαση, κόντρα στην αδιαλλαξία και τις πιέσεις της εργοδοσίας.
Η Χριστιάνα Κολυβά, εκ μέρους της Σωματειακής Επιτροπής του κλαδικού Συνδικάτου στην PDS, στάθηκε στον εμπαιγμό της διοίκησης και τις δικαιολογίες της ότι «τάχα το κλαδικό σωματείο δεν έχει πρόθεση να συνεργαστεί, επειδή δεν ανεχόμαστε οι εργαζόμενοι να είναι χωρισμένοι σε PDS και "Mellon", να αμειβόμαστε με ψίχουλα, και θεωρούμε απαράδεκτο να συζητάμε για πέντε λεπτά διάλειμμα. Είναι οι ίδιοι που επέλεξαν σήμερα να μην πραγματοποιηθεί συνάντηση και ρίχνουν τις ευθύνες στο σωματείο και στους εργαζόμενους. Δεν υποχωρούμε!».
Οι εργαζόμενοι θα συνεχίσουν τον αγώνα τους το επόμενο διάστημα, προσαρμόζοντας τον σχεδιασμό τους ανάλογα και με τη στάση της εργοδοσίας. Διεκδικούν την υπογραφή ΣΣΕ που θα καλύπτει όλους τους εργαζόμενους, θα εξασφαλίζει αυξήσεις, θα κατοχυρώνει την αύξηση του διαλείμματος στα 45 λεπτά, θα προστατεύει τη μητρότητα που πλήττεται με δουλειά τα Σαββατοκύριακα και νυχτερινά, παρέχοντας ειδικό ωράριο.
Κάλεσμα σε όλους τους εργαζόμενους να βάλουν εμπόδια στους αντεργατικούς σχεδιασμούς στο Ασφαλιστικό και να διεκδικήσουν αποκλειστικά δημόσιο σύστημα Κοινωνικής Ασφάλισης, απευθύνει το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο, με αφορμή τις δηλώσεις του βουλευτή της ΝΔ Κ. Κυρανάκη, ο οποίος έθεσε ανοιχτά ζήτημα παραπέρα ιδιωτικοποίησης της Ασφάλισης και της εμπλοκής των ιδιωτικών ασφαλιστικών εταιρειών και στην κύρια σύνταξη.
Με νεότερες χτεσινές δηλώσεις του, ο κυβερνητικός βουλευτής επιχείρησε να αναδιπλωθεί σε ό,τι αφορά την κύρια σύνταξη, περιοριζόμενος στις επίσημες θέσεις της ΝΔ για το σύστημα των «τριών πυλώνων», εντούτοις δεν αναιρείται το γεγονός ότι στα «σκαριά» βρίσκεται η παραπέρα ιδιωτικοποίηση της Ασφάλισης, με βάση τις πάγιες αξιώσεις του κεφαλαίου.
Στην ανακοίνωσή του, το ΠΑΜΕ αναφέρει τα εξής:
«Οι δηλώσεις του βουλευτή της ΝΔ Κ. Κυρανάκη, για την Κοινωνική Ασφάλιση και τις συντάξεις, επιβεβαιώνουν ότι η επίθεση θα συνεχιστεί. Αποδεικνύουν ότι υπάρχει σταθερό σχέδιο ευθυγραμμισμένο με τις απαιτήσεις του κεφαλαίου, ώστε η Κοινωνική Ασφάλιση, η σύνταξη να μετατραπούν σε αποκλειστικά ατομική ευθύνη του κάθε εργαζόμενου με όχημα τη λειτουργία κεφαλαιοποιητικών συστημάτων, των επαγγελματικών ταμείων, της μείωσης των εργοδοτικών εισφορών και της συμμετοχής του κράτους στην Κοινωνική Ασφάλιση.
Το κράτος και η εργοδοσία με σταθερά βήματα απαλλάσσονται από κάθε ευθύνη στην Κοινωνική Ασφάλιση, ανοίγεται με αυτόν τον τρόπο ακόμη καλύτερο πεδίο κερδοφορίας για την επιχειρηματική δράση στον τομέα της Κοινωνικής Ασφάλισης με ακόμη μεγαλύτερο κόστος για τους εργαζόμενους.
Οι αντιλαϊκοί νόμοι που ψηφίστηκαν, με τελευταίο τον νόμο Κατρούγκαλου, έβαλαν τις βάσεις για να προωθηθεί αυτή η κατεύθυνση ακόμη περισσότερο από τη σημερινή κυβέρνηση της ΝΔ.
Αυτό θα σημάνει χειρότερες παροχές σε όλα τα επίπεδα, συντάξεις, Υγεία, Πρόνοια για χιλιάδες εργαζόμενους που αποδεδειγμένα είναι οι μόνοι που πληρώνουν για την Κοινωνική Ασφάλιση.
Καλούμε όλους τους εργαζόμενους σε επαγρύπνηση. Να βάλουν εμπόδια στους αντεργατικούς σχεδιασμούς. Να διεκδικήσουν αποκλειστικά δημόσιο σύστημα Κοινωνικής Ασφάλισης.
Κανένας εφησυχασμός, καμία επανάπαυση. Προετοιμασία για την εργατική αντεπίθεση με μπροστά τις δικές μας ανάγκες».
