Σελ. /36
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Α' ΕΘΝΙΚΗ
"Ξανάρχισε" το πρωτάθλημα

Το στραβοπάτημα του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη έδωσε νέες ελπίδες στους διώκτες του, ΠΑΟ και ΑΕΚ, που πλησίασαν

Το νέο στραβοπάτημα του Ολυμπιακού στο στάδιο Καραϊσκάκη, αλλά και η... ομοβροντία του Ντέμη Νικολαϊδη στον αγώνα της ΑΕΚ με την Καλαμάτα (βλέπε πέντε γκολ!) ήταν τα σημαντικότερα γεγονότα της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α Εθνικής.

Στο "στοιχειωμένο" Φάληρο ο Ολυμπιακός του Ντούσαν Μπάγεβιτς "κλότσησε" ακόμη δυο βαθμούς και έμεινε στο 0-0 κόντρα στο μαχητικό Απόλλωνα. "Ισως το μυαλό μας να ήταν στη ρεβάνς. Πάντως ορισμένοι παίκτες στα κρίσιμα σημεία είναι νεκροί", τόνισε ο Ντούσκο και ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές να ξεχάσουν το παιχνίδι αυτό το συντομότερο δυνατό.

Ετσι, ο Παναθηναϊκός που κέρδισε το περασμένο Σάββατο 1-0 τον Εδεσσαϊκό μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους από τους Πειραιώτες. Ο Ζάετς είχε άσο στο μανίκι του τον Γιώργο Νασιόπουλο. Ο Εδεσσαίος στις καθυστερήσεις του ματς πέτυχε το χρυσό γκολ όμως δεν το πανηγύρισε. Το αίμα νερό δε γίνεται: "Εύχομαι αυτό το γκολ που σημείωσα να μην είναι καταδικαστικό για τον Εδεσσαϊκό. Πέρασα όμορφα χρόνια που δεν ξεχνιούνται εύκολα", τόνισε ο ταλαντούχος επιθετικός του "τριφυλλιού". Οσον αφορά τον Ζέκο είπε: "Δεν παίξαμε σαν ομάδα που διεκδικεί τον τίτλο. Αυτό που μετράει είναι η νίκη. Το στραβοπάτημα του Ολυμπιακού δίνει άλλο χρώμα στο πρωτάθλημα. Το είχα πει ότι υπάρχει πολύς δρόμος ακόμη για τον τίτλο".

Ο Ντέμης ο... τρομερός, με πέντε γκολ έστειλε την ΑΕΚ ακόμη πιο κοντά στην κορυφή, μετά το επιβλητικό 6-1 επί της Καλαμάτας. Ο Νικολαϊδης είχε πολλά κέφια και σε ένα ρεσιτάλ αποτελεσματικότητας έδειξε τη μεγάλη του κλάση. Ενα τέρμα πέτυχε και ο Μαρτσέλο που διανύει περίοδο φόρμας.

Η Καβάλα πιστοποίησε την ανοδική της πορεία με το 2-1 σε βάρος του ΟΦΗ. Το συγκρότημα του Γιώργου Παράσχου είναι πλέον σε τροχιά Ευρώπης αν και ο ίδιος μιλάει ακόμη για... παραμονή. (Και καλά κάνει).

Η μεγάλη ανατροπή έγινε στην Ξάνθη. Η Σκόντα αν και προηγήθηκε με 3-1... κατάφερε να χάσει στο τέλος με 4-3 από τον Ηρακλή που δείχνει αναγεννημένος από την παρουσία του Αλκέτα Παναγούλια στον πάγκο.

Στην Πάτρα η Παναχαϊκή και η Βέροια "κόλλησαν" στο 0-0 αν και οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Βαϊτση, αφού το πέναλτι που εκτέλεσε εξουδετέρωσε ο Δέλλιος.

Για μια ακόμη φορά ο Αρης δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης στο Χαριλάου. Ο Ιωνικός αποδείχτηκε σκληρό καρύδι και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (0-0). Τώρα οι Αρειανοί βρίσκονται σε δεινή βαθμολογική θέση και θα πρέπει να ξεπεράσουν εαυτούς για να μείνουν στην κατηγορία!

