Αλέκα Παπαρήγα: Να αναδειχτεί η υπεροχή της ιδεολογίας του επιστημονικού σοσιαλισμού
ΑΒΑΝΑ (ανταπόκριση).-
Συνεχίζονται οι εργασίες του Συμποσίου, που διοργάνωσε το ΚΚ Κούβας, με θέμα "Η επικαιρότητα του σοσιαλισμού".
Στο Συμπόσιο, όπως είναι γνωστό, παίρνει μέρος αντιπροσωπεία της ΚΕ του ΚΚΕ, αποτελούμενη από την ΓΓ της ΚΕ Αλέκα Παπαρήγα και τον Μπάμπη Αγγουράκη,βουλευτή και μέλος της ΚΕ.
Την πρώτη μέρα των εργασιών του Συμποσίου, στο οποίο συμμετέχουν περισσότερες από 140 διεθνείς αντιπροσωπείες - και πριν αυτό χωριστεί σε 3 επιτροπές - μίλησε ο σ. Μπαλαγέρ,μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚ Κούβας, υπεύθυνος για την Ιδεολογική Δουλιά του κόμματος και των Διεθνών Σχέσεων.
Στην ομιλία του εξέφρασε την αντίθεση στις αστικές θεωρίες που υποστηρίζουν ότι ο ιμπεριαλισμός, ως παγκόσμιο σύστημα, θα φέρει την παγκόσμια αρμονία και ότι θα καταργήσει ή θα αμβλύνει τις παγκόσμιες ανισότητες και την ταξική πάλη.
Υπογράμμισε την κρίση που χαρακτηρίζει τον καπιταλισμό και την αναγκαιότητα να αντικατασταθεί αυτός από το σοσιαλιστικό σύστημα.
Αναφερόμενος στα ζητήματα των συμμαχιών, ο σ. Μπαλαγέρ σημείωσε ότι η πολιτική συμμαχιών κατά του νεοφιλελευθερισμού δεν πρέπει να αποσπάται από την πάλη για το σοσιαλισμό.
Τέλος, εξέφρασε την αισιοδοξία του για την πορεία της κουβανικής επανάστασης και υπογράμμισε ότι στην Κούβα θα αποδειχθεί η υπεροχή της σοσιαλιστικής ιδιοκτησίας και των σοσιαλιστικών επιχειρήσεων.
Για την ανάγκη "να χρησιμοποιούνται διαφορετικά κριτήρια στην αντιμετώπιση της σοσιαλιστικής κοινωνίας, από τα κριτήρια που χρησιμοποιούνται για να αξιολογηθεί η καπιταλιστική",μίλησε η Αλέκα Παπαρήγα, στην παρέμβαση που έκανε στην πρώτη επιτροπή του Συμποσίου. Θέμα της συζήτησης στην παραπάνω επιτροπή ήταν "Ο σοσιαλισμός και η σύγχρονη πραγματικότητα". Ακόμα η Αλέκα Παπαρήγα υπογράμμισε "το μεταβατικό χαρακτήρα της σοσιαλιστικής κοινωνίας, που εκ των πραγμάτων είναι κοινωνία σχετικά ατελής σε σχέση με την κομμουνιστική, η οποία αποτελεί και τον τελικό στόχο των σοσιαλιστικών επαναστάσεων".
Η Αλέκα Παπαρήγα αναφέρθηκε επίσης στην ανάπτυξη και διάδοση των μικροαστικών απόψεων στις συνθήκες της μετάβασης από τον καπιταλισμό στο σοσιαλισμό, ιδιαίτερα εκεί που υπάρχει ανάγκη χρησιμοποίησης ξένου κεφαλαίου. Τέλος, υπογράμμισε την ανάγκη να γίνει επιστημονική διερεύνηση των αιτίων της ανατροπής του σοσιαλιστικού συστήματος στην Ευρώπη, χωρίς πνεύμα υποχώρησης στην ιδεολογική πίεση του ιμπεριαλισμού, αλλά και χωρίς πνεύμα συναισθηματισμού ή χρησιμοποίησης πρόχειρων κριτηρίων.
(Ολόκληρη η παρέμβαση της Αλέκας Παπαρήγα θα δημοσιευτεί στο "Ριζοσπάστη" της Κυριακής).
Για τον ιμπεριαλισμό, που ήταν το θέμα της τρίτης επιτροπής του Συμποσίου (υπήρχε και δεύτερη, με θέμα το μαρξισμό - λενινισμό), μίλησε ο Μπάμπης Αγγουράκης. Υπογράμμισε το ρόλο του αστικού κράτους σε εθνικό επίπεδο στο σύστημα του ιμπεριαλισμού και την ανάγκη του τελευταίου - στα πλαίσια της διεθνοποίησης - όχι μόνο να διατηρεί, αλλά και να ενισχύει τον ιδεολογικό, κατασταλτικό και γενικότερο ρόλο του αστικού κράτους. Αναφέρθηκε στο αβάσιμο εκείνων των θεωριών, που κάνουν λόγο για τάση διάλυσης του εθνικού κράτους.
