Τετάρτη 5 Σεπτέμβρη 2012
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν χτες οι Ελληνες αθλητές. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ελλάδα στο μπότσια αφού στον τελικό επικράτησε με 4-1 της Πορτογαλίας. Αυτό ήταν το πρώτο χρυσό για τη χώρα μας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Λονδίνο. Στον τελικό των ζευγαριών BC3 που πραγματοποιήθηκε σε αίθουσα του ExCeL, η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Γρηγόρη Πολυχρονίδη, Νίκο Πανανό και Ελένη Κορδαλή (αγωνίστηκε μόνο στο 4ο σετ αντί του Πανανού), επικράτησε 4-1 της Πορτογαλίας και πανηγύρισε την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Επιτυχία χθες και για τον Παύλο Μάμαλο που «ζευγάρωσε» τα παραολυμπιακά μετάλλια του. Ο 41χρονος αθλητής της άρσης βαρών σε πάγκο κατέκτησε το...