Τρίτη 30 Σεπτέμβρη 2003
Σελίδα 38
ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
Σημαντικές επιτυχίες

Σημαντική επιτυχία για το ελληνικό πινγκ πονγκ! Ο Παναγιώτης Γκιώνης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο απλό, στο ανοιχτό πρωτάθλημα της Βουλγαρίας που έγινε στη Σόφια. Ο τίτλος αυτός είναι ο πρώτος σε διεθνές Οπεν για τον 23χρονο Ελληνα πρωταθλητή, ο οποίος τα τελευταία χρόνια ακολουθεί διεθνή καριέρα (αγωνίστηκε δύο σεζόν στη Γερμανία και την Μπουντεσλίγκα 2, φέτος ανήκει στη Μονπελιέ που παίζει στη 2η κατηγορία της Γαλλίας). Στον τελικό της διοργάνωσης ο Γκιώνης επικράτησε με 4-1 σετ (11-4, 5-11, 11-5, 11-3, 11-7) του Γκρέγκορ Κόματς (νούμερο 207 στον κόσμο), ο οποίος είναι βασικός στην εθνική ανδρών της Σλοβενίας.

Στην πορεία προς τον τελικό, ο Γκιώνης νίκησε το Γιουγκοσλάβο Σελ με 3-0, τον Ουκρανό Λεϊσίν με 3-1, τον Κροάτη Σούρμπεκ με 3-2, το Ρώσο Λακέεφ με 4-1 και το Σλοβάκο Σερέντα με 4-0 σετ. Η πρωτιά αυτή θα αποφέρει στην τσέπη του επαγγελματία αθλητή, 2.000 δολάρια.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Μαρία Μοίρου, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο διπλό γυναικών με συμπαίκτρια παρτενέρ την Ουκρανή Κόφτουν.