Τρίτη 4 Ιούνη 2024
Σελ. /32
BASKET LEAGUE
Και τώρα... ξανά οι δυο τους

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός προκρίθηκαν σε μία ακόμα σειρά τελικών της Basket League

INTIME SPORTS

Τον τίτλο του πρωταθλητή της Basket League ετοιμάζονται να διεκδικήσουν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, που έδωσαν ένα ακόμα ραντεβού φέτος, τη φορά αυτή στους τελικούς του πρωταθλήματος, μετά την εξασφάλιση της πρόκρισης από τα ημιτελικά. Ο «αιώνιοι» έκαναν το 2-0 στις νίκες επί των αντιπάλων τους, περνώντας νικηφόρα ο Παναθηναϊκός από το Αλεξάνδρειο, επικρατώντας του Αρη, και ο Ολυμπιακός από το «Γ. Παπανδρέου» λυγίζοντας το Περιστέρι. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή θα είναι η 19η φορά τα τελευταία 24 χρόνια που Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν στους τελικούς της πρώτης κατηγορίας.

Θυμίζουμε ότι ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες και το πλεονέκτημα έδρας ανήκει στον 1ο της κανονικής περιόδου Παναθηναϊκό. Σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανακοίνωσε ο ΕΣΑΚΕ η σειρά των τελικών ξεκινά αύριο Τετάρτη στο ΟΑΚΑ, ακολουθεί το δεύτερο ματς στο ΣΕΦ την Παρασκευή 7/6 και η πρώτη φάση των τελικών ολοκληρώνεται πάλι στο ΟΑΚΑ, με τη διεξαγωγή του τρίτου αγώνα τη Δευτέρα 10/6. Αν χρειαστούν τέταρτος και πέμπτος αγώνας, θα γίνουν στο ΣΕΦ στις 12/6 και στο ΟΑΚΑ στις 14/6 αντίστοιχα.

Παράλληλα οι δύο ηττημένοι των ημιτελικών, Περιστέρι και Αρης, θα αγωνιστούν σε μονό αγώνα στην έδρα του πρώτου (επίσης λόγω καλύτερης θέσης στην κανονική περίοδο), με έπαθλο την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Οσον αφορά τα δεύτερα ματς των ημιτελικών σε Θεσσαλονίκη και Περιστέρι, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός κατάφεραν να αξιοποιήσουν την «προίκα» από τις νίκες τους στα πρώτα ματς και να καθαρίσουν την πρόκριση, αποφεύγοντας να μπλέξουν σε περιπέτειες.

Στο Αλεξάνδρειο, σε έναν αγώνα με αρκετή ένταση και από τον οποίο δεν έλειψαν ακόμα και ενστάσεις, ο Παναθηναϊκός νίκησε 80-65 τον Αρη και έκλεισε θέση στους τελικούς. Το ματς είχε πολλά φάουλ, νεύρα και τεχνικές ποινές, με τους φιλοξενούμενους να αξιοποιούν στην επανάληψη το πλεονέκτημα των περισσότερων λύσεων και να φτάνουν στη νίκη απέναντι στους γηπεδούχους, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Χάρελ και Σανόγκο. Κορυφαίοι μεταξύ των νικητών ήταν οι Γκραντ (13 πόντοι) και Λεσόρ (15 π.), ενώ από τον Αρη ξεχώρισε ο Γκάλινατ (13 π.).

Στο Περιστέρι, σε ένα ματς επίσης με αρκετή ένταση, τόσο κατά τη διάρκειά του όσο και μετά τη λήξη, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη επί της γηπεδούχου ομάδας με σκορ 84-71. Οι «ερυθρόλευκοι», που πρωταγωνιστές τους ήταν οι Μιλουτίνοφ (18 π.) και Πίτερς (20 π.), με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο κυριάρχησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια (13-35 στο 10', 60-72 στο 30'), ξεκινώντας δυναμικά και αποκτώντας διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο μέρος. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με ένα επιμέρους 31-14 προσπάθησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα, ωστόσο δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Οι Ράγκλαντ (21 π.) και Τόμπσον (12 π.) ήταν οι καλύτεροι παίκτες του Περιστερίου.

ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΤΡΙΑΘΛΟ (POWERLIFTING)
Πανελλήνια πρωτιά για τον Γ. Ευθυμιάδη

Συγχαρητήρια από την ΚΝΕ για την επιτυχία του αθλητή

Ο Γ. Ευθυμιάδης κατά την απονομή του μεταλλίου για την πρωτιά του στο Πανελλήνιο Κύπελλο
Την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Κύπελλο Δυναμικού Τριάθλου (powerlifting) κατέκτησε ο Γιάννης Ευθυμιάδης. To δυναμικό τρίαθλο είναι ένα άθλημα δύναμης, όπου οι αθλητές έχουν τρεις προσπάθειες για να σηκώσουν το μέγιστο δυνατό βάρος σε καθεμία από τρεις ασκήσεις, το squat (κάθισμα με μπάρα), την πίεση πάγκου και το deadlift (άρση). Οι αθλητές ή αθλήτριες που πετυχαίνουν το μέγιστο άθροισμα και στις τρεις άρσεις ανακηρύσσονται νικητές.

Ας σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια της απονομής του μεταλλίου ο Γιάννης Ευθυμιάδης, βρισκόμενος στην πρώτη θέση του βάθρου, ήταν τυλιγμένος με τη σημαία της Παλαιστίνης, εκφράζοντας την καταδίκη του για το έγκλημα που συντελείται στη Γάζα από το κράτος - δολοφόνο Ισραήλ.

