Τετάρτη 8 Αυγούστου 2001
Σελ. /28
«Παγκόσμιες κυρίες»

Η Μιρέλλα Τζελίλη και η Κατερίνα Θάνου χάρισαν στη χώρα μας τα πρώτα της μετάλλια στη διοργάνωση

Παρούσες στο βάθρο των νικητών, ήταν σε ακόμα μία σημαντική διοργάνωση, δύο από τις κορυφαίες Ελληνίδες αθλήτριες, η Μιρέλλα Τζελίλη και η Κατερίνα Θάνου. Στο μεγάλο ραντεβού, του 8ου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Στίβου που διεξάγεται στο Εντμοντον του Καναδά, οι δύο αθλήτριές μας κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια τις μεγάλες αντιπάλους τους και να χαρίσουν στη χώρα μας τα πρώτα της μετάλλια.

Η κορυφαία Ελληνίδα, ακοντίστρια Μιρέλλα Τζελίλη, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό, με βολή στα 65.78μ. πίσω από την ανίκητη φέτος στο αγώνισμα του ακοντισμού και κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ, Κουβανή Οσλέιντις Μενέντεζ που προσγείωσε το ακόντιό της στα 69.53μ. Μετά την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, η νεαρή Ελληνίδα ακοντίστρια, είπε: «Δεν είμαι ευχαριστημένη. Το γεγονός όμως είναι ότι κατέκτησα άλλο ένα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση. Είναι ευχάριστο, όμως, το γεγονός ότι είμαι μέσα στα μετάλλια στις τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις και εύχομαι να συνεχίσω έτσι». Πολύ καλή, πάντως, χαρακτηρίζεται και η παρουσία της έτερης εκπροσώπου της χώρας μας στον ακοντισμό, της Αγγελικής Τσιολακούδη, η οποία κατέλαβε την 8η θέση με βολή στα 61.01μ. Την τρίτη θέση πήρε η Κουβανή Μπίσετ με καλύτερη βολή στα 64.69.

Εκτός, όμως από την Τζελίλη, μετάλλιο κατέκτησε και η Κατερίνα Θάνου, η οποία μαζί με τις Ζάνα Πιντούσεβιτς και Μάριον Τζόουνς πρωταγωνίστησαν σε μια από τις συγκλονιστικότερες κούρσες των τελευταίων χρόνων στα 100μ. γυναικών. Συγκεκριμένα, η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης με χρόνο 10.91 κρέμασε στο λαιμό της το χάλκινο μετάλλιο, μετά από σκληρή μάχη που έδωσε κόντρα στην Αμερικανίδα Μάριον Τζόουνς και το «φαινόμενο» της κούρσας την Ουκρανή Ζάνα Πιντούσεβιτς. Η Πιντούσεβιτς με χρόνο 10.82 (καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο) όχι μόνο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αλλά απέδειξε ότι κανείς δεν είναι ανίκητος και ότι η θέληση μπορεί να κάνει... θαύματα. Κατάφερε μέσα σε ένα βράδυ να αφήσει πίσω της δυο φορές (η άλλη στον ημιτελικό) την αθλήτρια η οποία για τέσσερα χρόνια παρέμενε αήττητη κάνοντας όλους να την αναφέρουν σαν... θηλυκό Καρλ Λιούις. Ομως τα πάντα έχουν ένα τέλος. Και αυτό ήρθε στο Εντμοντον του Καναδά για την Τζόουνς. Οχι πως η 2η θέση μειώνει την αξία της αλλά σίγουρα το κατόρθωμα της Ζανς Πιντούσεβιτς αξίζει ιδιαίτερης μνείας.

Οσον αφορά τη δική μας Κατερίνα Θάνου μετά τον αγώνα δήλωσε ικανοποιημένη από την εμφάνισή της: «Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι πολύ θετικό, που τελείωσα τη χρονιά, με χρόνο 10.91. Είμαι χαρούμενη, που για μία ακόμη φορά είμαι στο βάθρο. Η Πιντούσεβιτς, φάνηκε πολύ δυνατή από τα ημιτελικά. Με τη νίκη της, απέναντι στην Τζόουνς, έδειξε ότι κανείς δεν είναι ανίκητος». Και ενώ οι γυναίκες είχαν την τιμητική τους στην 4η μέρα των αγώνων, ο άντρας της... παρέας, ο Κώστας Ζαλαγκίτης, δεν κατάφερε να διακριθεί στον τελικό του τριπλούν καθώς τερμάτισε 12ος και τελευταίος με άλμα στα 16.13μ. Πάντως και μόνο η συμμετοχή στον τελικό, αποτελεί για το νεαρό αθλητή, σημαντική διάκριση.

