«Ολοι έχουμε κάποιον στη σκέψη μας, όλοι μπορούμε κάτι να κάνουμε». Με αυτό το μήνυμα το Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων (ΚΕΘΕΑ) ξεκινάει μια σειρά εκδηλώσεων και πολιτιστικού περιεχομένου, όλη την εβδομάδα, οι οποίες θα κορυφωθούν την Παγκόσμια Ημέρα Κατά των Ναρκωτικών, το Σάββατο 26 Ιούνη.
«Τα πουλιά» με τις «Πρώτες ύλες» |
Με τον ευριπίδειο «Ορέστη» (24-27/6) από τη θεατρική ομάδα «International Theater Company Project», τελειώνουν οι παραστάσεις των νέων πειραματικών ομάδων που φιλοξένησε και φέτος τον Ιούνη η Πειραματική Σκηνή του Εθνικού Θεάτρου. Η μετάφραση είναι των Π. Δανιήλ, Μ. Φακίνου, Ε. Τζιρτζιλάκη. Η σκηνοθεσία της Ε. Τζιρτζιλάκη, τα σκηνικά - κοστούμια της Μ. Σταμπούλου. Η μουσική των Λ. Τσακλαγκάνου - Κ. Κωνσταντόπουλου.
Το έργο της Τζοάννας Λόρενς «Τα πουλιά», παρουσιάζει ο θίασος «Πρώτες ύλες», στο ομώνυμο στούντιο (πρώην «Αντιθέατρο», Μοσχονησίων 36, πλ. Αμερικής, 210.8661.168). Πρόκειται για άπαιχτο στην Ελλάδα έργο, το οποίο βασίζεται στη χαμένη τραγωδία του Σοφοκλή «Τηρέας» και μιλά για δύο αδελφές που χωρίζονται, καθώς η μία παντρεύεται τον άνδρα που ποθεί η άλλη. Μία ποιητική αλληγορία για τον έρωτα και τη βία, σε μετάφραση Χρ. Μπάμπου Παγκουρέλη, σκηνοθεσία Χρ. Λύγκα, κοστούμια Γ. Μετζικώφ, σκηνικά Μ. Κονόμη και μουσική «Γύρω - γύρω». Παίζουν οι: Φ. Γέμτου, Ε. Μουτάφη, Α. Κουτσουρέλης κ.ά.
Στον «Ασυλλόγιστο» ο Μολιέρος υμνεί τον έρωτα με εξαιρετικό τρόπο. Πρόκειται για ένα παιχνίδι αγάπης, εξουσίας και αποκαλύψεων, που γεννιέται από τον παράφορο έρωτα του νεαρού Λέλου για την Λεϊλά, η οποία έχει αγοραστεί από τον Τρούφα. Αντίζηλος του Λέλου είναι ο νεαρός Λαλάκης, εξίσου καλής καταγωγής, στον οποίο ο πατέρας του προξενεύει την Πόλυ, την κόρη του πλούσιου Σερσεμιάν. Ο Μασκαρίλο, ο πιστός υπηρέτης του Λέλου, ξεμπερδεύει το ερωτικό «κουβάρι», στήνοντας με το σατανικό μυαλό του παγίδες, τις οποίες καταστρέφει ο ανίδεος Λέλος.
Παίζουν: Βασίλης Τσιβιλίκας, Θάνος Καληώρας, Βασίλης Κολοβός, Γιώργος Ματαράγκας, Μπάμπης Κλαλιώτης, Θεώνη Σκαλέρη, Μάκης Αρβανιτάκης, Γιάννης Κατσάμπας, Γιάννης Ματαράγκας, Μαρία Κάππα κ.ά.
Στο Δημοτικό Σχολείο Γερακαρούς, σήμερα (9.30μμ) το ΚΘΒΕ θα παρουσιάσει την πολύ επιτυχημένη παράσταση «Goλfω!», μια ανατρεπτικά σατιρική εκδοχή του βουκολικού δράματος του Περεσιάδη «Γκόλφω», σε σκηνοθεσία Σίμου Κακάλα, σκηνικά - κοστούμια Γιάννη Κατρανίτσα, μουσική Γιώργου Μπαντούκ - Αποστολάκη, βίντεο Χρήστου Καλού. Παίζουν: Σύρμω Κεκέ, Απόστολος Μπαχαρίδης, Θεόδωρος Οικονομίδης, Εύα Μαυρίδου, Μαρία Καραμήτρη, Γιάννης Τσιακμάκης.
Η συναυλία της Παρασκευής εστιάζεται στη δημιουργική συνάντηση του συνθέτη με τους ποιητές. Τραγούδια του Μ. Θεοδωράκη ερμηνεύουν: Νένα Βενετσάνου, Βασίλης Γισδάκης, Καίτη Κουλλιά, Γεράσιμος Ανδρεάτος, Μελίνα Κανά και Γιάννης Χαρούλης. Το Σάββατο η ορχήστρα «Μίκης Θεοδωράκης» θα παρουσιάσει ανθολογία μουσικών θεμάτων και τραγουδιών του συνθέτη από ταινίες και θεατρικές παραστάσεις. Τα τραγούδια ερμηνεύει ο Παντελής Θεοχαρίδης, ενώ οι ηθοποιοί Πέτρος Φιλιππίδης, Νατάσα Μανίσαλη και Γιάννης Σαμσιάρης σχολιάζουν έμμετρα - σε κείμενα Κάκιας Ιγερινού - αυτό το οδοιπορικό και τραγουδούν χαρακτηριστικά αποσπάσματα από θεατρικές και κινηματογραφικές επιτυχίες της δεκαετίας του '60 και της μεταπολίτευσης.
