Μέσα από την ακύρωση μιας συναυλίας στην Πάτρα αναδεικνύεται για άλλη μια φορά η αποτρόπαιη πλευρά των βομβαρδισμών. Η αντιπολεμική επιτροπή της Πάτρας που αποτελείται από πολλούς φορείς της πόλης διοργάνωσε συναυλία για την ερχόμενη Παρασκευή. Μετά από συνεννοήσεις με τη "Γιουγκοκόνσερτ", την κρατική μουσική εταιρία της Γιουγκοσλαβίας, πέτυχε να σταλεί το ροκ συγκρότημα "Γκάλια" για συναυλίες στην Πάτρα και άλλες πόλεις. Μαζί τους θα ερχόταν ο διευθυντής της κρατικής τηλεόρασης της Βοϊβοντίνας και πρώην υπουργός Τύπου της Βοϊβοντίνας Λιούμπομιρ Λούκιτς,ο οποίος θα μιλούσε για την κατάσταση που αντιμετωπίζει ο γιουγκοσλαβικός λαός και θα έφερνε μαζί του ενημερωτικό υλικό. Οι Γιουγκοσλάβοι θα έρχονταν στην Ελλάδα αναχωρώντας οδικώς από το Βελιγράδι μέχρι τη Σόφια και από εκεί αεροπορικώς για την Ελλάδα. Ομως, οι βομβαρδισμοί δεν το επέτρεψαν. Τα γεράκια του ΝΑΤΟ κατέστρεψαν εκτός από τα εργοστάσια και τις γέφυρες, εγκαταστάσεις ηλεκτρικού, νερού ακόμα και δρόμους. Καταστράφηκε έτσι ο κεντρικός δρόμος που ενώνει το Βελιγράδι με τη Σόφια. Είναι χαρακτηριστικό το γράμμα που στέλνει στην αντιπολεμική επιτροπή ο διευθυντής της "Γιουγκοκόνσερτ" Εντουαρντ Ιλε:
"Σεβαστοί μας φίλοι.
Λάβαμε τις πληροφορίες σας για τη δυνατότητα άφιξης του μουσικού συγκροτήματος "Γκάλια" την Τετάρτη 26/5 μέσω Σόφιας. Λόγω της χειροτέρευσης της κατάστασης ασφαλείας, δεν υπάρχει γραμμή λεωφορείου με τη Σόφια, έτσι ώστε να μην είμαστε σε θέση να μεταφέρουμε τους καλλιτέχνες μέχρι τη Σόφια. Κι αυτό γιατί ο δρόμος από Βελιγράδι για Σόφια βομβαρδίζεται συχνά κάθε νύχτα. Ετσι, είναι αδύνατο να βρεθεί μεταφορικό μέσο που θα μπορούσε να μεταφέρει το συγκρότημα.
Μετά από συμβούλιο με τα μέλη του συγκροτήματος "Γκάλια" και του δημοσιογράφου κ. Λούκιτς, μπορούμε να σας προτείνουμε να ακυρωθεί η συναυλία και η φιλοξενία του συγκροτήματος μέχρι να βελτιωθεί (ελπίζουμε σύντομα) η κατάσταση. Λυπούμαστε πολύ που χάνουμε την ευκαιρία να έρθουμε, ενώ έχουμε κάνει όλες τις προετοιμασίες, αλλά η άφιξή μας δεν εξαρτάται μόνο από την επιθυμία μας, αλλά από ανώτερες δυνάμεις και τους ΝΑΤΟικούς βομβαρδισμούς.
Με την επιθυμία να σταματήσουν γρήγορα οι βομβαρδισμοί και να πραγματοποιηθεί η επίσκεψή μας, μέσα από την καρδιά μας σας χαιρετάμε και σας παρακαλούμε να καταλάβετε τους λόγους αναβολής του ταξιδιού.
Με σεβασμό
Εντουαρντ Ιλε
Διευθυντής.
Υ.Γ.: Δεν καταφέραμε χτες να σας στείλουμε φαξ γιατί το Βελιγράδι δεν έχει ηλεκτρικό ρεύμα και τα τηλέφωνα δε λειτουργούν".
* * *
Ας είναι βέβαιοι οι Γιουγκοσλάβοι φίλοι πως πολύ σύντομα οι λαοί θα παραμερίσουν τα εμπόδια που βάζουν οι ιμπεριαλιστές στη φιλία και τη συνεργασία των λαών. Ο κοινός τους αγώνας θα φέρει αποτελέσματα.
