Η μαρμάρινη δαιδαλική Κόρη (2.40μ ύψος, 750 κιλά βάρος) που ζητά μια... θέση στο Μουσείο Θήρας |
Το ΚΑΣ ενέκρινε τη σχετική μελέτη ανάδειξης του αρχαιολογικού χώρου, η οποία περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, αλλαγές στην πρόσβαση, στο φυλάκιο (θα μετατραπεί σε εκδοτήριο) και στις διαδρομές, έτσι ώστε ο επισκέπτης να έχει πρόσβαση σε κεντρικά κτίρια της αρχαίας πόλης και στο θέατρο της εποχής των Πτολεμαίων.
Τα ευρήματα του χώρου θα καθαριστούν και θα συντηρηθούν, τα μνημεία θα στερεωθούν (δε θα γίνουν αναστηλώσεις), ενώ τα πιο ευαίσθητα κομμάτια θα πάνε στο μουσείο.
Αθλια είναι και η κατάσταση του Αρχαιολογικού Μουσείου Θήρας, το οποίο, εκτός από το ότι δεν επαρκεί για την έκθεση των ευρημάτων, καταρρέει κιόλας! Χαρακτηριστικό είναι πως οι εκθέσεις γίνονται στο υπόγειο, δίπλα στις αποθήκες, ενώ το κτίριο απειλεί η υγρασία. Ενα από τα σημαντικότερα ευρήματα που σήμερα βρίσκεται στις αποθήκες γιατί δε χωράει (!) να εκτεθεί είναι και η μαρμάρινη κόρη του 640 π.Χ., ύψους 2,40 μ. και βάρους 750 κιλά. Οι προτάσεις της Εφορείας αντιμετωπίστηκαν με σκεπτικισμό από το ΚΑΣ, το οποίο εκτίμησε πως δεν έχει όλα τα στοιχεία για να γνωμοδοτήσει, γι' αυτό θα επανέλθει... προσεχώς.
Δεκατρείς συναυλίες στην Αθήνα θα πραγματοποιήσει το χειμώνα η Ενωση Ελλήνων Μουσουργών (ΕΕΜ), η οποία έχει στους κόλπους της το δυναμικό των Ελλήνων συνθετών της λόγιας μουσικής δημιουργίας. Προσπάθεια της ΕΕΜ, η ενημέρωση του κοινού για τα τεκταινόμενα στο διεθνή χώρο της σύγχρονης μουσικής και η προβολή των Ελλήνων συνθετών εντός και εκτός Ελλάδας. Με τα πενιχρά οικονομικά μέσα της και σε συνεργασία με το Ινστιτούτο «Γκαίτε», την Ελληνοαμερικανική Ενωση και το Ωδείο «Φ. Νάκας», η Ενωση διοργανώνει σειρά συναυλιών με συμμετοχή του Ελληνικού Συγκροτήματος Σύγχρονης Μουσικής και του Συνόλου Νέας Μουσικής του Δήμου Αθηναίων, ώστε ν' ακουστεί ο «λόγος» περισσότερων από πενήντα Ελλήνων συνθετών, πρωτοεμφανιζόμενων και καταξιωμένων.
Μεταξύ άλλων, θα γίνουν συναυλίες - αφιερώματα στον Σένμπεργκ (12/11), με αφορμή τα 50 χρόνια από το θάνατό του, στον Ιάνη Ξενάκη (4/2/2002), η βραδιά «Διαγωνισμός Γ. Α. Παπαϊωάννου» (14/12), η συναυλία «Μουσική και Πολιτική» (19/3/2002) κ.ά.
Οπως αναφέρει ο πρόεδρος της Ενωσης, Θόδωρος Αντωνίου, «η δραστηριότητά της εκφράστηκε και συνεχίζει να εκφράζεται με την οργάνωση συναυλιών, την ανάθεση έργων, την έκδοση CD, την πραγματοποίηση συνεδρίων κλπ. Με ιδιαίτερη φροντίδα περιβάλλει το έργο νέων πρωτοεμφανιζόμενων Ελλήνων συνθετών, παρουσιάζοντας έργα τους, αλλά και δίνοντάς τους κίνητρα με παραγγελίες για σύνθεση έργων. Στα σχέδιά της είναι η έκδοση έργων Ελλήνων συνθετών και η 2η Εβδομάδα "Μουσική του Κόσμου". Και για τα δύο αυτά πολυδάπανα σχέδια η Ενωση βρίσκεται σε συνεννοήσεις για την εξεύρεση χορηγών, χωρίς τη σύμπραξη των οποίων η πραγματοποίηση των στόχων της είναι αδύνατη».
