Πέμπτη 4 Ιούνη 2009
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
To Μαρούσι, με ένα εκπληκτικό φινάλε, επικράτησε 76-72 του Αρη μέσα στο Αλεξάνδρειο, στον πέμπτο και τελευταίο μεταξύ τους «μικρό τελικό» των πλέι οφ της Α1 Μπάσκετ των ανδρών, εξασφαλίζοντας, με 3-2 νίκες, την τρίτη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά της ερχόμενης Ευρωλίγκας. To παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με τους δυο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα αιφνιδιάζοντας τους Θεσσαλονικείς αφού προηγήθηκαν αρχικά με 15-6 και με 29-19 κυρίως χάρις στην ευστοχία από τα 6.25. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και ισορρόπησαν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο και να προηγηθούν με 39-26. Μετά από ένα ρευστό τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης κατάφερε να εδραιωθεί μπροστά στο σκορ 5'...