Η «Αγωνιστική Κίνηση για τον Αθλητισμό και το Ποδόσφαιρο» (ΑΚΑΠ), πιστεύει ότι ο λαός έχει ανάγκη από ένα ποδόσφαιρο όπου «οι εργαζόμενοι, η νεολαία, τα λαϊκά στρώματα, από απλοί θεατές - πελάτες και δέκτες των εξελίξεων που κάποιοι άλλοι αποφασίζουν, θα μετατραπούν σε πρωταγωνιστές και συμμέτοχους, σε όσο το δυνατό μαζικότερη βάση, σε επίπεδο άσκησης του αθλήματος και όπου σε επίπεδο διοίκησης και λήψης των αποφάσεων θα συμμετέχουν όλοι οι ασχολούμενοι με το άθλημα φορείς (προπονητές, αθλητές, γονείς, διαιτητές κτλ)»... Αυτά τόνισαν εκπρόσωποι της ΑΚΑΠ - Π. Κρίκης, Β. Σταμουλάκης, Κ. Πράττος, Χρ. Καραστέργιος, Στ. Κουκούλης, Χαρ. Νούσιας - σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησαν στη Λάρισα κι...