Ακριβώς επειδή δεν έχουμε μνήμη χρυσόψαρου, θυμόμαστε τον ιατρικό τουρισμό των φτωχών Ελλήνων στην κάποτε σοσιαλιστική Βουλγαρία και πόσο ο συγκεκριμένος τύπος τουρισμού ήταν διαδομένος λόγω αντικειμενικών αναγκών. Τώρα που ο σοσιαλισμός ανατράπηκε και στη θέση του στήθηκε μια βαλκανική, ευρωενωσιακή ρεπουμπλίκ, με γκλαμουριά βασιλείας, ανακαλύπτουμε, μέσα από την περίπτωση του Μίτιο, του πρωταγωνιστή της ιστορίας του Κομαντάρεφ, ότι ο πυρήνας του προβλήματος, απ' όπου γεννιόνται όλα τα κακά με τα οποία βρίσκεται αντιμέτωπος ο αποσβολωμένος από το σοκ ήρωας της ταινίας, συνίσταται στην καπιταλιστική παλινόρθωση. Ο σκηνοθέτης επιλέγει να δείξει ότι σήμερα στη χώρα η υγεία, όπως κι όλα τα...