Την Κυριακή 1 Ιούλη, στο θέατρο «Αλέξης Μινωτής», στο Αιγάλεω, στις 9 το βράδυ, η χορωδία, η ορχήστρα και η θεατρική ομάδα του ΠΑΜΕ, δεμένες σε ένα σχήμα, παρουσιάζουν τον «Θεσσαλικό Κύκλο», σε μουσική Γιάννη Μαρκόπουλου και ποίηση Κώστα Βίρβου. Τα κείμενα, γραμμένα για τις ανάγκες της παράστασης, του Δημήτρη Παπακωνσταντίνου παρουσιάζονται για πρώτη φορά. Στην παράσταση καλούν η Λαϊκή Επιτροπή του Αιγάλεω και οι μαζικοί φορείς του Χαϊδαρίου και της Αγίας Βαρβάρας. Ο συγκεκριμένος δίσκος κυκλοφόρησε το 1974, με την πτώση της δικτατορίας. Οπως έχει πει ο ίδιος ο συνθέτης, «εμφανίζονται στο έργο δύο δυνάμεις, αυτές του τσιφλικά και του κολίγου». Σε αυτές τις δυνάμεις που παρουσιάζονται τόσο...