Παράλληλα, στην οθόνη θα προβάλλονται σκηνές ταινιών και φωτογραφικό υλικό των παραστάσεων αλλά και σκίτσα του Μποστ, τα οποία σχολιάζουν το κλίμα της εποχής. Η καλλιτεχνική επιμέλεια, η επιμέλεια και σκηνοθεσία του οπτικού υλικού είναι της Μαργαρίτας Θεοδωράκη. Εξάλλου, ο Δήμος Καισαριανής τιμώντας τη συμβολή του Μ. Θεοδωράκη στον πολιτισμό και τον αγώνα θα τον ανακηρύξει επίτιμο δημότη. Γενική είσοδος: 5 ευρώ.
Τα κεραμεικά των εργαστηρίων του Τσανάκ Καλέ έμειναν για πολλά χρόνια στο περιθώριο της έρευνας, θαμμένα στη σκιά των περίφημων αγγείων από τα εργαστήρια του Ιζνίκ και της Κιουτάχειας. Η ύπαρξη, ωστόσο, τσανακαλιώτικων αγγείων σε συλλογές μουσείων και ιδιωτών οδήγησε τα τελευταία χρόνια στη μελέτη και προβολή τους. Πρώτη ουσιαστική μελέτη ήταν η μονογραφία της Gonul Oney (19710, ενώ το βιβλίο της Κατερίνας Κορρέ - Ζωγράφου «Τα κεραμεικά του Τσανάκ Καλέ, 1670-1922» συμβάλλει στην ευρύτερη μελέτη του θέματος. Οι μελέτες όσων ασχολήθηκαν με το θέμα, βασίστηκαν στην αξιοποίηση των περιηγητικών κειμένων και στην, πενιχρή μέχρι σήμερα, αρχαιολογική - ανασκαφική μαρτυρία.
«Αναψυκτήριο το Γκάζι» από αύριο και έως τις 8/7, καθώς στην Τεχνόπολη (Πειραιώς 100) θα ζωντανέψει η ατμόσφαιρα των παλιών αναψυκτηρίων. Ο Λουκιανός Κηλαηδόνης και η συντροφιά του θα παρουσιάζουν ένα κεφάτο πρόγραμμα με μουσική, θεατρικά σκετς, χορό, ακροβατικά και ταχυδακτυλουργικά. Μαζί του οι Δημήτρης Πιατάς, Κωνσταντίνος Τζούμας, Μελίνα Τανάγρη, Αννέτα Κορτσαρίδου και οι μουσικοί της ορχήστρας.
Τα κείμενα έγραψε ο Γιάννης Καλαμίτσης, τα σκηνικά - κοστούμια επιμελήθηκε ο Κώστας Βελινόπουλος, τις χορογραφίες η Σοφία Σπυράτου, ενώ τα φωνητικά θα κάνουν οι «Τσίου-τσίου sisters». Πρόγραμμα καθημερινά (9.30μ.μ.), με γενική είσοδο 5 ευρώ. Πληροφορίες στο τηλ. 210.3474.645.
Η σχολή υποκριτικής τέχνης Ζηρίδη παρουσιάζει, αύριο (9.30 μ.μ.), την αισχυλική τριλογία «Ορέστεια», στο αμφιθέατρο της «Νέας Γενιάς Ζηρίδη» (Σπάτα). Τα έσοδα θα διατεθούν για το «Σπίτι του ηθοποιού». Τα εισιτήρια (20 ευρώ) θα διατίθενται από τη «Νέα Γενιά Ζηρίδη» και «Το σπίτι του ηθοποιού». Την ίδια μέρα, θα γίνει και η ονοματοδοσία του αμφιθεάτρου σε «Αντιγόνη Βαλάκου», τιμώντας την πολύχρονη προσφορά της ηθοποιού στο θέατρο. Ομιλητές θα είναι η πρόεδρος του «Σπιτιού του ηθοποιού», Αννα Φόνσου και ο Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης.
Τριήμερο αφιέρωμα στον Φεντερίκο Φελίνι οργανώνει η ιστοσελίδα για τον κινηματογράφο «Movieworld» στον κινηματογράφο «Αμόρε» (Πριγκιπονήσων 10, Γκύζη), από 25-27/6. Το εισιτήριο θα είναι 4 ευρώ για κάθε ημέρα και οι προβολές ξεκινούν στις 9 μμ. Το πρόγραμμα έχει ως εξής: 25/6: «Στη σκιά του υποκόσμου» - «Η Ιουλιέτα των πνευμάτων». 26/6: «Οι βιτελόνι» - «8 1/2». 27/6: «Γλυκιά ζωή».
Διαγωνισμός έντεχνου χορού πραγματοποιείται, για τέταρτη χρονιά, στο θέατρο «Βεάκειο» (Καστέλλα). Στο διαγωνισμό, που γίνεται στις 25, 26, 27/6 (7.30μ.μ.), υπό τη διεύθυνση της χορεύτριας-χορογράφου Κατερίνας Παυλάκου, συμμετέχουν επαγγελματίες και ερασιτέχνες χορευτές από την Ελλάδα και το εξωτερικό, οι οποίοι θα διαγωνιστούν στο κλασικό μπαλέτο, το σύγχρονο χορό, καρακτέρ, τζαζ και έθνικ. Είσοδος ελεύθερη.