Στιγμιότυπο από την παράσταση της αξιόλογης ερασιτεχνικής θεατρικής Ομάδας «Εκτός Σχεδίου» |
Το έργο γραμμένο, στις αρχές της δεκαετίας του '50, είναι μια κωμωδία - αλληγορία της ανόδου του φασισμού στη Γερμανία. Περιγράφει την κοινωνική ευθύνη του σύγχρονου ανθρώπου, την ανοχή του αστού και μικροαστού στη χειραγώγηση και το σκοταδισμό του ρατσισμού και του φασισμού, που αξιοποιώντας την κρίση του καπιταλιστικού συστήματος γεννήθηκε από τα σπλάχνα του. Είναι μια καυστική καταγγελία της αδιαφορίας μικροαστών, διανόησης που επέτρεψε στον Χίτλερ να ανέλθει κοινοβουλευτικά στην εξουσία.
Η Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών παρουσιάζει, την Δευτέρα, την όπερα του Παναγιώτη Καρούσου «Ο Προμηθέας δεσμώτης», στο θέατρο «Τζένη Καρέζη» (Ακαδημίας 3, τηλ. 210.3625.520 - 210.3636.144), βασισμένη στην ομώνυμη τραγωδία του Αισχύλου, σε μετάφραση Ιωάννη Γρυπάρη. Επιμέλεια παρουσίασης Κώστας Καζάκος. Προμηθέας: Βασίλης Ασημακόπουλος, μπάσος. Ιώ: Ελένη Παναγιωτοπούλου, σοπράνο. Βία / Αθηνά: Φωτεινή Αθανασάκη, μέτζο. Ωκεανός / Ερμής: Χρήστος Δεληζώνας, τενόρος. Μουσική διεύθυνση στο πιάνο: Βιβή Κλεισούρα. Στάθης Μαυρομμάτης, σαξόφωνο. Σκηνοθεσία: Βασίλης Ασημακόπουλος. Σκηνικά - Κοστούμια: Ελληνοαμερικανικό Κέντρο των Τεχνών. Χαιρετισμό θα απευθύνει ο Παύλος Ναθαναήλ, Πρόεδρος της ΕΕΛ.
Η όπερα πρωτοπαρουσιάστηκε στο Μόντρεαλ του Καναδά, το 2004, και παιζόταν κατά διαστήματα στα γαλλικά μέχρι το 2000. Το 2008 ανέβηκε στη Νέα Υόρκη και στην Ουάσιγκτον, στα αγγλικά, με πρωταγωνιστές της Οπερας της Ν. Υόρκης, υπό τη διεύθυνση του μαέστρου Grant Gilman. Στην Ελλάδα ο «Προμηθέας» παίχθηκε στο Δημοτικό Θέατρο Χολαργού, στο Δημοτικό θέατρο Αργοστολίου, στην αίθουσα της Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών, στην αίθουσα συναυλιών «Παρνασσός», στην Παλαιά Βουλή, στο θέατρο «Βεάκειο» και στον πολυχώρο του Δήμου Αθηναίων. Ο διακεκριμένος Ελληνοκαναδός μουσικοσυνθέτης Παναγιώτης Καρούσος, έχει βραβευτεί από την Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση του Καναδά, και την κυβέρνηση του Κεμπέκ για την προσφορά του στην τέχνη.
Ορίστηκε χτες, με απόφαση του αναπληρωτή υπουργού ΠΑΙΘΠΑ αρμόδιου για θέματα Πολιτισμού Κώστα Τζαβάρα, ο πρόεδρος και το νέο Διοικητικό Συμβούλιο του Εθνικού Θεάτρου, με τριετή θητεία.
Νέος πρόεδρος του ΔΣ του Εθνικού Θεάτρου ορίζεται ο Σταύρος Ξαρχάκος, συνθέτης. Αντιπρόεδρος ο Γιώργος Μανιώτης, θεατρικός συγγραφέας. Και μέλη οι: Ιωάννης Παπαδάκης Μετζικώφ, σκηνογράφος, Αικατερίνη Αρσένη, ηθοποιός, Δημήτρης Φραγκιόγλου (μέλος του ΔΣ του Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών), Νίκος Αρβανίτης (εκπρόσωπος Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών) και Ερρίκος Μπελιές (εκπρόσωπος Εταιρείας Ελλήνων Θεατρικών Συγγραφέων). Επίσης, καλλιτεχνικός διευθυντής είχε ορισθεί Σ. Χατζάκης.
Επίσης, με απόφαση του αναπληρωτή υπουργού θεσμοθετείται -στην ουσία επανέρχεται- η θέση του διευθυντή Δραματολογίου στο Εθνικό Θέατρο, «θέση που στο παρελθόν είχαν τιμήσει ο Αγγελος Τερζάκης και ο Τάσος Λιγνάδης. Μεταξύ του ΔΣ και του καλλιτεχνικού διευθυντή ιδρύεται μία λειτουργική βαθμίδα που θα την καλύπτει μετακλητός υπάλληλος, «ο οποίος πρέπει να εισηγείται και να τεκμηριώνει τις απόψεις του, αλλά τις αποφάσεις και την εφαρμογή τους αναλαμβάνει πλήρως ο καλλιτεχνικός διευθυντής, με την έγκριση του Διοικητικού Συμβουλίου», αναφέρει, σχετικά, η ανακοίνωση του υπουργείου.
ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, στο θέατρο «Αλέξανδρος» (Εθνικής Αμύνης 1) θα πραγματοποιηθεί (1-18/6) η 2η συνάντηση ερασιτεχνικών θεατρικών ομάδων, που οργανώνει η Ενωση Θεατρικών Σχημάτων Μακεδονίας - Θράκης». Στο πρόγραμμα των παραστάσεων συμμετέχουν οι ομάδες: «Παραβάτες της σκηνής», «Χωρίς αυλαία», «Μαίωτρον», «Ενδοχώρα», «Θέατρο 90 μοιρών», «Πολιτεία θεάτρου», «Εργον», «Πούπουλο», «Λαμπιόνι», «Ληνός», «Πολιτιστικός Σύλλογος Βαθύλακκου», «Διθύραμβος εξ αμάξης», «Εδεσσαϊκό θέατρο». Στο φουαγιέ του θεάτρου θα λειτουργεί έκθεση φωτογραφίας. Είσοδος ελεύθερη στις παραστάσεις.
ΣΤΟ ΧΩΡΟ«Κέντρο Ελέγχου Τηλεοράσεων» (Κύπρου 91 Α και Σικίνου 35 Α, τηλέφωνο: 213.0040.496) θα προβληθούν (31/5, 1 και 2/6, 7 μ.μ.) οι 18 ελληνικές ταινίες μικρού μήκους που συμμετείχαν στο ελληνικό διαγωνιστικό τμήμα του 14ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πάτρας (Οκτώβρης 2012). Στο φεστιβάλ συμμετείχαν 157 ταινίες από 45 χώρες (μεγάλου μήκους, μικρού μήκους, animation, ντοκιμαντέρ, video art, video dance), ενώ το διαγωνιστικό τμήμα διαιρείται σε ελληνικό και διεθνές.
ΣΤΙΣ 31/5 ΛΗΓΕΙ η προθεσμία για την κατάθεση αίτησης συμμετοχής και υποβολής έργου στο 36ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας (16 - 21/9). Οροι συμμετοχής και αιτήσεις στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.dramafilmfestival.gr