Η Αργοναυτική Εκστρατεία |
Η παιδική σκηνή του θεάτρου «ΧΩΡΑ» παρουσιάζει τρεις παραστάσεις της Ιρίνας Μπόικο: «Τα Τρία Γουρουνάκια». Μιούζικαλ σε μουσική Πλάτωνα Ανδριτσάκη, κείμενο - σκηνοθεσία - κατασκευή κουκλών: Ιρίνα Μπόικο (κάθε Σάββατο 5.30μ.μ. και Κυριακή 11.15π.μ.). «Ο Λύκος και τα Εφτά Κατσικάκια». Κουκλοθεατρικό μιούζικαλ βασισμένο στο γνωστό παραμύθι των αδελφών Γκριμ. Μουσική: Πλάτωνας Ανδριτσάκης. Κατασκευή κουκλών: Ιρίνα Μπόικο (κάθε Κυριακή 12.30μ.μ.). «Πέτα, Λούδα!». Στην παράσταση αυτή παράλληλα με τους ηθοποιούς και τις κούκλες, παρουσιάζεται η τεχνική του SAND ART. Πρόκειται για ζωγραφική με άμμο πάνω σε ένα τραπέζι με φωτισμένη γυάλινη επιφάνεια. Η ηθοποιός ζωγραφίζει με άμμο εικόνες τις οποίες τα παιδιά παρακολουθούν, καθώς σχηματίζονται, σε μεγάλη οθόνη μέσω βιντεοπροβολής. Κείμενο - σκηνοθεσία - κατασκευή κουκλών: Ιρίνα Μπόικο. Σκηνικά - κουστούμια: Ιουλία Σταυρίδου. Μουσική: Αντόνιο Βιβάλντι. Κάθε Κυριακή στις 5.30 το απόγευμα.
Με αφιέρωμα στον σπουδαίο κριτικό κινηματογράφου και διανοούμενο, εκ των πρωτεργατών του λεγόμενου «νέου ελληνικού κινηματογράφου», Βασίλη Ραφαηλίδη, ξεκινά σήμερα το 4ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ Χαλκίδας που θα διαρκέσει μέχρι τις 10/10.
Δηλωμένος στόχος του φεστιβάλ είναι «να συνεισφέρει με το δικό του τρόπο στη σοβαρή προσπάθεια των Ελλήνων ντοκιμαντεριστών προβάλλοντας δημιουργικούς καλλιτέχνες και πρωτοπόρες δουλειές». Στόχος που φαίνεται ότι θα επιτευχθεί, αφού προγραμματίζεται η προβολή συνολικά 82 ελληνικών ντοκιμαντέρ, από τα οποία τα 63 αποτελούν το σημαντικότερο μέρος της ετήσιας εγχώριας παραγωγής του είδους κατά τον τελευταίο χρόνο και «μοιράζονται» σε 17 μεγάλου μήκους και 46 μικρού μήκους ταινίες.
Αρκετές και προσεγμένες είναι οι παράλληλες εκδηλώσεις, όπως το αφιέρωμα στην ποιήτρια Κική Δημουλά, ενώ ξεχωρίζουν το αφιέρωμα στους σκηνοθέτες Τάσο Ψαρά (με τα ντοκιμαντέρ: «Μελλελέ», «Το Θαύμα», «Ανδρέας Εμπειρίκος», «Γράμμα στην μητέρα πατρίδα») και στον Γιάννη Σμαραγδή («Αναζητώντας τον Ιωάννη Βαρβάκη», «Πόρος - Σεφέρης», «Λέσβος - Ελύτης», «Σπύρος Λούης»). Ειδικό αφιέρωμα θα γίνει για τις ταινίες με θέμα την Εύβοια: «Το πλατανόδασος του ποταμού Κηρέα» του Γιάννη Φαφούτη, «Το σκυριανό Αλογάκι» του Γιώργου Σουργιαδάκη, «Το χωριό που σφυρίζει» της Κατερίνας Ζούλα, «Σπήλαια Κύμης» του Χρίστου Μπαρούς.
