Διεθνής ποιητική συνάντηση οργανώνει ο Δήμος Χαλκιδέων και η Νομαρχία Εύβοιας (9-14 Μάη) στη Χαλκίδα. «Ψυχή» της συνάντησης και πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής είναι η Μαρία Μιστριώτη, ποιήτρια (μέλος της Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών).
Στη συνάντηση θα μετέχουν ποιητές από Πολωνία (με πολυπληθή αντιπροσωπεία), Ιταλία, Ισπανία, Αυστρία, Γερμανία, Τσεχία, Εσθονία και Ελλάδα. Θέμα της είναι «Η συμβολή της ποίησης στην αδελφοσύνη των λαών». Οπως είπε στο «Ρ» η Μαρία Μιστριώτη, οι προσπάθειές της για την πραγματοποίηση της διεθνούς ποιητικής συνάντησης «αποτελούν κατάθεση τιμής στη Χαλκίδα, στην πόλη που με έφερε ο Γιώργης Μιστριώτης. Ο Χαλκιδαίος γιατρός, ζωγράφος και γλύπτης που άφησε τη σφραγίδα της γνήσιας προσφοράς του στην πόλη που αγάπησε».
Η Μ. Μιστριώτη σημείωσε την τεράστια συμβολή στη διοργάνωση του καθηγητή του Πανεπιστημίου του Πόζναν της Πολωνίας, Νίκου Χατζηνικολάου, ο οποίος θα μεταφράσει περίπου 25 Πολωνούς ποιητές στα ελληνικά ειδικά για τη συνάντηση αυτή. Οι μεταφράσεις θα εκδοθούν σε τόμο από τη Νομαρχία και το Δήμο. Την οργάνωση της πολωνικής συμμετοχής στη συνάντηση συντονίζει ο Αρης Χατζηνικολάου, πιανίστας και ποιητής. Στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα πραγματοποιηθούν ανοιχτές απαγγελίες στο δημαρχείο και στο δημοτικό θέατρο «Παπαδημητρίου».
Β. Παπακωνσταντίνου - Μ. Πασχαλίδης στη «Σφεντόνα» |
«Εγκλήματα καρδιάς» στην Πειραματική Σκηνή της «Τέχνης» |
Στις 21 του Μάρτη (8μμ), οι εκδόσεις «Περίπλους» θα παρουσιάσουν το μυθιστόρημα του δημοσιογράφου Θανάση Μπαλοδήμα «Χρυσάνθεμα στο μπαλκόνι». Η παρουσίαση θα γίνει στο βιβλιοπωλείο «Γωνιά του Βιβλίου» (Αγ. Φανουρίου και Φαιάκων 1 - 5, Βύρωνας). Για το βιβλίο θα μιλήσει η συγγραφέας - δημοσιογράφος Τιτίνα Δανέλλη, ενώ αποσπάσματα θα διαβάσει η συγγραφέας - δημοσιογράφος Σοφία Αδαμίδου.
«Αυτοσυγκράτηση» μέχρι να ανακοινωθούν οι τεκμηριωμένες απόψεις, συνέστησε ο υπουργός Πολιτισμού, Ε. Βενιζέλος, σχετικά με την ανακοίνωση του προϊσταμένου της Εφορείας Αρχαιοτήτων Σπάρτης, Θεόδωρου Σπυρόπουλου, ότι ανακάλυψε το ανάκτορο του Μενελάου και της Ελένης.
Ο αρχαιολόγος υποστηρίζει ότι η ομηρική Λακεδαίμων ταυτίζεται με τη σημερινή Πελλάνα Λακωνίας, ένα χωριό ανάμεσα στον Πάρνωνα και τον Ταΰγετο, σε απόσταση 25 χλμ. από τη Σπάρτη. Το χωριό είναι γνωστό από παλιά στους αρχαιολόγους για τους μυκηναϊκούς τάφους του. Ο Θ. Σπυρόπουλος ερευνά την περιοχή τα τελευταία χρόνια και ανακάλυψε σειρά ηγεμονικών τύμβων, ένα μεγάλο λακκοειδή τάφο, λαξευτούς θολωτούς τάφους των πρώιμων και μέσων μυκηναϊκών χρόνων και πέρσι το καλοκαίρι ένα μνημειώδη δρόμο, που οδηγεί στην κορυφή της Ακρόπολης. Κοντά στο δρόμο αποκαλύφθηκαν λείψανα οικοδομημάτων, αποθηκευτικοί και εργαστηριακοί χώροι, οι οποίοι ίσως «ταυτίζονται με το ανάκτορο του Μενελάου και της Ελένης». Ο ίδιος πάντως συνεχίζει τις έρευνες.
Ο υπουργός δήλωσε ότι τα στοιχεία θα τα αξιολογήσει το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο, όταν ο έφορος ενημερώσει την Υπηρεσία και αφού ελεγχθούν επιστημονικά θα γίνουν ανακοινώσεις.
Στο «Εναλλάξ» ζωντανεύουν (μέχρι 31/3) δεκατέσσερις εικόνες και είκοσι τραγούδια, πρόσωπα και χαρακτήρες, καταστάσεις και εικόνες από την ποίηση του μεγάλου επαναστάτη Βλαντημίρ Μαγιακόφσκι. Μεθαύριο θα πραγματοποιηθεί, με ελεύθερη είσοδο, ειδική εκδήλωση με ομιλητές τους Μήτσο Αλεξανδρόπουλο, Σπύρο Βραχωρίτη και Ηρακλή Λογοθέτη. Θα ακολουθήσει η παράσταση «Μαγιακόφσκι φλεγόμενος», όπου η ποίηση, ο χορός, η κίνηση, το τραγούδι δημιουργούν την ατμόσφαιρα του έρωτα και της επανάστασης, της ζωής και του θανάτου. Σύνθεση κειμένων - σκηνοθεσία Κώστα Μεσσάρη, μουσική - τραγούδια Γιώργου Κομπογιάννη, χορογραφία Νανάς Ζούκα, επιμέλεια σκηνικού -κοστουμιών Κατερίνας Δελλαπόρτα. Παίζουν: Μαρριέτα Σγουρδαίου, Κώστας Μεσσάρης, Βέρα Λάρδη, Γιάννης Παπαγιάννης. Πιάνο, οργανάκι, κουρτίνα και κρουστό παίζει ο Γιάννης Παπαγιάννης - ζίλια, κρουστό και ντέφι η Βέρα Λάρδη.
Στη «Στοά του Βιβλίου» σήμερα (12.30μμ) οι εκδόσεις «Βιβλιόραμα» θα παρουσιάσουν το βιβλίο της καθηγήτριας του Παντείου, Νάσης Μπάλτα, «Η καρδιοβόρος αγωνία της κάλπης (Τύπος και βουλευτικές εκλογές την εποχή του Χαριλάου Τρικούπη 1881-1895)».
Το ντοκιμαντέρ του Βέρνερ Χέρτζογκ «Ο αγαπημένος μου εχθρός» θα προβάλει σήμερα (8μμ) το «Γκαίτε» (Ομήρου 14-16), σε συνεργασία με το 4ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης - Εικόνες του 21ου αιώνα.