Τετάρτη 5 Σεπτέμβρη 2012
ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Το πρώτο χρυσό στο μπότσια

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν χτες οι Ελληνες αθλητές. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ελλάδα στο μπότσια αφού στον τελικό επικράτησε με 4-1 της Πορτογαλίας. Αυτό ήταν το πρώτο χρυσό για τη χώρα μας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Λονδίνο.

Στον τελικό των ζευγαριών BC3 που πραγματοποιήθηκε σε αίθουσα του ExCeL, η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Γρηγόρη Πολυχρονίδη, Νίκο Πανανό και Ελένη Κορδαλή (αγωνίστηκε μόνο στο 4ο σετ αντί του Πανανού), επικράτησε 4-1 της Πορτογαλίας και πανηγύρισε την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Επιτυχία χθες και για τον Παύλο Μάμαλο που «ζευγάρωσε» τα παραολυμπιακά μετάλλια του. Ο 41χρονος αθλητής της άρσης βαρών σε πάγκο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα -90 κιλά.

Σήκωσε 232 κιλά στην πρώτη του προσπάθεια και ανέβηκε στο βάθρο των Παραολυμπιακών Αγώνων για δεύτερη φορά. Στο Πεκίνο το 2008 ήταν δεύτερος στα 90 κιλά.

Στους χθεσινούς τελικούς της κολύμβησης:

Μία θέση μακριά από τη ζώνη των μεταλλίων τερμάτισε ο Αντώνης Τσαπατάκης. Στον τελικό των 100μ. πρόσθιο των ανδρών στην κατηγορία SB4, ο Ελληνας πρωταθλητής κατετάγη τέταρτος με χρόνο 1:41.37.

Στην έκτη θέση τερμάτισε η Χρυσούλα Αντωνιάδου στον τελικό της κατηγορίας SB4 στα 100μ. πρόσθιο γυναικών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να πλασαριστεί στη ζώνη μεταλλίων, μένοντας έκτη με χρόνο 2:03.80.