Τετάρτη 30 Δεκέμβρη 2015
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Απόλυτα επιτυχημένο ήταν το... ποδαρικό του Ολυμπιακού στη φάση του ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας, όπου, για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου, επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 74 - 62 στο ΣΕΦ. Μια νίκη που πέρα από το βαθμολογικό κριτήριο έχει πολλαπλά οφέλη για την ελληνική ομάδα, καθώς επιτεύχθηκε επί ενός βασικού αντιπάλου της για το στόχο της πρόκρισης, αλλά ήρθε και με μια διαφορά που θεωρείται καλό εφόδιο σε σενάρια ισοβαθμίας. Οι «ερυθρόλευκοι», μετά από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο (14 - 14), πάτησαν το γκάζι από τη δεύτερη περίοδο, πήραν σημαντικό προβάδισμα στο σκορ και μέχρι τέλους δεν συνάντησαν προβλήματα από τους αντιπάλους για να φθάσουν στη νίκη. Οπλο της ελληνικής ομάδας αποτέλεσε η...