Ασημένιο πινάκιο με παράσταση ποιμένα (6ος μ. Χ. αι.) από το Μουσείο «Ερμιτάζ» |
Η Θεσσαλονίκη θα φιλοξενήσει την έκθεση στο Λευκό Πύργο και στο Επταπύργιο. Στο Λευκό Πύργο θα εκτεθεί το σκέλος που αφορά την καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο, με 35 χαρακτηριστικά έργα του βυζαντινού πολιτισμού που παρουσιάζονται για πρώτη φορά και προέρχονται από μουσεία και συλλογές 10 χωρών, καθώς και 900 αντικείμενα από ελληνικά μουσεία. Στις 4/10 οργανώνεται και ημερίδα με θέμα τη διατροφή στο Βυζάντιο με τη συμμετοχή Ελλήνων και ξένων επιστημόνων.
Το Επταπύργιο θα φιλοξενήσει την αμυντική τεχνική των Βυζαντινών μέσω δύο εκθέσεων («Επταπύργιο, η ακρόπολη της Θεσσαλονίκης» και «Δοκίμιο για την οχυρωματική στο Βυζάντιο - Ο βορειοελλαδικός χώρος 4ος και 5ος αιώνας»), ενώ θα πραγματοποιηθούν η μουσική εκδήλωση «Ηχοι των Κάστρων» (21/10) και αρχαιολογική συνάντηση με θέμα «Τα κάστρα της Ελλάδας» (14-16/12).
Στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο της Αθήνας θα παρουσιαστούν τρεις ενότητες: το Βυζάντιο ως οικουμένη, ο ρόλος του αυτοκράτορα και η επίδραση του Βυζαντίου στο μεσαιωνικό κόσμο. Οι «Ωρες Βυζαντίου» θα διαρκέσουν έως τις 10 Γενάρη 2002.
Το τετραήμερο (20-23/10) είναι αφιερωμένο στον Ι. Ξενάκη και σε αυτό θα συμμετέχουν στενοί συνεργάτες και φίλοι του πρωτοπόρου διανοητή της μουσικής, οι οποίοι θ' αναδείξουν πλευρές του έργου του. Αύριο (8μμ), ο Χάρης Ξανθουδάκης, καθηγητής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Ιονίου Πανεπιστημίου, θα δώσει διάλεξη με θέμα «Ο Ιάνης Ξενάκης και η Αρχαία Ελλάδα». Την Κυριακή θα δώσει ρεσιτάλ πιάνου ο Ερμής Θεοδωράκης με τα «Απαντα» του Ξενάκη (προλογίζει ο μαέστρος Γιάννης Ιωαννίδης). Θ' ακολουθήσουν τη Δευτέρα και Τρίτη δύο συναυλίες οργανικής και φωνητικής μουσικής για τους μαθητές των Γυμνασίων και Λυκείων της πόλης με θέμα «Οι νέοι κάνουν μουσική για τους νέους». Ο Στέφανος Βασιλειάδης, συνθέτης, μουσικοπαιδαγωγός και διευθυντής του ΚΣΥΜΕ, θα συνομιλήσει με τα παιδιά για τον Ξενάκη και την πολύτεχνη έκφραση του πολιτισμού. Η εκδήλωση πραγματοποιείται σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Καρδίτσας. Θα γίνουν ακόμη συναυλίες: της Ορχήστρας Εγχόρδων της Μουσικής Ακαδημίας Τιράνων (24, 25/10), βυζαντινής χορωδιακής μουσικής (26/10) και χορωδιακή βραδιά (27/10).
Μέτρα «για την πρόληψη και την καταπολέμηση του θρησκευτικού μίσους» παίρνει η βρετανική κυβέρνηση, γνωστή και για τον τρόπο που «διαχειρίζεται» το θρησκευτικό αίσθημα για την επιβολή της κυριαρχίας της στη Β. Ιρλανδία...
Σε επιστολή του προς την κυβέρνηση ο κωμικός ηθοποιός Ρόουαν Ατκινσον (ο τηλεοπτικός Μίστερ Μπιν) λέει ότι αυτά τα μέτρα θα φέρουν μεγάλους περιορισμούς στους σατυρικούς ηθοποιούς. «Οι νόμοι που έχουν στόχο να διευθετήσουν ορισμένα άκρως υποκειμενικά ή ηθικά ζητήματα, συνήθως δημιουργούν ένα δυσδιάκριτο δίχτυ, μέσα στο οποίο παγιδεύονται οι βασικές ελευθερίες του λόγου και της έκφρασης» σημειώνει ο Ατκινσον. Και όχι μόνο για τους καλλιτέχνες, συμπληρώνουμε εμείς...