Στις 8, 9 και 10 Οκτώβρη, στο γνώριμο χώρο του πάρκου «Α. Τρίτση» στο Ιλιον είναι το μεγάλο ραντεβού της νεολαίας, το 41ο Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή». Με σύνθημα «Την ορμή μας την έχουμε απ' τους αιώνες... θα βγούμε νικητές κι ας είναι οι θυσίες μας βαριές», βασισμένο σε στίχους του Τούρκου κομμουνιστή ποιητή Ναζίμ Χικμέτ, το Φεστιβάλ καλεί τους νέους και τους ανθρώπους κάθε ηλικίας σε μια μεγάλη πολιτική γιορτή. Οπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, στο Φεστιβάλ θα βρουν το δικό τους χώρο τα παιδιά. Ο Παιδότοπος θα πλημμυρίσει χαρούμενες παιδικές φατσούλες, που θα απασχοληθούν δημιουργικά στο 3ήμερο εκδηλώσεων, από ειδική ομάδα παιδαγωγών και φοιτητών από τις Παιδαγωγικές Σχολές. Κάθε μέρα θα...