Πρώτο και ουσιαστικό βήμα για την οργανωμένη λαϊκή αντίσταση στα εξοντωτικά φορολογικά μέτρα αποτελεί η συγκέντρωση που διοργανώνει η ΠΑΣΕΒΕ, αύριο Πέμπτη, 19 του Ιούλη στις 9 το πρωί στο υπουργείο Οικονομικών (Καραγιώργη Σερβίας), με προσυγκέντρωση στις 9 το πρωί στην Πλ. Κλαυθμώνος. Στη κινητοποίηση καλεί και η Ομοσπονδία Βιοτεχνικών Σωματείων Αθήνας (ΟΒΣΑ). Σε συμμετοχή καλεί και η «Αγωνιστική Συσπείρωση Δικηγόρων», η οποία συμπληρώνει το διεκδικητικό πλαίσιο με αιτήματα τόσο κοινά, όσο και κλαδικά και δηλώνει ότι «παλεύουμε μαζί με τους εργατοϋπάλληλους, τους αυτοαπασχολούμενους των άλλων κλάδων, τους μικρομαγαζάτορες, τους αγρότες, τους νέους και τις γυναίκες των λαϊκών στρωμάτων...