Χτες, Τετάρτη, η αντιπροσωπεία του ΚΚΕ συναντήθηκε με τον σ. Μπαλαγέρ, ενώ παρευρέθηκε σε καλλιτεχνική εκδήλωση του Κουβανικού Ινστιτούτου Φιλίας των Λαών.
Η συζήτηση στη συνάντηση περιστράφηκε στην ανάγκη διαμόρφωσης ενός ισχυρού διεθνούς αντιιμπεριαλιστικού μετώπου, στη σημασία να προβληθεί η επικαιρότητα και η αναγκαιότητα του σοσιαλισμού και να ενταθεί η ιδεολογική και πολιτική δραστηριότητα των Κομμουνιστικών Κομμάτων, ενώ υπογραμμίστηκε η υπεροχή της ιδεολογίας του επιστημονικού σοσιαλισμού έναντι της αστικής ιδεολογίας.
Τέλος ο σ. Μπαλαγέρ ενημέρωσε την αντιπροσωπεία του ΚΚΕ για τις αποφάσεις του πρόσφατου 5ου Συνεδρίου του ΚΚ Κούβας.
Επίκαιρη Ερώτηση του βουλευτή του ΚΚΕ Απ. Τασούλα προς τον υπουργό Υγείας
Την πολιτική της κυβέρνησης στο χώρο του φαρμάκου που έχει ως αποτέλεσμα τον περιορισμό του κέρδους των φαρμακοποιών και αφήνει άθικτα τα κέρδη των πολυεθνικών του φαρμάκου και των μεγαλοεισαγωγέων, κατήγγειλε χτες στη Βουλή με Επίκαιρη Ερώτηση προς τον υπουργό Υγείας ο βουλευτής του ΚΚΕ Απ. Τασούλας.Στην Ερώτηση μάλιστα τόνιζε ότι η κυβερνητική πολιτική έχει ως αποτέλεσμα τον αφανισμό χιλιάδων φαρμακείων της χώρας.
Απαντώντας στην Ερώτηση ο υφυπουργός Υγείας Μ. Σκουλάκης ισχυρίστηκε ότι το υπουργείο προχώρησε σε έναν δίκαιο τρόπο επανακοστολόγησης των φαρμάκων, με αποτέλεσμα να αντιδρούν οι φαρμακοβιομήχανοι και ισχυρίστηκε ότι δε μειώθηκε το ποσοστό κέρδους των φαρμακοποιών. Παρακάτω όμως ομολόγησε ότι με αυτά τα μέτρα η φαρμακευτική δαπάνη μειώθηκε κατά 80 δισ. "που είχε κάποιες επιπτώσεις, κάποια μείωση του εισοδήματός τους". Οσον αφορά τις απειλές του κατά των φαρμακοποιών, ότι με την επικείμενη απεργία τους είναι σαν να καταθέτουν τις άδειές τους, είπε ότι ουδέποτε απείλησε τους φαρμακοποιούς.
Ο Απ. Τασούλας τόνισε ότι παρά τα όσα ισχυρίζεται ο υπουργός, τελικά το μερίδιο των φαρμακοποιών μειώθηκε, ενώ οι οι βιομήχανοι, οι εισαγωγείς και οι πολυεθνικές κερδίζουν παραπάνω από ό,τι έπαιρναν μέχρι τώρα. Υπογράμμισε μάλιστα ότι η κυβέρνηση στερεί 40 εκατομμύρια δρχ. και τα έξι χιλιάδες φαρμακεία αυτό θα το αντέξουν, αλλά τα τριάμισι χιλιάδες δε θα το αντέξουν με αποτέλεσμα να κλείσουν.
Στα πλαίσια των διεθνών επαφών της ΚΝΕ, βρίσκεται αυτές τις μέρες στην Αθήνα ο ΓΓ της Κομμουνιστικής Νεολαίας Ισπανίας, Χουάν Ρουίζ Σαλίνας, ο οποίος επισκέπτεται τη Χαλκίδα το Σάββατο 25 Οκτώβρη, όπου θα πραγματοποιηθεί συνάντηση με το Νομαρχιακό Συμβούλιο Εύβοιας της ΚΝΕ και με τη Νομαρχιακή Επιτροπή του ΚΚΕ.
Με αφορμή την επίσκεψη αυτή, το ΝΣ Εύβοιας της ΚΝΕ διοργανώνει Συνέντευξη Τύπου και εκδήλωση - συζήτηση την ίδια μέρα στις 6.30 μμ στα γραφεία της ΚΝΕ (Αρεθούσης 6).