Χαλαρός για το... χρυσό

Ο Κώστας Κεντέρης με άνεση προκρίθηκε στα προημιτελικά των 200 μ. Ευκολότερο το έργο του μετά και την απουσία του Τσέιμπερς

Ο δρόμος για την κατάκτηση κι άλλων μεταλλίων για τα ελληνικά χρώματα άνοιξε χτες, μετά την ευοίωνη πρεμιέρα του Κώστα Κεντέρη, του Περικλή Ιακωβάκη και της Χρυσοστομίας Ιακώβου, στα προκριματικά των αγωνισμάτων τους. Την παράσταση, πάντως, για ακόμα μια φορά από ελληνικής πλευράς, έκλεψε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Σίδνεϊ Κώστας Κεντέρης, ο οποίος συγκεντρώνει και τις μεγαλύτερες ελπίδες της χώρας μας για το πρώτο χρυσό μετάλλιο. Αγωνιζόμενος στην 3η σειρά στων προκριματικών στα 200μ. κατάφερε με πολλή άνεση να τερματίσει πρώτος με 20.26 και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. «Εχω ακόμη τέσσερις κούρσες και πρέπει να πάω συντηρητικά μέχρι τον τελικό. Στον τελικό θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό και όλα είναι δυνατά», τόνισε μετά την κούρσα του ο Ελληνας «200άρης», ο οποίος σήμερα στις 03.55 θα ριχτεί στη μάχη των προημιτελικών. Απώτερος σκοπός του είναι να προκριθεί στον τελικό, όπου οι ελπίδες του για την κατάκτηση ενός μεταλλίου είναι πολύ μεγάλες. Μάλιστα, ο δρόμος για ένα μετάλλιο άνοιξε ακόμα περισσότερο για τον Κώστα Κεντέρη, μετά την απόφαση τεσσάρων από τους βασικότερους αντιπάλους του, να μη συνεχίσουν. Πρόκειται για τους Μορίς Γκριν, Ατο Μπόλντον, Φράνκι Φρέντερικς και Ντουέιν Τσέιμπερς. Ο Βρετανός σπρίντερ είναι ο τελευταίος χρονικά που δήλωσε ότι δεν επιθυμεί να συνεχίσει, επικαλούμενος λόγους τραυματισμού. Σε τροχιά διάκρισης, ωστόσο, βρίσκεται και ο νεαρός Περικλής Ιακωβάκης ο οποίος χτες το απόγευμα κατάφερε να προκριθεί στην προημιτελική φάση (04.15, ξημερώματα Πέμπτης) των 400 μ. με εμπόδια, τερματίζοντας τρίτος στη σειρά του με 49.86. Παράλληλα, με τους αθλητές μας τη δική τους μάχη για να πετύχουν το καλύτερο δυνατό, δίνουν σήμερα και δύο Ελληνίδες αθλήτριες. Πρόκειται για τη Νίκη Ξάνθου και τη Χρυσοστομία Ιακώβου. Η πρωταθλήτριά μας στο μήκος έδειξε στα προκριματικά ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και στόχος της είναι στις 03.05 να δώσει τον καλύτερό της εαυτό για μια θέση στο βάθρο. Βασικότερη αντίπαλός της είναι η Ρωσίδα Τατιάνα Κότοβα που έχει την καλύτερη επίδοση για φέτος στον κόσμο, από όλες τις αθλήτριες που θα αγωνιστούν στον τελικό του μήκους.

Τρεις ώρες (06.05) αργότερα, στην πρόκληση του τελικού των 10.000 μ. ρίχνεται η Χρυσοστομία Ιακώβου, με σκοπό να καταρρίψει το πανελλήνιο και προσωπικό της ρεκόρ. Τα φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο συγκεκριμένο τελικό είναι οι Ντεράρτου Τούλου, Μπιρχάνε Αμπέρε και Γκέτε Γουάμι.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ
Ξεχώρισαν Ντραγκίλα, Εντουαρντς

Συγκλονιστικός ήταν ο τελικός του άλματος επί κοντών γυναικών, όπου εξελίχθηκε σε μια μονομαχία της Αμερικανίδας Στέισι Ντραγκίλα και της Ρωσίδας Σβελτάνα Θεοφάνοβα. Οι δυο αθλήτριες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και πάλεψαν μέχρι το τέλος για το χρυσό, ενώ προσπάθησαν και για παγκόσμιο ρεκόρ. Τελικά σταμάτησαν και οι δυο στα 4,75, αφού απέτυχαν στα 4,82. Ετσι το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Ντραγκίλα. Η Αμερικανίδα πρωταθλήτρια είχε περάσει με τη δεύτερη τα 4,65 μέτρα, ενώ η Ρωσίδα είχε χρειαστεί τρεις προσπάθειες. Αυτή ήταν και η μοναδική διαφορά ανάμεσα στις δύο κορυφαίες πρωταθλήτριες, σε έναν τελικό που το πιο δίκαιο θα ήταν να υπήρχαν... δύο χρυσά μετάλλια! Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η νεαρή πρωταθλήτρια της Πολωνίας, Μόνικα Πίρεκ, με άλμα στα 4,55 μέτρα.

