Υποκριτικό και αποπροσανατολιστικό χαρακτηρίζει το Γραφείο Τύπου της Επιτροπής Περιοχής Θεσσαλίας του ΚΚΕ το «ενδιαφέρον» του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας, Κ. Αγοραστού, και δημάρχων της περιοχής για το θέμα των διοδίων. Σε σχετική ανακοίνωση επισημαίνει: «Σε επιχείρηση αποπροσανατολισμού και κοροϊδίας επιδίδονται ο κ. Αγοραστός και δήμαρχοι της Θεσσαλίας για το θέμα των διοδίων, με αφορμή τη συνάντησή τους με την εταιρεία "ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΣ ΑΙΓΑΙΟΥ", που θησαυρίζει μέσα απ' την αφαίμαξη του λαϊκού εισοδήματος. Το δήθεν ενδιαφέρον τους για φτηνή και ασφαλή μετακίνηση των Θεσσαλών εξαντλείται σε ανέξοδες δηλώσεις, φιέστες και συναντήσεις, έτσι ώστε να περνά ο καιρός, οι μεγάλοι κατασκευαστικοί...