Μετά την κυκλοφορία της έκδοσης με την πρόταση του ΚΚΕ για το Ενιαίο Δωδεκάχρονο Σχολείο Σύγχρονης Γενικής Παιδείας και την παρουσίασή της τον Μάρτη από τον ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρη Κουτσούμπα, έγιναν σε όλη την Ελλάδα από τις Οργανώσεις του ΚΚΕ μια σειρά εκδηλώσεις, παρουσιάσεις και συζητήσεις της πρότασης του ΚΚΕ. Με αφορμή την ολοκλήρωση αυτού του πρώτου κύκλου εκδηλώσεων, ο «Ριζοσπάστης» μίλησε με τον Κυριάκο Ιωαννίδη, υπεύθυνο του Τμήματος Παιδείας και Ερευνας της ΚΕ του ΚΚΕ για τα πρώτα συμπεράσματα που προκύπτουν: -- Ποια είναι τα πρώτα μηνύματα από τις παρουσιάσεις της πρότασης του ΚΚΕ για το σχολείο στο σοσιαλισμό; -- Ουσιαστικά, μετρήσαμε τρεις μήνες πλατιάς, μαζικής δουλειάς...