Τρίτη 30 Σεπτέμβρη 2003
Σελίδα 38
ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1
Η καρδιά του πρωταθλητή

Με καρδιά πρωταθλητή ο Μίκαελ Σουμάχερ τερμάτισε πρώτος στο γκραν πρι της Φόρμουλα 1 της Ιντιανάπολης των Ηνωμένων Πολιτειών. Ο Γερμανός πιλότος της Φεράρι άφησε στη δεύτερη θέση το συνδιεκδικητή για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, Φιλανδό Κίμι Ραϊκόνεν (ΜακΛάρεν) και όλα, πλέον, θα κριθούν στο τελευταίο γκραν πρι της σεζόν, στις 12 Οκτώβρη στη Σουζούκα της Ιαπωνίας. Τρίτος ήταν ο Γερμανός Χάιντς Χάραλντ Φρέντσεν (Σάουμπερ). Στη Σουζούκα λοιπόν θα κριθεί ο τίτλος, αλλά και πάλι ο Γερμανός πιλότος της Φεράρι είναι το φαβορί, αφού χρειάζεται μόλις ένα βαθμό για να φθάσει στο ρεκόρ των έξι παγκόσμιων πρωταθλημάτων. Ο «Σούμι» ήταν εντυπωσιακός στην Ιντιανάπολη και κατέκτησε την πρώτη θέση αν και ξεκίνησε έβδομος τον αγώνα. Ελάχιστες ελπίδες να τον συναγωνιστεί στο φετινό μαραθώνιο έχει ο Ραϊκόνεν αλλά μοιάζει με... θαύμα να χάσει τον τίτλο ο κορυφαίος πιλότος όλων των εποχών. Τρίτος στην Ιντιανάπολη ήταν ο Φρέντσεν, ενώ ο Μοντόγια έχασε και μαθηματικά τις ελπίδες για τον τίτλο καθώς τράκαρε με τον Μπαρικέλο (ο οποίος βρέθηκε εκτός αγώνα) με δική του υπαιτιότητα και η ποινή με την οποία τιμωρήθηκε τον έφερε μακριά από κάθε διεκδίκηση.

Βαθμολογία οδηγών: Μίκαελ Σουμάχερ 92, Ραϊκόνεν 83, Μοντόγια 82, Ραλφ Σουμάχερ 58.

Βαθμολογία κατασκευαστών: Φεράρι 147, Ουίλιαμς 144, ΜακΛάρεν 128, Ρενό 84