Συγχαρητήρια από την ΚΝΕ

Το Κεντρικό Συμβούλιο της ΚΝΕ εκφράζει «θερμά συγχαρητήρια στον αθλητή και σύντροφό μας, Γιάννη Ευθυμιάδη», ενώ του εύχεται «υγεία, πολλές επιτυχίες και καλή δύναμη!».

Επίσης, συγχαρητήρια εξέφρασε το Τομεακό Συμβούλιο Πιερίας της ΚΝΕ, σημειώνοντας: «Είμαστε αισιόδοξοι καθώς η πρωτοβουλία να βραβευτεί με τη σημαία του ηρωικού λαού της Παλαιστίνης βρήκε θετική ανταπόκριση και περήφανοι, διότι με κάθε ευκαιρία τα μέλη της ΚΝΕ σημειώνουν επιτυχίες και παράλληλα δείχνουν ποια είναι η σωστή πλευρά της Ιστορίας, με τους λαούς και τον αγώνα τους!».

ΣΤΙΒΟΣ
Συνεχίζει στα ψηλά ο Καραλής

Την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα, ενόψει και των σημαντικών αγωνιστικών υποχρεώσεων που ακολουθούν, επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ του στίβου. Ο νεαρός άλτης, συμμετέχοντας στο διεθνές μίτινγκ στην πόλη Μπιαλιστόκ της Πολωνίας, λίγο πριν τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου της Ρώμης, κατάφερε να ισοφαρίσει το φετινό του ρεκόρ με άλμα στα 5,72 μ. Μάλιστα αυτή ήταν η τρίτη φορά φέτος που ο Ελληνας πρωταθλητής πετυχαίνει άλμα πάνω από 5,70 μ., ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στον αγώνα της Πολωνίας είχε να συναγωνιστεί μερικούς από τους κορυφαίους Ευρωπαίους αθλητές, που θα βρεθούν αντίπαλοί του και στη Ρώμη σε λίγες μέρες.

Ο Καραλής ξεκίνησε τον αγώνα με άλμα στα 5,42 μ., συνέχισε με 5,62 μ., που τα πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια, πέρασε τα 5,72 μ. με την πρώτη και στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 5,82 μ. Με την επίδοση αυτή πήρε τη 2η θέση στον αγώνα, πίσω από τον Πολωνό Πιοτρ Λίσεκ που αναδείχθηκε 1ος.

ΤΕΝΙΣ - ΡΟΛΑΝ ΓΚΑΡΟΣ
Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Παρότι χρειάστηκε να αντεπεξέλθει σε πίεση μεγαλύτερη του αναμενόμενου από τον αξιόμαχο αντίπαλό του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του τουρνουά τένις του Ρολάν Γκαρός, κατηγορίας Grand Slam, επικρατώντας του Ιταλού Αρνάλντι με 3-1 σετ (3-6, 7-6, 6-2, 6-2) για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης. Στην οκτάδα ο Ελληνας τενίστας αντιμετωπίζει απόψε το βράδυ τον Ισπανό Κάρλος Αλκαράθ, ο οποίος επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Καναδού Αλιασίμ.

Στον αγώνα για τον 3ο γύρο ο Αρνάλντι αιφνιδίασε τον Τσιτσιπά, κατακτώντας το πρώτο σετ και βάζοντάς του αρκετά δύσκολα μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ. Το εν λόγω σετ αποδείχθηκε κομβικό για τη συνέχεια, με τον Τσιτσιπά να βγάζει αντίδραση και τελικά να το κατακτά με 7-6, έπειτα από συναρπαστική μάχη μεταξύ των δύο αντιπάλων. Ανεβαίνοντας και ψυχολογικά και βελτιώνοντας αρκετά την απόδοσή του, ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε στα δύο επόμενα σετ και έφτασε στη νίκη.

CHAMPIONS LEAGUE
Και ... κλασικά Ρεάλ Μαδρίτης

Κατέκτησε το 15ο τρόπαιο στην Ιστορία της, επικρατώντας της Ντόρτμουντ στον τελικό

Τη διαχρονική κυριαρχία της στο Champions League - από εποχές του πάλαι ποτέ Κυπέλλου Πρωταθλητριών μέχρι σήμερα - επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά η Ρεάλ Μαδρίτης, που στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για τη σεζόν 2023 - 2024. Στον τελικό στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου επικράτησε με 2-0 της Ντόρτμουντ, φτάνοντας στο 15ο τρόπαιό της και φυσικά παραμένοντας μακράν πρώτη στη λίστα με τους πολυνίκες του θεσμού.

Παράλληλα η ομάδα της Μαδρίτης συνέχισε την εντυπωσιακή της παράδοση στους τελικούς, καθώς από το 1956, πρώτη χρονιά του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, έχει χάσει μόλις 3, με τελευταίο χαμένο τελικό το μακρινό 1981 από τη Λίβερπουλ. Επίσης μετράει πλέον 9 κερδισμένους τελικούς στη σειρά, σερί που ξεκίνησε το 1998 με νίκη επί της Γιουβέντους.

Η κατάκτηση του τροπαίου αποτελεί ακόμα μεγάλη επιτυχία για τον τεχνικό της Ρεάλ και εκ των κορυφαίων στην Ιστορία του αθλήματος, Ιταλό Κάρλο Αντσελότι, ο οποίος έφτασε στις 5 κατακτήσεις Champions League, 3 με τη Ρεάλ και 2 με τη Μίλαν.

Στον φετινό τελικό οι «μερένγκες» τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο μέρος από την αξιόμαχη ομάδα της Βεστφαλίας, που ήταν σαφώς ανώτερη και πιο απειλητική, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Βρήκαν όμως τις λύσεις στο δεύτερο μέρος, με τα γκολ των Καρβαχάλ (74') και Βινίσιους (83').