Τέλος, στην Καστοριά η τοπική ομάδα γνώρισε μια ακόμη ήττα αυτή τη φορά από τον Πανηλειακό με 2-1.

"Αμυντικό πρόβλημα η Παρί"

Υπό το βλέμμα του Απ. Τόσκα η Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε, για μια ακόμα φορά, να νικήσει στην έδρα της. Πραγματοποιώντας άλλη μια άσχημη εμφάνιση παραχώρησε ισοπαλία στην Γκίνγκαμπ με 1 - 1. Την αντίπαλο της ΑΕΚ στα προημιτελικά του Κυπελλούχων λύτρωσε στο 67 ο Ράι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, με το οποίο ισοφάρισε το γκολ του φιλοξενουμένων (28 Καρνό).

Ο βοηθός του Π. Ραβούση επισήμανε πως η ΠΣΖ "είχε πρόβλημα στην άμυνα, αφού λείπουν οι παίχτες με προσωπικότητα. Αν πιεστούν κάνουν εύκολα το λάθος. Αναπτύσσεται καλά, όμως στην τελική επιλογή έχουν προβλήματα".

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 2-3
Εφερε τα πάνω κάτω

Τα πάνω κάτω μέσα σε τρία λεπτά έφερε χτες στο Βύρωνα ο ΠΑΟΚ και κατάφερε τελικά να επιβληθεί του Αθηναϊκού με 3-2 στο χτεσινό παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής.

Οι Θεσσαλονικείς, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 στο τέλος του ημιχρόνου, εντούτοις στην επανάληψη ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, με αποτέλεσμα να πετύχουν την τρίτη τους σερί νίκη. Αντίθετα ο Αθηναϊκός στην επανάληψη κατέρρευσε.

Στο 17 ο Σαμπατίνι άνοιξε το σκορ για τους Βυρωνιώτες με απευθείας φάουλ, ενώ στο 28 ο Βέλλης διπλασίασε τα γκολ για τους γηπεδούχους με κεφαλιά.

Νέα τροπή στο παιχνίδι έδωσε ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου ο Κώστας Φραντζέσκος, που με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 2-1.

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ με τον Σιδηρόπουλο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 56, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βρύζας με κοντινό πλασέ έδωσε τη νίκη στον Δικέφαλο.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κεφαλάς, Γκόλτσος, Ντέμπιτς, Σπίνουλας (68 Αρμίλαγος), Σαμπατίνι, Τσιρόνης, Βελλής, Σκάρα, Κοζανίδης (65 Γκίνο), Σιδηρόπουλος.

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Χατζηζήσης, Πίρβου, Τασιόπουλος (40 Ζουμπούλης, 72 Ζαφειρίου), Κολομπούρδας, Καπετανόπουλος, Ζαγοράκης, Φραντζέσκος, Βρύζας, Τουρσουνίδης, Μαραγκός.

ΠΟΛΟ
"Πρόσω" για τελικό

Η Βουλιαγμένη κέρδισε στη Γιουγκοσλαβία την Μπούντβα με 5-4

"Πρόσω ολοταχώς" για τον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων της Ευρώπης ταξιδεύει η Βουλιαγμένη, που νίκησε εκτός έδρας τη γιουγκοσλαβική Μπούτβα με 5-4 και έκανε έτσι το πρώτο μεγάλο βήμα για πρόκριση.

Οι παίκτες του Γιάννη Γιαννουρή, αν και έχουν τη ρεβάνς στην έδρα τους, εντούτοις από το πρώτο κιόλας παιχνίδι έδειξαν αποφασισμένοι να ξεκαθαρίσουν τον δρόμο για τον τελικό από το πρώτο παιχνίδι. Ετσι με μεγάλο πάθος και ασφυκτική άμυνα, αλλά και τεράστια ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού κατάφεραν να πάρουν τη νίκη μέσα στην καυτή έδρα των Γιουγκοσλάβων.

