«Κάθε λίγο και λιγάκι μετράμε πληγές. Δεν πάει άλλο». «Με μια βροχή νεκρώνουν όλα. Καταστραφήκαμε...». «Το μαγαζί μου, ο κόπος μιας ζωής, καταστράφηκε. Ομως, λέω, πάλι καλά που γλίτωσε το παιδί μου. Την τελευταία στιγμή τα κατάφερε». Η οργή και η αγανάκτηση έχουν πια ξεχειλίσει στους κατοίκους της Παλιάς Κοκκινιάς και ειδικά σε αυτούς που τα σπίτια τους βρίσκονται στις οδούς 25η Μαρτίου, Χαλκίδος, Σολωμού και στα ενδιάμεσα οικοδομικά τετράγωνα. Την Παρασκευή, μέσα σε δύο ώρες βροχής, μικρομάγαζα διαλύθηκαν, υπόγεια και ισόγεια πολυκατοικιών πλημμύρισαν, λέβητες ασανσέρ «τέλειωσαν», πετρέλαια με λάδια ξεχύθηκαν στο δρόμο επιδεινώνοντας την κατάσταση, αυτοκίνητα ή είχαν γίνει μια άμορφη μάζα...