Eurokinissi |
Από τη χτεσινή συνάντηση |
Ενώ ο Στέλιος Γιαννακόπουλος, πρόεδρος του ΠΣΑΠ, δήλωσε: «Είχαμε μια συνάντηση με την ηγεσία του Κόμματος, με αφορμή τις πρωτοβουλίες που πήραμε ως ΠΣΑΠ για την αντιμετώπιση της βίας στα γήπεδα. Συζητήσαμε, ανταλλάξαμε απόψεις, όχι μόνο για τη βία αλλά και άλλα θέματα που αφορούν τα προβλήματα των ποδοσφαιριστών. Υπήρξε θα έλεγα πλήρης ταύτιση απόψεων και αντιλήψεων.
Το καλό για μας είναι ότι πλέον η φωνή μας ακούγεται. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι οι οποίοι συμπορεύονται μαζί μας και καταλαβαίνουν τα προβλήματά μας. Και αυτό είναι πολύ ευχάριστο γιατί βλέπουμε ότι υπάρχει ανταπόκριση και αυτό είναι θετικό. Βέβαια, από το να υπάρξει ανταπόκριση στο να υπάρξει πράξη, γενικώς, από όλους τους εμπλεκόμενους φορείς έχει μεγάλη απόσταση. Αυτό όμως δε με κάνει να απογοητεύομαι και ως πρόεδρος και ως ποδοσφαιριστής ότι κάτι μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο και στη χώρα μας. Εκτός από το θέμα της αντιμετώπισης της βίας υπάρχουν και άλλα θέματα που μας απασχολούν, όπως είναι η ελληνικότητα του πρωταθλήματος, κάποια θέματα ασφαλιστικά, φορολογικά τα οποία πρέπει να αντιμετωπιστούν. Γενικά υπάρχουν θέματα που αξίζουν προσοχής και αντιμετώπισης».
Την κυβερνητική αδιαφορία αλλά και κοροϊδία (αφού υπήρξαν υποσχέσεις που ως τώρα δεν υλοποιήθηκαν) σε σημαντικά θέματα που απασχολούν τους καλαθοσφαιριστές, αναδεικνύει (και) στη Βουλή το ΚΚΕ. Οι βουλευτές του Κόμματος, Γιάννης Γκιόκας, Γιάννης Ζιώγας, Λιάνα Κανέλλη, Νίκος Παπακωνσταντίνου, Γιάννης Πρωτούλης, απηύθυναν Ερώτηση - με θέμα «εργασιακά και ασφαλιστικά προβλήματα των Αμειβομένων Καλαθοσφαιριστών» - στον αρμόδιο υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού, Π. Γερουλάνο.
Στο κείμενο αναφέρεται: «Σύμφωνα με τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Αμειβομένων Καλαθοσφαιριστών (ΠΣΑΚ), μετά το πέρας της απεργίας των καλαθοσφαιριστών, ο γ.γ. Αθλητισμού, σε συνάντηση με το Σύνδεσμο, είχε δεσμευτεί για επίλυση ουσιαστικών θεμάτων που αφορούσαν ζωτικά προβλήματα των εργαζομένων στις ομάδες επιχειρήσεις. Τα προβλήματα αυτά αφορούσαν ασφαλιστικά και εργασιακά ζητήματα ιδιαίτερα για την Α2 κατηγορία. Μέχρι στιγμής δεν έχει προχωρήσει τίποτα. Ούτε καν στο τελευταίο νομοσχέδιο δεν συζητήθηκε θέμα που αφορά τον χώρο της καλαθοσφαίρισης.
ΕΡΩΤΑΤΑΙ ο κ. υπουργός εάν θα ικανοποιήσει τα αιτήματα που αφορούν εργασιακά και ασφαλιστικά κυρίως ζητήματα των αθλητών».
Eτοιμη για την πρόκριση στη δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ζάγκρεμπ είναι η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήρθε ισόπαλο 7-7 με τη Ρωσία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου. Πλέον, οι αθλήτριες του Γιώργου Μορφέση θα περιμένουν να δουν αν θα περάσουν ως πρώτες ή δεύτερες στο γκρουπ στο ματς με την Κροατία το ερχόμενο Σάββατο.
Κρίσιμο αγώνα για το θέμα της πρόκρισης στην αντίστοιχη διοργάνωση των ανδρών δίνει σήμερα με τη Γερμανία και η εθνική ανδρών που σε περίπτωση νίκης σφραγίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Με στόχο τη νίκη, για βαθμολογικούς αλλά και ψυχολογικούς λόγους, η Εθνική υποδέχεται στο «Γ. Καραϊσκάκης» απόψε (21.45, MEGA) τη Γεωργία. Η αναμέτρηση αποτελεί, για τις δυο ομάδες, την αυλαία του 6ου προκριματικού ομίλου για το EURO 2012.
Οι «γαλανόλευκοι» θεωρούν μονόδρομο την κατάκτηση των τριών πόντων. Γιατί εκτός από την ουσία θα τους προσφέρει και ψυχολογική ανάταση ενόψει του δύσκολου αγώνα στην Κροατία την Τρίτη. Ο Σάντος δηλώνει σεβασμό στην αντίπαλο αλλά πιστεύει πως είναι στις δυνατότητες των παιχτών του η υλοποίηση του ποθητού.
Από την πλευρά του, ο εκλέκτορας των φιλοξενουμένων, Τιμούρ Κετσπάγια, αρνήθηκε να δώσει συνέντευξη Τύπου και δημοσιοποίησε τις απόψεις του με δηλώσεις κατά την άφιξη της αποστολής. Οπως είπε, «είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξέρουμε ότι η Ελλάδα είναι το φαβορί και εμείς το αουτσάιντερ του αγώνα. Ηρθαμε για να πάρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα...».
Σχόλια και αντιδράσεις προκάλεσε χτες ο τρόπος παιχνιδιού των Ελλήνων παικτών στον αγώνα με τη Ρωσία. Ο τεχνικός των Ρώσων Ντέιβιτν Μπλατ στη συνέντευξη Τύπου μίλησε με βαρύς χαρακτηρισμούς για την ελληνική ομάδα εννοώντας προφανώς ότι ήθελε να ηττηθεί, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Ντρέπομαι για την εμφάνιση της Ελλάδας σήμερα» για να του απαντήσει ο Γιόνας Καζλάουσκας ότι «λέει βλακείες». Επεισόδιο υπήρξε και μεταξύ του Γιάννη Μπουρούση και του τεχνικού της Τουρκίας Μπόγνταν Τάνιεβιτς με αφορμή σχετικό σχόλιο του τελευταίου μετά τη λήξη του αγώνα.