Μορφή του αγώνα ήταν ο διεθνής παίκτης του ΝΟΒ Γιώργος Ψύχος, που περιόρισε τον καλύτερο παίκτη της Μπούτβα Πέτροβιτς, ενώ εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο πορτιέρο της ελληνικής ομάδας Γιώργος Ρέππας.

Το γκολ της ελληνικής ομάδας πέτυχαν οι Αφρουδάκης 3 και Μαυρωτάς 2. Τα εφτάλεπτα ήταν: 1-3, 1-0, 1-1, 1-1.

Εξάλλου ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους τέσσερις του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Χίο, αφού σε εξ αναβολής αγώνα για την προημιτελική φάση νίκησε τη Γλυφάδα με 11-7.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας στην Α1 όπου έπιασε τον Ολυμπιακό με 23 βαθμούς, ανέβηκε η Πάτρα που σε καθυστερούμενο αγώνα της 15ης αγωνιστικής νίκησε τα Χανιά με 10-6.

Το "σύνδρομο Καραϊσκάκη" χτύπησε για άλλη μια φορά τον Ολυμπιακό

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ ΠΑΛΗΣ
Ηταν πάλι Ατλαντας

Για 24η συνεχή χρονιά, ο Ατλαντας Καλλιθέας δεν είχε αντίπαλο στην ελευθέρα πάλη. Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Μενίδι, κυριάρχησε με 1 χρυσό, 3 ασημένια, 2 χάλκινα μετάλλια και 66 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η ΧΑΝΘ με 37 βαθμούς, στην τρίτη ο Ορφέας Σερρών με 24, ενώ συνολικά βαθμολογήθηκαν 22 σύλλογοι.

Οι νικητές στις 8 κατηγορίες:

54κ: Καρντάνοφ (Ηρ. Περιστερίου), 58κ: Ιακωβίδης (Κ. Δένδρα), 63κ: Πολυχρονίδης (Αγ. Ανάργυροι), 69κ: Μουστόπουλος (Ατλαντας), 76κ: Λοϊζίδης (Πολυνείκης), 85κ: Δερμιτζάκης (Ορφέας Σ. ), 97κ: Ξανθόπουλος (Αγ. Ανάργυροι), 125κ: Συμεωνίδης (Αρης Ν. ).

ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Μόνη πρώτη η ΓΕ Βεροίας

Χαίρεται τη μοναξιά η ΓΕ Βεροίας αφού με τη νίκη της επί του Αρχελάου με 34-21 και με την ισοπαλία που απέσπασε ο Δούκας εκτός έδρας από τον Ιωνικό με 24-24, έμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ένα βαθμό διαφορά από το δεύτερο Δούκα.

Οι Σχ. Ξυνή πέρασαν νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη κερδίζοντας τον τοπικό ΒΑΟ με 32-30 και αρχίζουν να προετοιμάζονται ίσως περισσότερο ψυχολογικά για το εκτός έδρας παιχνίδι τους με τη ΓΕΒ που θα γίνει σε 15 μέρες.

Νικηφόρα πρεμιέρα για το νέο προπονητή των Βριλησσίων Σ. Συμεωνίδη, αφού όπως δείχνει και το τελικό αποτέλεσμα νίκησαν άνετα στη Δράμα την ομώνυμη ομάδα με 43-23.

Τυχερός τελικά φάνηκε ο Φίλιππος στο Βύρωνα, αφού πήρε ένα ανέλπιστο (όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι) βαθμό από τον μαχητικό Αθηναϊκό (20-20), ενώ αργότερα στο ίδιο γήπεδο η Ν. Ελβετία θυμήθηκε τη χαρά της νίκης έναντι του Πανιωνίου, που το πρόγραμμα των αγώνων δεν τον ευνοεί (26-24).

Η βαθμολογία έχει ως εξής (σε 17 αγώνες): ΓΕΒ 24, Δούκας 23, Φίλιππος 22, Σχ. Ξυνή 21, Ιωνικός ΝΦ 21, Βριλήσσια 20, Αρχέλαος 19, ΒΑΟ 14, Πανιώνιος 12, Αθηναϊκός 12, ΑΟ Δράμας 9, Ν. Ελβετία 7.