Απλά... Εντουαρντς

Μπορεί να έκανε δυο μόνο έγκυρα άλματα, αλλά αυτά στάθηκαν υπεραρκετά για να δώσουν το χρυσό μετάλλιο στο Βρετανό Τζόναθαν Εντουαρντς στον τελικό του μήκους. Βλέπετε, στο ένα από αυτό κατάφερε να σημειώσει την καλύτερη φετινή επίδοση, αφού «εκτοξεύτηκε στα 17,.92 μ. και ουσιαστικά... καπάρωσε την πρώτη θέση,.. Το αργυρό μετάλλιο πήρε ο Σουηδός Κρίστιαν Ολσον με 17,47 μέτρα και το χάλκινο ο Ρώσος Ιγκόρ Σπασοβκόντσκι με 17,44. Ο Ρώσος ανέβηκε στο βάθρο χάρις στο τελευταίο άλμα του και άφησε εκτός μεταλλίων τον Γκαρσία από την Κούβα, που ήταν τέταρτος με 17,40

Οταν λείπει η... πάπια

Απόντος του Μάικλ Τζόνσον από την κούρσα... του, τότε όλα γίνονται. Ο Αβαρντ Μονκούρ από τις Μπαχάμες έκανε την έκπληξη και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400 μέτρα. Το αργυρό μετάλλιο πήρε στα 30 τελευταία μέτρα ο Γερμανός Ινγκο Σουλτζ με χρόνο 44.64 και το χάλκινο ο Τζαμαϊκανός Γκρέγκορι Χάουτον με 44.98. Ο Πολωνός Ρόμπερτ Ματσκόβιακ δεν τερμάτισε, λόγω τραυματισμού στην εκκίνηση.

«ΑΘΗΝΑ 2004»
Μίλησε κανείς για ιστορία;

Την αλλαγή της κλασικής διαδρομής του Μαραθωνίου μελετούν οι υπεύθυνοι της ΙΑΑΦ στην Ολυμπιάδα της Αθήνας

Μπορεί οι υπεύθυνοι του ΑΘΗΝΑ 2004 και η κυβέρνηση να διατυμπανίζουν ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας θα είναι μια ευκαιρία να ξανακερδίσουν τη χαμένη τους ιστορική αίγλη, αλλά τελικά απ' ό,τι φαίνεται λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο. Στο περιθώριο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στίβου ήρθαν τα... μαντάτα από την Παγκόσμια Συνομοσπονδία Στίβου. Οι άνθρωποι της ΙΑΑΦ τόνισαν εμμέσως πλην σαφώς στα μέλη του ΑΘΗΝΑ 2004, που βρίσκονται στην καναδική πόλη, ότι το όνειρο της κλασικής διαδρομής του Μαραθωνίου θα πρέπει να... σβηστεί. «Ο τερματισμός του Μαραθωνίου θα πρέπει να συνδυαστεί με το στάδιο που θα γίνει η τελετή λήξης (ΟΑΚΑ)», ήταν το μήνυμα των ανθρώπων της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Στίβου με τα σαφή υπονοούμενα. Και όλα αυτά γιατί; Μα φυσικά για την καλύτερη εμπορευματοποίηση του αθλήματος. Το πρώτο πράγμα που ζήτησαν ήταν να καταργηθεί ο κύκλος που γίνεται γύρω από τον Τύμβο του Μαραθώνα για χάρη της τηλεοπτικής κάλυψης. Οι στενοί δρόμοι δεν προσφέρονται όπως τονίζουν για εντυπωσιακή κάλυψη. Αλλωστε συμπληρώνουμε εμείς θα ήταν δύσκολο να πάρει η κάμερα και τις διαφημιστικές πινακίδες προκειμένου να πουλήσουν τα προϊόντα τους. Καταργούν δηλαδή την κλασική διαδρομή, αφού για πρώτη φορά θα ξεκινήσει Μαραθώνιος από τον ιστορικό Τύμβο και δε θα τερματίσει στο Παναθηναϊκό Στάδιο, αλλά κάπου αλλού. Ετσι πρότειναν η διαδρομή που... περισσεύει να μεταφερθεί στο κέντρο της πόλης. Η ΔΟΕ επιφυλάχτηκε να απαντήσει, γιατί θέλει να μελετήσει το θέμα προκειμένου μη δημιουργηθούν προβλήματα στην Αθήνα. Επίσης η ΙΑΑΦ θέλει ακόμα να μη διεξαχθεί το πρωί ο Μαραθώνιος, όπως αναφέρει ο φάκελος του ΑΘΗΝΑ 2004, αλλά το απόγευμα..

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΠΕΜΠΤΗΣ: Τριπλούν γυναικών (προκριματικά, 03.00), 200μ. γυναικών (1ος γύρος, 03.05), άλμα εις ύψος ανδρών (τελικός, 03.30), 200μ. ανδρών (ημιτελικός, 03.45), 400μ. εμπόδια ανδρών (ημιτελικός, 04.15), 400μ. εμπόδια γυναικών (τελικός, 04.45), 3.000μ. στιπλ ανδρών (τελικός, 05.00), δίσκος ανδρών (τελικός, 05.05), 200μ. γυναικών (2ος γύρος, 05.25), 110μ. εμπόδια ανδρών (ημιτελικός, 05.55), 10.000μ. ανδρών (τελικός, 06.20). Σημειώνεται ότι όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΤ-1.