Σε συνεννόηση με το ΝΑΤΟ και την κυβέρνηση πραγματοποιείται η ανεπίσημη επίσκεψη του Κ. Μητσοτάκη στο Βελιγράδι, όπου σήμερα θα συναντηθεί με τον Σλ. Μιλόσεβιτς. Ταυτόχρονα, ο επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ δήλωσε υπηρέτης των αληθινών συμφερόντων της Ατλαντικής Συμμαχίας, τα οποία, όπως είπε, στήριξε και στηρίζει σε όλη τη ζωή του.
Στις δηλώσεις που έκανε χθες το πρωί, λίγο πριν την αναχώρησή του για το Βελιγράδι, ο Κ. Μητσοτάκης διευκρίνισε ότι η επίσκεψή του είναι ανεπίσημη και ιδιωτική και τη χαρακτήρισε ως επίσκεψη καλής θέλησης που έχει στόχο να βοηθήσει, όσο μπορεί, την ειρηνευτική διαδικασία. Σε ερώτηση για το γεγονός ότι η επίσκεψη πραγματοποιείται σε μια στιγμή που έχει δρομολογηθεί η χερσαία εισβολή του ΝΑΤΟ, ο επίτιμος απάντησε ότι "τα αληθινά συμφέροντα της Ατλαντικής Συμμαχίας, την οποία εγώ στήριξα και στηρίζω σε όλη μου τη ζωή, τα υπηρετούν εκείνοι οι οποίοι προσπαθούν να παρεμποδίσουν εσφαλμένες αποφάσεις ή έστω εκ των υστέρων να διορθώσουν σφάλματα που έγιναν και όχι αυτοί που επιμένουν σε μια εσφαλμένη και αδιέξοδη πολιτική". Τον Κ. Μητσοτάκη συνοδεύουν η Ντ. Μπακογιάννη και ο Δ. Πλατής από το υπουργείο Εξωτερικών.
Απαντώντας σε σχετική ερώτηση είπε ότι για την επίσκεψή του έχει ενημερωθεί η κυβέρνηση, το ΝΑΤΟ και ο πρόεδρος της ΝΔ.
Από την πλευρά του ο εκπρόσωπος της ΝΔ εμφανίστηκε να υιοθετεί την πρωτοβουλία Μητσοτάκη, υπενθυμίζοντας ότι εδώ και ένα μήνα ο Κ. Καραμανλής είχε ζητήσει να χρησιμοποιηθεί ο επίτιμος ως "ειδικός εθνικός διαμεσολαβητής".
Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος επιβεβαίωσε ότι ο Κ. Μητσοτάκης ενημέρωσε τον Κ. Σημίτη και τον Γ. Παπανδρέου και χαρακτήρισε την πρωτοβουλία του "θετική κίνηση".
Από την πλευρά του ο Στ. Μάνος, χωρίς βέβαια να αποδοκιμάσει τους ΝΑΤΟικούς βομβαρδισμούς, διαπίστωσε ότι "μεγάλωσαν την αποσταθεροποίηση της περιοχής" και επικέντρωσε την προσοχή του στην ανάγκη να λυθεί το ταχύτερο η εκκρεμότητα με τα Σκόπια. Αλλά "για να γίνει αυτό πρέπει και τα Σκόπια να βάλουν νερό στο κρασί τους".
Δογματικά προσηλωμένη στην υπόθεση καθυπόταξης του λαού της Γιουγκοσλαβίας και συμβάλλοντας με κάθε τρόπο στις εγκληματικές επιχειρήσεις του ΝΑΤΟ και της Ευρωπαϊκής Ενωσης, η κυβέρνηση έσπευσε να δώσει τις απαραίτητες εντολές για την επιβολή εμπάργκο σε όλα τα είδη των πετρελαιοειδών.
Με εγκύκλιο του Α. Μπαλτά, που φέρει ημερομηνία 7 Μάη,"από την 1-5-99 απαγορεύονται οι εξαγωγές - επανεξαγωγές - μεταφορτώσεις και ΤΡΑΝΖΙΤ διελεύσεις πετρελαίου και των προϊόντων πετρελαίου, ανεξάρτητα από το εάν αυτά είναι καταγωγής Κοινότητας ή όχι, με προορισμό την Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας".
