Σε δυναμική κινητοποίηση στο υπουργείο Παιδείας, την Τετάρτη 29 Νοέμβρη, προχωρούν σύλλογοι οικότροφων φοιτητών από εστίες της Αθήνας, διεκδικώντας λύση σε μια σειρά από προβλήματα των εστιών, κατοχύρωση και επέκταση των δικαιωμάτων τους. Θυμίζουμε ότι το προηγούμενο διάστημα, 10 εστιακοί σύλλογοι φοιτητών από όλη τη χώρα (ανάμεσά τους τρεις από την Αθήνα) συγκρότησαν Πανελλαδικό Συντονιστικό προχωρώντας ένα βήμα παραπέρα στην οργάνωσή τους για τη διεκδίκηση των αναγκών τους στη στέγαση, στη σίτιση και τις σπουδές τους. Την ίδια στιγμή, όμως, η κατάσταση στις λίγες και ανεπαρκείς εστίες της χώρας όλο και χειροτερεύει, με τη σίτιση να έχει διακοπεί στις περισσότερες από αυτές και τους...