Τρίτη 30 Σεπτέμβρη 2003
Σελ. /40
ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΠΑΣΚΕΤ
Ο Απόλλωνας το... μπαμ

Απροσπέλαστο εμπόδιο για τα όνειρα του ΠΑΟ στο φετινό Κύπελλο αποδείχτηκε ο Απόλλωνας

Συνήθως το Κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων. Μάλιστα στο μπάσκετ που τυγχάνει να διεξάγεται η Β` φάση της διοργάνωσης πριν αρχίσουν καν οι υποχρεώσεις των ομάδων της Α1 για το πρωτάθλημα, πάντα τέτοια εποχή περιμένουμε κάποια... μπαμ. Αυτό όμως που έγινε στη Λουτράκι παρά ήταν δυνατό. Ο νεοφώτιστος στην Α1 Απόλλωνας κατάφερε να αφήσει εκτός τον κάτοχο του τίτλου Παναθηναϊκό νικώντας τον με 90-82. «Υπεύθυνος» για αυτό ήταν ο Αμερικανός παίκτης των Πατρινών Ντόντε Τζόουνς που σημείωσε ούτε λίγο ούτε πολύ 40 πόντους, ήταν ασταμάτητος από την άμυνα των «πρασίνων» και οδήγησε μόνος του τον Απόλλωνα στην πρόκριση. Ο,τι και εάν δοκίμασε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς να σταματήσει τον Αμερικανό δεν κατάφερε τίποτα, αφού οι Χατζηβρέττας, Αλβέρτης, Λάκοβιτς που ανέλαβαν να τον μαρκάρουν δεν κατάφεραν κάτι το ιδιαίτερο. Μάλιστα ο Τζόουνς ήταν αυτός που στα καθοριστικά δυο λεπτά πριν το τέλος πέτυχε τρίποντο ανεβάζοντας τη διαφορά στο σκορ για την ομάδα του σε 7 πόντους (83-76) κάτι που έγειρε την πλάστιγγα της νίκης. Οι παίκτες της ομάδας της Πάτρας ήταν ψύχραιμοι στις βολές και έφτασαν στην πολύ μεγάλη νίκη, που τους έδωσε παλικαρίσια πρόκριση. Ο Παναθηναϊκός φανέρωσε μεγάλη αδυναμία στην άμυνα.

Στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» η ΑΕΚ έδωσε απαντήσεις στις κριτικές που ασκήθηκαν κατά τη διάρκεια των φιλικών και επικράτησε στη Θεσσαλονίκη του ΠΑΟΚ με 77-73. Οι «κιτρινόμαυροι» σε μια ιδιαίτερα «θερμή» Πυλαία έδειξαν ένα διαφορετικό πρόσωπο απ' ό,τι είχαν φανερώσει μέχρι σήμερα, στηριζόμενοι κυρίως στην περιφέρεια χάρις στην πολύ καλή απόδοση που είχαν οι Τζέγκινς (17π) και Χατζής (16π) αντιστάθμισαν το πρόβλημα που είχαν κάτω από τα καλάθια. Παρών στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού δήλωσε και ο Κουάντρε Λόλις και μάλιστα ο έτερος ξένος της «Ενωσης» ήταν αυτός που πέτυχε το καθοριστικό καλάθι 6`` πριν το τέλος.

Στο Ηράκλειο συνήθως ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν (αν δεν έχανε) αντιμετωπίζοντας την τοπική ομάδα. Φέτος όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά αφού οι «ερυθρόλευκοι» πήραν άνετα τη νίκη πρόκριση με 84-54. Η ομάδα του Σούμποτιτς έδειξε πιο έτοιμη από τους γηπεδούχους, ενώ το στοιχείο που ξεχωρίζει από τη νίκη της είναι ο πλουραλισμός στην επίθεση αφού τέσσερις παίκτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Γιούρακ 11, Γκόρενς 10, Λιαδέλης 10, Διαμαντόπουλος 13).

Το Περιστέρι νίκησε με άνεση το Παλαιό Φάληρο με 77-49. Αντίθετα ο Αρης δυσκολεύτηκε αρκετά για να κερδίσει στην Ξάνθη την τοπική ομάδα με 71-58. Την Τετάρτη διεξάγονται οι προημιτελικοί από τους οποίους θα προκύψουν οι ομάδες του φάιναλ φορ με το παιχνίδι που ξεχωρίζει να είναι το ΑΕΚ - Ολυμπιακός. Τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι: Ηρακλής - Αρης, Περιστέρι - Μακεδονικός, Ιωνικός Ν.Φ. - Απόλλων Πάτρας.

