Το δικαίωμα της πρόσβασης στο σχολείο δωρεάν και με ασφάλεια, διεκδίκησαν χτες μαζικά μαθητές και γονείς που «ξεσήκωσαν» το κέντρο της Αθήνας με τραγούδι, μουσική, συνθήματα. Η συμμετοχή στην κινητοποίηση που διοργάνωσαν η Ομοσπονδία Γονέων Αττικής, ο Ενιαίος Σύλλογος Γονέων ΑμΕΑ Αττικής και Νήσων και οι Σύλλογοι Γονέων των τεσσάρων μουσικών και του Καλλιτεχνικού σχολείου της Αττικής, ήταν ιδιαίτερα δυναμική. Μετά από ένα μήνα και πλέον πολύμορφων πιέσεων και κατά τόπους κινητοποιήσεων ώστε να εξασφαλιστεί η μεταφορά των μαθητών που το έχουν ανάγκη, με μισθωμένα μέσα, ο Οκτώβρης ξεκίνησε χωρίς να κινείται τίποτα. Σε άλλες περιπτώσεις διαγωνισμοί κρίθηκαν άγονοι, σε άλλες καθυστερεί η...