Από τις ενδιαφέρουσες εκθέσεις των ημερών σημειώνουμε:
Οπως χαρακτηριστικά σημειώνει η Ντόρα Ηλιοπούλου - Ρογκάν που οργανώνει και την έκθεση, "Πρόκειται για "ματιές" που ρίξαμε στα έργα 22 σημαντικών Ελλήνων δημιουργών και που καλείται να ρίξει ο επισκέπτης. Ματιές αποκαλυπτικές αναφορικά με αναγνωριστικά ή και αναγνωρίσιμα - τόσο άμεσα όσο και έμμεσα - χαρακτηριστικά του τόπου που μας περιβάλλει και μέσ' από τα οποία υφαίνεται η ταυτότητά μας".
Συγκεκριμένα παρουσιάζονται δημιουργίες των: Σ. Παπαλουκά, Ν. Χατζηκυριάκου Γκίκα, Γ. Τσαρούχη, Γ. Μανουσάκη, Γ. Μόραλη, Κ. Γραμματόπουλου, Φ. Κόντογλου, Γ. Μιγάδη, Κ. Μαλάμου, Δ. Διαμαντόπουλου, Β. Σπεράντζα, Π. Τέτση, Μ. Χάρου, Ν. Νικολάου κ.ά.
Βιβλία:
Ρεσιτάλ πιάνου της Ναταλίας Μιχαηλίδου,με τίτλο "Μουσικές υδατογραφίες",φιλοξενείται τη Δευτέρα (8.30μμ) στο "Αιολικό Πνευματικό και Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Καισαριανής".
Στα πλαίσια του παιδικού προγράμματος, που διοργανώνει ο Πολιτιστικός Οργανισμός Καλλιθέας,απόψε (11πμ) στο Δημοτικό Θέατρο,η Εταιρεία Θεάτρου "Προσωπείο" θα παρουσιάσει το έργο του Μολιέρου "Οι κατεργαριές του Σκαπίνου".Τη Δευτέρα (10.30πμ) στον κινηματογράφο "Αλεξάνδρα" θα προβληθεί η ταινία του Στ. Σπίλμπεργκ "Κάπταιν Χουκ".
Ενα από τα γοητευτικότερα και τα πιο αινιγματικά έργα του Σαίξπηρ, μια κωμωδία του έρωτα και των παρεξηγήσεων, τη "Δωδέκατη νύχτα" παρουσιάζει, αύριο και την Κυριακή, στο "Ανοιχτό Θέατρο", η Πειραματική Σκηνή της "Τέχνης" της Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για μια παράσταση γεμάτη μουσική, που ισορροπεί ανάμεσα στην κωμική ευφορία και τη λυρική μελαγχολία για το αβέβαιο της ανθρώπινης ευτυχίας. Η "Δωδέκατη νύχτα" ανεβαίνει σε μετάφραση και σκηνοθεσία Νίκου Χουρμουζιάδη, σκηνικά - κοστούμια Απόστολου Βέττα και μουσική Ηρακλή Πασχαλίδη. Τους ρόλους ερμηνεύουν: Κωστής Δαμάκης, Ελένη Δημοπούλου, Νίκος Κουμαριάς, Μένη Κυριάκογλου, Νίκος Λύτρας, Κυριακή Ματσακίδου, Στάθης Μαυρόπουλος, Στέλλα Μιχαηλίδου, Γιάννης Μόχλας, Δημήτρης Ναζίρης, Αγγελος Παπαδημητρίου, Δημήτρης Σακατζής, Εφη Σταμούλη και Λ. Τεκτονίδης.
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα: "Αντιλήψεις για την προστασία του περιβάλλοντος στην Αθήνα κατά την αρχαιότητα και τους νεότερους χρόνους (1800 - 1950)",θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα (8.30μ.μ.), στην αίθουσα τέχνης και πολιτισμού "Κίνηση" (Υπατίας 1β και Μητροπόλεως). Θα μιλήσουν οι: Χρ. Διονυσόπουλος, Κ. Σπανόπουλος.