Οι καθημερινές, πρωινές προβολές του φεστιβάλ απευθύνονται σε Λύκεια και εκπαιδευτικά ιδρύματα δίνοντας έτσι τη δυνατότητα σε πληθώρα μαθητών και φοιτητών να παρακολουθήσουν δωρεά την σημαντικότερη ετήσια παραγωγή ντοκιμαντέρ 2009-2010.
Aιγύπτιοι αρχαιολόγοι έφεραν στο φως ένα τμήμα αγάλματος, ηλικίας άνω των 3000 ετών, που ανήκε στο φαραώ Αμενχοτέπ Γ΄, τον παππού του Τουταγχαμών, όπως ανακοίνωσε χτες ο γενικός γραμματέας του ανωτάτου συμβουλίου αρχαιοτήτων, Ζάχι Χάουας.
«Το άγαλμα βρέθηκε κοντά στη βόρεια είσοδο του ναού του Αμενχοτέπ Γ΄ και παρουσιάζει το βασιλιά καθισμένο στο θρόνο του μαζί με τον Αμμωνα», έναν από τους σημαντικότερους θεούς της αιγυπτιακής μυθολογίας. Το τμήμα αυτό του αγάλματος έχει ύψος 1,3 μέτρα και πλάτος 95 εκατοστά. Οπως είπε ο Χάουας, είναι «φανταστικό» αφού διακρίνονται πολύ καθαρά όλες οι λεπτομέρειες του προσώπου του φαραώ.
Πρόκειται για το επάνω μισό τμήμα ενός αγάλματος από κόκκινο γρανίτη που οι αρχαιολόγοι πιστεύουν ότι το μέγεθός του θα πρέπει να έφτανε συνολικά τα 3 μέτρα. Τα τελευταία χρόνια έχουν βρεθεί πολλά αγάλματα από κόκκινο γρανίτη στον ταφικό ναό του Αμενχοτέπ Γ΄ στο Κομ αλ-Χιτάν, στη δυτική όχθη του Λούξορ, στη νότια Αίγυπτο.
Ο Αμενχοτέπ Γ΄ βασίλεψε στην Αίγυπτο μεταξύ 1390-1352 π.Χ. και θεωρείται παππούς του Τουταγχαμών, με βάση τις αναλύσεις DNA που έγιναν στη μούμια του νεαρού φαραώ και σε άλλες μούμιες μελών της οικογένειάς του.
Ακροάσεις για συμμετοχή σε τρία χορωδιακά σύνολα του Εθνικού Ωδείου (Χορωδία, Ελληνική Παραδοσιακή και Βυζαντινή Χορωδία, Παιδική Χορωδία) διοργανώνονται από τις αρχές Οκτώβρη, στο κεντρικό κτίριο του Εθνικού Ωδείου (Μάγερ 18). Η συμμετοχή στις Χορωδίες και στα μαθήματα είναι δωρεάν. Πληροφορίες - δηλώσεις συμμετοχής: 210 5233175, 210 5248304.
Σάτιρα του καταλυτικού ρόλου της τηλεόρασης στις διαπροσωπικές σχέσεις αποτελεί το θεατρικό έργο του δημοσιογράφου Π. Βενάρδου «Home Video», που ανεβαίνει από τη Θεατρική Σκηνή του Δήμου Ηρακλείου, στις 10/10 (8μμ) και 11/10 (δύο παραστάσεις, στις 5.30μμ και 8.15μμ), στο θέατρο του Πολύκεντρου του Δήμου (οδός Νεότητος και Κουντουριώτου), στο πλαίσιο των «Ηρακλείων». Σκηνοθεσία: Βάσω Παπαθεοδώρου - Μπελίτση, σκηνικά - κοστούμια: Χρυσούλα Στρουγκώφ, μουσική επιμέλεια: Βασίλης Μακρής. Παίζουν: Στάθης Γεωργόπουλος, Μαρίνα Νικολακοπούλου, Αλεξάνδρα Χαβιαροπούλου, Γιάννης Γαμπαδάκης, Βέρα Θεοδώρου, Βάσω Παπαθεοδώρου - Μπελίτση, Κλέλια Σελεσάκη, Βασίλης Μακρής, Γιάννης Γαλατόπουλος, Ρούλα Μπότσαρη, Αλέξανδρος Ντέμα, Φρύνη Δήμου, Βασίλης Κουσουνέλος.