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ
Χρυσή Αθανασοπούλου

Με μια σημαντική επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα έπεσε η αυλαία του 9ου Παγκόσμιου πρωταθλήματος Τάε Κβον Ντο. Η Αρετή Αθανασοπούλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -59 κιλών. Παράλληλα η Ελλάδα, ανάμεσα στις 108 χώρες που πήραν μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Γκάρμις - Παρτενκίρχεν της Γερμανίας, κατέλαβε την έβδομη θέση στη γενική κατάταξη που προκύπτει από τις νίκες των αθλητών και την τρίτη θέση στις γυναίκες.

Η ανθυπολοχαγός του Ελληνικού Στρατού νίκησε στον τελικό τη Σαλαζάρ από το Μεξικό με 6-5, αλλά για να φτάσει ως τον τελικό προηγήθηκαν σημαντικές νίκες, όπως κατά της τρίτης Ολυμπιονίκη Τουρκάλας Μπικσίν Χαμιντέ, που την κέρδισε με 7-1, της Στάμονα από το Καζακστάν με 3-1, της Κινέζας Γουόνγκ, που τη νίκησε με 3-2, της Ζουχριντίνοβα από το Ουζμπεκιστάν, που τη νίκησε με 8-4 και τέλος κατά της Δανέζας Γιόρτσόι με 4-2 στα σημεία.

Από το πρωί στις 9.30 η Αθανασοπούλου αγωνιζόταν συνεχώς ως τις 7 το βράδυ, που πέρασε στο λαιμό της το χρυσό μετάλλιο. «Το περίμενα αυτό το μετάλλιο γιατί πιστεύω στο Θεό και όποιος πιστεύει ανταμείβεται. Ημουν σίγουρη για το μετάλλιο γιατί το είχα δει το Σάββατο το βράδυ στον ύπνο μου. Το αφιερώνω στις προσπάθειες, που έχω καταβάλει ως τώρα και σ' όσους πίστεψαν σε μένα. Θέλω να ευχαριστήσω την Ομοσπονδία μου και την πολιτεία που με βοήθησε μετά την όγδοη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ με τη στράτευσή μου στο σώμα του πεζικού και από όπου εξασφάλισα ένα μισθό για να μπορώ να ζω και να γυμνάζομαι. Θα γιορτάσω τώρα με τους αγαπημένους μου ανθρώπους».

Πανευτυχής για τα αποτελέσματα όλων των Ελλήνων αθλητών, με κορυφαία τη διάκριση της Αθανασοπούλου, ήταν ο ομοσπονδιακός τεχνικός, ο Κορεάτης Γιανγκ Τζου που μετά το τέλος των αγώνων δήλωσε: «Είχαμε δουλέψει πολύ καλά πριν έρθουμε στη Γερμανία. Ολοι οι αθλητές και οι αθλήτριες άξιζαν μια θέση στα βάθρο. Το χρυσό μετάλλιο της Αθανασοπούλου άνοιξε μια νέα σελίδα για την Ελλάδα και χαίρομαι ιδιαίτερα που έχω συμβάλλει σ' αυτό».

ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1
Η καρδιά του πρωταθλητή

Με καρδιά πρωταθλητή ο Μίκαελ Σουμάχερ τερμάτισε πρώτος στο γκραν πρι της Φόρμουλα 1 της Ιντιανάπολης των Ηνωμένων Πολιτειών. Ο Γερμανός πιλότος της Φεράρι άφησε στη δεύτερη θέση το συνδιεκδικητή για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, Φιλανδό Κίμι Ραϊκόνεν (ΜακΛάρεν) και όλα, πλέον, θα κριθούν στο τελευταίο γκραν πρι της σεζόν, στις 12 Οκτώβρη στη Σουζούκα της Ιαπωνίας. Τρίτος ήταν ο Γερμανός Χάιντς Χάραλντ Φρέντσεν (Σάουμπερ). Στη Σουζούκα λοιπόν θα κριθεί ο τίτλος, αλλά και πάλι ο Γερμανός πιλότος της Φεράρι είναι το φαβορί, αφού χρειάζεται μόλις ένα βαθμό για να φθάσει στο ρεκόρ των έξι παγκόσμιων πρωταθλημάτων. Ο «Σούμι» ήταν εντυπωσιακός στην Ιντιανάπολη και κατέκτησε την πρώτη θέση αν και ξεκίνησε έβδομος τον αγώνα. Ελάχιστες ελπίδες να τον συναγωνιστεί στο φετινό μαραθώνιο έχει ο Ραϊκόνεν αλλά μοιάζει με... θαύμα να χάσει τον τίτλο ο κορυφαίος πιλότος όλων των εποχών. Τρίτος στην Ιντιανάπολη ήταν ο Φρέντσεν, ενώ ο Μοντόγια έχασε και μαθηματικά τις ελπίδες για τον τίτλο καθώς τράκαρε με τον Μπαρικέλο (ο οποίος βρέθηκε εκτός αγώνα) με δική του υπαιτιότητα και η ποινή με την οποία τιμωρήθηκε τον έφερε μακριά από κάθε διεκδίκηση.

Βαθμολογία οδηγών: Μίκαελ Σουμάχερ 92, Ραϊκόνεν 83, Μοντόγια 82, Ραλφ Σουμάχερ 58.

Βαθμολογία κατασκευαστών: Φεράρι 147, Ουίλιαμς 144, ΜακΛάρεν 128, Ρενό 84

Στην κορυφή η Ρωσία

Στην κορυφή της Ευρώπης κάθεται η Εθνική ομάδα μπάσκετ της Ρωσίας. Στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος γυναικών, που ολοκληρώθηκε στην Πάτρα, οι Ρωσίδες νίκησαν με 59-56 την Τσεχία και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο απέναντι σε μια ομάδα που παρουσιάστηκε πολύ ισχυρή, λύγισε όμως στον τελικό. Συναρπαστική εξέλιξη είχαμε στο μικρό τελικό όπου η Ισπανία επικράτησε με 87-81 της Πολωνίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ στους άλλους δύο αγώνες κατάταξης σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: (5-6) Γαλλία-Βέλγιο 94-75, (7-8) Σλοβακία-Σερβία/Μαυροβούνιο 68-67. Η τελική κατάταξη: 1. Ρωσία 2. Τσεχία 3. Ισπανία 4. Πολωνία, 5. Γαλλία, 6. Βέλγιο, 7. Σλοβακία, 8. Σερβία/Μαυροβούνιο, 9. ΕΛΛΑΔΑ, 10. Ουγγαρία, 11. Ουκρανία 12. Ισραήλ.

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
Σημαντικές επιτυχίες

Σημαντική επιτυχία για το ελληνικό πινγκ πονγκ! Ο Παναγιώτης Γκιώνης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο απλό, στο ανοιχτό πρωτάθλημα της Βουλγαρίας που έγινε στη Σόφια. Ο τίτλος αυτός είναι ο πρώτος σε διεθνές Οπεν για τον 23χρονο Ελληνα πρωταθλητή, ο οποίος τα τελευταία χρόνια ακολουθεί διεθνή καριέρα (αγωνίστηκε δύο σεζόν στη Γερμανία και την Μπουντεσλίγκα 2, φέτος ανήκει στη Μονπελιέ που παίζει στη 2η κατηγορία της Γαλλίας). Στον τελικό της διοργάνωσης ο Γκιώνης επικράτησε με 4-1 σετ (11-4, 5-11, 11-5, 11-3, 11-7) του Γκρέγκορ Κόματς (νούμερο 207 στον κόσμο), ο οποίος είναι βασικός στην εθνική ανδρών της Σλοβενίας.

Στην πορεία προς τον τελικό, ο Γκιώνης νίκησε το Γιουγκοσλάβο Σελ με 3-0, τον Ουκρανό Λεϊσίν με 3-1, τον Κροάτη Σούρμπεκ με 3-2, το Ρώσο Λακέεφ με 4-1 και το Σλοβάκο Σερέντα με 4-0 σετ. Η πρωτιά αυτή θα αποφέρει στην τσέπη του επαγγελματία αθλητή, 2.000 δολάρια.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Μαρία Μοίρου, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο διπλό γυναικών με συμπαίκτρια παρτενέρ την Ουκρανή Κόφτουν.