Συμπληρωματικό ωστόσο στοιχείο για την αδίστακτη στάση που τηρούν οι κυβερνώντες στην πραγματικότητα, τη στιγμή που στα λόγια προσπαθούν να συσκοτίσουν τη στάση τους και να παραπλανήσουν το λαό της χώρας μας, είναι η διατύπωση που υπάρχει στη σχετική εγκύκλιο για τα πετρελαιοειδή που προορίζονται για "ανθρωπιστικούς σκοπούς". Ολοι μας θυμούμαστε τα κυβερνητικά καραγκιοζιλίκια πως τάχα με παρέμβαση του ΠΑΣΟΚ εξαιρέθηκαν από το εμπάργκο οι αποστολές πετρελαίου που προορίζονται για νοσοκομεία, οικιακή χρήση κλπ. Ομως κι αυτό αποδείχτηκε μια κοινή, τύπου ΠΑΣΟΚ, απάτη. Ετσι λοιπόν, η συζήτηση για ενδεχόμενη εξαίρεση για αποστολές "αποκλειστικά για ανθρωπιστικούς σκοπούς", θα γίνεται μόνο αν και εφόσον "... ο εξαγωγέας παράσχει στις αρμόδιες αρχές πειστικά αποδεικτικά στοιχεία ότι οι εν λόγω πράξεις εξυπηρετούν αυστηρά ανθρωπιστικούς σκοπούς". Οταν λοιπόν ο εξαγωγέας θα προσκομίσει αυτού του είδους τις αποδείξεις, τότε - όπως τονίζεται στην εγκύκλιο - "η χορήγηση της άδειας αποτελεί αντικείμενο διαδικασίας διαβούλευσης μεταξύ των αρμόδιων αρχών των κρατών - μελών καθώς και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και θα χορηγείται μόνον όταν δεν υπάρχει αντίρρηση αναφορικά με τον τελικό σκοπό από οποιοδήποτε κράτος μέλος ή την Ευρωπαϊκή Επιτροπή"!
Του Γιώργου Κ. ΤΣΑΠΟΓΑ
Στις βιογραφίες του αναφέρεται ότι αναμείχθηκε σε επιχειρήσεις πετρελαίων (όπως γίνεται και σήμερα) και σε επιχειρήσεις... χαρτοπαιγνίων (όπου και σήμερα, στις κοσμικές δεξιώσεις, κλείνονται, ανεπίσημα, οι μεγάλες παραγγελίες των νόμιμων ή παράνομων όπλων).
Ενθερμος υποστηρικτής του σχεδίου της "ομάδας των 8" για τη Γιουγκοσλαβία, αλλά και του γερμανικού Συμφώνου Σταθερότητας, που επιδιώκει τη μετατροπή των Βαλκανίων σε προτεκτοράτο της Δύσης, εμφανίστηκε ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, κατά τη διάρκεια της επίσημης επίσκεψης που πραγματοποιεί από χτες στη Βουλγαρία.
Ο Κ. Στεφανόπουλος, κατά τη συνάντηση που είχε με το Βούλγαρο ομόλογό του, Π. Στογιάνοφ, τόνισε ότι η Ελλάδα υποστηρίζει τα συμπεράσματα της ομάδας των 8 "ως μία στερεά βάση για τη διευθέτηση του προβλήματος του Κοσσυφοπεδίου", γιατί, όπως είπε, "θα πρέπει να εξασφαλιστεί η επιστροφή των προσφύγων". Παράλληλα, εξέφρασε την υποστήριξή του στην πρωτοβουλία της κυβέρνησης Σημίτη για το (γερμανικό) Σύμφωνο Σταθερότητας στα Βαλκάνια, με στόχο τη "σταθερότητα, τον εκδημοκρατισμό, την ανάπτυξη και ενσωμάτωση των Βαλκανίων στην Ευρωπαϊκή Αρχιτεκτονική".
Παράλληλα ο πρόεδρος της ΝΔ εξέφρασε την πλήρη υποστήριξή του στον ευρωατλαντικό προσανατολισμό της Βουλγαρίας και υποσχέθηκε βοήθεια σε αυτή την κατεύθυνση.
O "Ριζοσπάστης", ο "902 Αριστερά στα FM" και η τηλεόραση του "902" εκδηλώνουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους στον αγωνιζόμενο γιουγκοσλαβικό λαό, που σφυροκοπείται - ανελέητα - από τους ιμπεριαλιστές του ΝΑΤΟ και της ΕΕ, συγκεντρώνοντας τρόφιμα, φάρμακα και χρήματα.
Οσοι φίλοι και σύντροφοι θέλουν να συνεισφέρουν με τρόφιμα και φάρμακα, θα πρέπει να αποστέλλουν τα δέματά τους στις αποθήκες του Ερυθρού Σταυρού,στη διεύθυνση Αστρους 113, Κολωνός, με την ένδειξη ΕΕΔΥΕ,ή να επικοινωνούν με τα τηλέφωνα 2592.902 και 2592.333.
Για όσους θέλουν να καταθέσουν χρήματα μπορούν να το κάνουν στον τραπεζικό λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα με αριθμό 150/969355 - 62 που έχει ανοιχτεί από το "Ρ" και τον "902". Ο λογαριασμός αυτός έχει ανοιχτεί για τη συγκέντρωση χρημάτων για την ενίσχυση του γιουγκοσλαβικού λαού, στο όνομα του διευθυντή του "902", Στάθη Βαμβέτσου.