Ακούστε σήμερα Παρασκευή στο webradio του ΠΑΜΕ:
-- Από τις 2 μ.μ. έως τις 8 μ.μ., εργατικά δελτία ειδήσεων ανά μία ώρα.
-- Στις 5 μ.μ., την αθλητική εκπομπή «Ο ορισμός του πέναλτι» με τον Δημήτρη Κατσάκο.
-- Στις 6 μ.μ., την εκπομπή του Συνδικάτου Εργαζομένων Φαρμάκου - Καλλυντικού και Συναφών Επαγγελμάτων Αττικής.
-- Στις 7 μ.μ., την εκπομπή της Ενωσης Λογιστών Ελεγκτών Περιφέρειας Αττικής.
-- Στις 8 μ.μ., τη μουσική εκπομπή «Time Machine» με τον Σταύρο Τριανταφυλλίδη. Ενα δίωρο οδοιπορικό στη rock και metal μουσική σκηνή από τη δεκαετία του '60 έως τις μέρες μας.
Μπροστά στις καλοκαιρινές διακοπές, το ΠΑΜΕ καλεί κάθε εργαζόμενο, που θα αντιμετωπίσει προσπάθεια της εργοδοσίας να μην του δώσει το επίδομα άδειας, να έρχεται σε επαφή με τα συνδικάτα του κλάδου του ή και με το ΠΑΜΕ κεντρικά, στα τηλέφωνα 210.3301.842, 210.3301.847 και 210.3833.786.
Σε Γενική Συνέλευση καλεί σήμερα Παρασκευή στις 10 π.μ., στον κινηματογράφο «Ιλιον», το Σωματείο Εργαζομένων της ΛΑΡΚΟ τους εργαζόμενους της επιχείρησης, για τις εξελίξεις γύρω από την επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση και την ανάγκη λήψης απόφασης για κινητοποιήσεις. Οπως σημειώνει το Σωματείο, η διοίκηση της ΛΑΡΚΟ αθέτησε τις δεσμεύσεις που είχε αναλάβει ότι θα υπογράψει αυτά που είχαν συμφωνηθεί στις διαπραγματεύσεις. Σε ανακοίνωσή του, τονίζει πως «αποδεικνύεται ότι η διοίκηση έπαιζε παιχνίδι με τη Συλλογική Σύμβαση Εργασίας και την κατάργηση του σκλαβοπάζαρου των εργολαβιών», ενώ ταυτόχρονα εκφράζει την ανησυχία του για τα σχέδια ιδιωτικοποίησης της επιχείρησης.
Δωρεάν εκδρομή για μπάνιο στη θάλασσα διοργανώνει για τέταρτο καλοκαίρι το Εργατικό Κέντρο Ιωαννίνων, για τα μέλη των σωματείων της δύναμής του.
Συγκεκριμένα, την Κυριακή 21/7 δρομολογεί λεωφορεία για μπάνιο στη Λούτσα Πρεβέζης.
Οπως επισημαίνει σε ανακοίνωσή του, «το Εργατικό Κέντρο Ιωαννίνων δεν θα μπορούσε να μείνει αμέτοχο απέναντι στη λαϊκή ανάγκη για ξεκούραση και διακοπές, απέναντι στο γεγονός ότι 8 στις 10 λαϊκές οικογένειες δεν θα πάνε ούτε φέτος διακοπές. Η απάντηση των εργατών, των υπαλλήλων, των ανέργων, των σωματείων της πόλης είναι η αλληλεγγύη!».
Τα λεωφορεία ξεκινούν στις 8.30 π.μ. από την Περιφέρεια (Κεντρική Πλατεία), ενώ στις 5 μ.μ. θα αναχωρήσουν από τη Λούτσα.
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 2651.032.513 μέχρι σήμερα Παρασκευή στις 2 μ.μ.
Για προσπάθεια παρεμπόδισης της συνδικαλιστικής δράσης καταγγέλλει την εργοδοσία της «Ενωσης Αγροτών Συνεταίρων Αργολίδας - ΡΕΑ» το Συνδικάτο Γάλακτος - Τροφίμων - Ποτών Αργολίδας.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Συνδικάτου, ο νομικός σύμβουλος της εταιρείας απέστειλε γνωμοδότηση σχετικά με τον αριθμό των ημερών συνδικαλιστικής άδειας που δικαιούται ο πρόεδρος του ΔΣ του Συνδικάτου και μέλος του ΔΣ της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Γάλακτος - Τροφίμων - Ποτών, Θανάσης Κολιζέρας, η οποία όμως, όπως τονίζει το σωματείο, «είναι εσφαλμένη, καταπατά τη νομοθεσία, καθώς δεν έχουν ληφθεί υπόψη άρθρα του Νόμου 1264/1982».
Το Συνδικάτο καταγγέλλει ότι «η προσπάθεια παρεμπόδισης της συνδικαλιστικής δράσης στον πρόεδρο του ΔΣ του Συνδικάτου μας, εντάσσεται στην ενιαία επίθεση των εργοδοτών, ειδικά απέναντι στο ταξικό κίνημα και τα σωματεία που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ».